Turvotus masentaa!!

turpoaja__

Apua. Kaksi päivää - viisi kg. Torstaina varmaan 5 oksennuskertaa ja vähintään puolet ruuasta pois. Paino nousi 3 kg. Nyt yhtäkkiä ke-aamuna 5 kg korkeampi aamupaino, kun eilen en oksentanut ja söin kuituja. Vajeella koko ajan. :(

Kuivuin torstain oksenteluista, mutta eilen join kivennäisvettäkin janooni 3,5 l. Mikä mua vaivaa? Ahdistaa. Lopetan kyllä oksentamisen, mutta entä nämä kaameat turvotukset. Miksi turvottaa näin helvetisti?

2

333

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ostepop

      Oksennus turvottaa, ja paljon!
      Niin se vaan on, kroppa toimii niin.
      Mulle joskus lääkär isanoi, että jos kuivuu 2 kiloa, siis esim. oksentamalla ja diureeteilla, kroppa vetäisee sen tuplana takasin eli 4 kiloa!
      V-MÄISTÄ jos multa kysyt mutta minkäs teet!? Paitsi olet oksentamatta!
      Ja ne kuidut, kai muistat liottaa ne runsaaseen veteen? Nekin nimittäin vetää nestettä kropassa ja turpoaa, mikä johtaa turvotukseen myös jos syöt ne kuivana! Aina kuitujen kanssa runsaasti vettä!

    • sairauttaon

      Toi -2kg kuivumisella ja 4kg kun alkaa juomaan, pitää niin paikkansa. Sen takia bulimiasta onkin niin helvetin vaikeeta päästä eroon.. Kun alkaa ahdistaa painon nouseminen, on liiankin helppo taas laskea painoa oksentamalla. Typerä sairaus..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      148
      2331
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      957
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      950
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      913
    5. 65
      902
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      899
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      878
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      725
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe