Viime viikonloppuna viereinen passimies hermostui kun ammuin hirven vaikka hän oli lähempänä. Ihme vätys sihtaili vaan ja "odottelin paremaa paikkaa".
Eihän niitä nurin saada jos ei ammuta kun pystytään.
tuli vapaa
4
364
Vastaukset 4
- Mikä hoppu?
Viisas on se joka ampuu vain kun on varma hyvästä osumasta.
Esimerkiksi jos hirvi on tulossa suoraan kohti 75 metrin päässä, niin on tosiaan viisaampaa odottaa että se kääntyisi niin että pääset ampumaan sivulta esimerkiksi 50 metristä.
Mitäköhän syytä sinulla on hätäillä juuri sen hirven ampumista seistessäsi 200 metrin päässä josta näet hirven sivulta??
Ehkä sinullekin sopisi paremmin esimerkiksi hirvien tai peurojen metsästys väijymällä ruokailupellon reunassa kuin passimiehenä ajometsästyksessä? - fghgh
Se on kuulkaa ammuttava silloin kun näkee. Ne paremman paikan odottajat kunnostautuvat aina selityspuolella.
- Pika-ampuja
Kyllä kannattaa odottaa. Se on paskamainen raanakkoa jahdata ja kiduttaa elukoita. Mutta onhan jotkut hitaita,liian hitaita.
Itse ammun 5 kertaa siinä ajassa esim. radala, kun joku ampuu kerran ja senkin ohi, kun niillä joillakin pyssy niin huono ja muutenkin hituroita ovat.
- kk mies
Monilla jää harjoittelut väliin kun laukaus on euron luokkaa varsinkin näillä 9 millisillä ja H&Httypeillä joilla palaa jo 5€ per kilaus.
Reenaa horo sanoo Petri Nygordikin.
Mutta onhan se niin että ampumaton laukaus ei koskaa kauaa harmita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1131525- 125969
- 47931
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku92879Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57767- 64622
- 42621
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan235610- 34597
- 49567