Viime viikonloppuna viereinen passimies hermostui kun ammuin hirven vaikka hän oli lähempänä. Ihme vätys sihtaili vaan ja "odottelin paremaa paikkaa".
Eihän niitä nurin saada jos ei ammuta kun pystytään.
tuli vapaa
4
279
Vastaukset
- Mikä hoppu?
Viisas on se joka ampuu vain kun on varma hyvästä osumasta.
Esimerkiksi jos hirvi on tulossa suoraan kohti 75 metrin päässä, niin on tosiaan viisaampaa odottaa että se kääntyisi niin että pääset ampumaan sivulta esimerkiksi 50 metristä.
Mitäköhän syytä sinulla on hätäillä juuri sen hirven ampumista seistessäsi 200 metrin päässä josta näet hirven sivulta??
Ehkä sinullekin sopisi paremmin esimerkiksi hirvien tai peurojen metsästys väijymällä ruokailupellon reunassa kuin passimiehenä ajometsästyksessä? - fghgh
Se on kuulkaa ammuttava silloin kun näkee. Ne paremman paikan odottajat kunnostautuvat aina selityspuolella.
- Pika-ampuja
Kyllä kannattaa odottaa. Se on paskamainen raanakkoa jahdata ja kiduttaa elukoita. Mutta onhan jotkut hitaita,liian hitaita.
Itse ammun 5 kertaa siinä ajassa esim. radala, kun joku ampuu kerran ja senkin ohi, kun niillä joillakin pyssy niin huono ja muutenkin hituroita ovat.
- kk mies
Monilla jää harjoittelut väliin kun laukaus on euron luokkaa varsinkin näillä 9 millisillä ja H&Httypeillä joilla palaa jo 5€ per kilaus.
Reenaa horo sanoo Petri Nygordikin.
Mutta onhan se niin että ampumaton laukaus ei koskaa kauaa harmita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 194669
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831702Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871566Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741514Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2431388Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341120Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041089- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651023