Kuolema voitettu, ikuinen elämä mahdollista! LUE!!!

ghdgfhdfghdgsfh

Ranskalaistutkijat ovat onnistuneet palauttamaan jopa yli satavuotiailta koehenkilöiltä otettujen solujen nuoruuden. Tutkijat onnistuivat uudelleenohjelmoimaan solut kantasoluasteelle, mikä osoittaa, että ikääntyminen on kuin onkin peruutettavissa olevaa.

Tutkimuksessa käytetyt solut olivat 74-, 92-, 94-, 96- ja 101-vuotiaita. Vanhat solut uudelleenohjelmoitiin koeputkessa pluripotenteiksi kantasoluiksi. Pluripotentit kantasolut kykenevät muodostamaan kaikkia kudoksia ja niillä on rajaton uusiutumiskyky.

Tutkimusta pidetään regeneratiivisen eli uudistavan lääketieteen yhtenä läpimurtona, kertoo DoctorTipster. Regeneratiivinen lääketiede pyrkii luomaan eläviä ja oikein toimivia kudoksia ja elimiä korjaamaan kehon rakenteita, jotka ovat heikentyneet ikääntymisen, tautien, vammojen tai synnynnäisten vaurioiden vuoksi.


http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/tiede/tutkijat palauttivat yli 100vuotiaan solun nuoruuden/a717168


Kohta tämäkin palsta on siis turha.

11

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi ei

      Ihan hirveetä.
      Kohta "ikinuoria Arja Samuleita" kinkaa ikuisesti tanssisaleillaan.
      Miten muuten saisimme rajallisen maapallon tuottamaan tarpeeksi ruokaa ja uudistumaan niin, että se kestää loisen nimeltä ihminen ikuisen ja lisääntyvän temmellyksen kännyköineen ja autoineen pallolla?

    • kyllä...

      siinä vielä aikaa ja tupakkaa menee ennenkuin ne solut 100 vuotiaiden housuissa nuorennetaan.Onneksi siilä myös uusien syntymä täytyy lopettaa eihän ne ihmiset mihinkään mahdu.

    • Saas nähdä mitä tuleman pitää. itse ainakin voisin vielä muutaman sata vuotta täällä palloilla...

    • Viikatemies.

      Kyllä sitä moni kuitenkin mielellään kuolee ja vaihtaa kropan toiseen, varsinkin jos ei ole ollut mitään missityyppiä tai komea uros.

    • ei suju noin helpost

      Ei se mene noin helposti. Yritän selittää, sillä olen seurannut näin "maallikkona", joskin hiukan biologiaa ja kemiaa yliopistossa lukeneena, tätä alaa.

      Eräällä yliopistoluennolla asiaa sivuttiin eläinkokeen muodossa, jonka jokin tutkija oli suorittanut amerikoissa. Laboratoriossa oli kaksi erinikäistä, mutta identtistä (samasoluista) rottaa. Toinen oli laitettu kohtuun vuotta, paria toista aikaisemmin ja oli näin ollen "vanhus" nuorempaan nähden. Nuorempi tsygootti oli levännyt sen ajan pakkasessa.

      Näistä vanhempi rotta sai juuri näitä pluripotentteja soluja istutettuna muuten vanhaan kroppaan, eivätkä ne solut aktivoituneet ja alkaneet uusiutumaan ja korjaamaan iän synnyttäneitä vaurioita. Tutkijat etsivät syitä ja tulivat siihen johtopäätökseen, että soluissa on jokin säätelyjärjestelmä, joka kertoo niille, milloin ja miten pitää käyttäytyä osana muuta kroppaa. Koska kroppa oli vanha, ei ollut mitään syytä mitään korjatakkaan. Nuorilla prosessi toimi, mutta niillähän oli muutenkin omasta takaa näitä pluripotentteja soluja jäljellä.

      Tämän selville saamiseksi näiden rottien, nuoren ja vanhan, verenkierto yhdistettiin ja lopputulos hämmästytti tutkijat täysin: vanhan rotan kudokset alkoivat uusitumaan, kun kroppaan lisättiin pluripotentteja soluja ja kropassa virtasi nuoren rotan verta. Yhteenkytkeminen oli mahdollista, koska rotat olivat identtisiä, siis sama verityyppi, samat valkosolut jne. Ei hylkimisreaktiota. Käytettävät solut olivat lihassoluja.

      Päätelmä oli seuraava: nuoren rotan veressä on jotain kasvutekijöitä, jotka kertovat tai viestivät soluille, missä vaiheessa keho on vanhenemisprosessia. Veren kemiallinen koostumus muuttuu iän myötä. Näinhän se on ihmisissäkin, että kun ikää kertyy, niin testosteroni- , estrogeeni-, kasvuhormoni- ja monet muut hormonitasot laskevat. Niitä voidaan korottaa ja vaikuttavat jossain määrin ihmisten vanhuudenvaivoihin.

      Ongelma tällaisissa hoidoissa on se, että jos keho on jonkinlainen kellokoneisto, missä A vaikuttaa B:hen ja C:hen ja nämä ovat puolestaan riippuvaisia D:stä, joka kasvaa A:n pienetessä - tämä vain siis esimerkkinä - niin sitä järjestelmää on kovin vaikea palauttaa lähtötilanteeseen vain vääntämällä A:ta, B:tä tai C:tä yksittäin. Ilmeisesti tähän liittyy homeostaasin eli tasapainon määritelmä ja jonkinlainen prosessi, tilakone, joka etenee prosesseista toiseen, kunnes se päätyy tasapainoon (kuolee).

      Kun geenit ovat se ajava tekijä, joka vaikuttaa metabolismiin, aineenvaihduntaan, ja niitä on satoja tuhansia, eli pieniä toisiin kytkeytyneitä kemiallisia elinprosesseja on saman verran, on turha luullakaan, että homma toimii ihan noin vain laittamalla muutamia nuoria soluja muuten vanhaan järjestelmään, josta "ruuti" on lopussa!

    • Moikkelisjoo

      Otsikko kusee. Ei kuolemaa ole ohitettu, ei ikuinen elämä ole mahdollista vaikka kuinka yritettäis. Jossakin vaiheessa me kaikki kumminki kuollaan. Joko vanhuuteen, sairauteen tai jonkinsortin sodassa tai jossai, tai sitten yksinkertasesti meiät voidaan tappaa :) eli paska puhetta sanon minä.

    • 7 + 3

      kohta eletään 1000 vuotiaiksi ja aivot pystytään kytkemään robottiruumiiseen ja meistä tulee ylivahvoja ja kuolemattomia ! jumankauta että olis siistiä :))

      • KK

        Sielu, joka kuolemassa menee Jumalan luo, joka sen on antanutkin, ei koskaan
        palaja ropotin avulla. Eikä ole elämää iman sielua.

        KK Kaiken kokenut.


    • ano.nyyminen

      toisenlainen-ikuinenelämä-lupaus,jonka-jeesusjumalanpoika-antoi,johann.evank.17.3ja5.28,29vaatisi-jumalalta-pohjatontamuistia.jumalanmuistin-kapasiteetista-onkinkinnostava-mainintajesajan40.26,sanoilla-kohottakaa-katseennekorkeuteen-jakatsokaa.kukaon-nämäluonut.hän,joka-luvunmukaan-tuoesiin-niidenarmeijan,vieläpä-nimeltäkutsuu-niitäkaikkia.raamatunmukaan,kunviim.vihollinen-kuolemaonhävitetty,1.kor.15.26-jumalantoimesta,mainitaan-suurenmoinen-hyväuutinen,nyk.huonojen-uutistenvastakohtana-sanoilla-katso.-jumalanteltta-onihmistenluona-jaheovat-hänenkansojaan...eikäkuolemaa-enääole.kiitos.

    • Herätyskello666

      Jösses näitä uskovaisia. Herätkää!!

    • nosänks

      Kyllä se vaan olis aika kyrsä herätä vielä jopa seuraavat 350 vuotta pakkasaamuun aina töihin lähtemään, aaaaah! Ei kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      184
      5131
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3666
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      8
      3413
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      3127
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      36
      3101
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2275
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2142
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2110
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe