Ajelin tänään päivällä Kirkkonummi-Inkoo-Kirkkonummi. Koko pätkä on joko 80km/h tai 60km/h.
Vaan ei kukaan välitä tuosta 80km/h nopeudesta. Kaikki ajaa reilua ylinopeutta varsinkin Bemarit ja Audit.
On se hienoa katsoa kun Bemari vetää ohi ylinopeudella ja lapset istuvat takapenkillä! Näin ne oppivat että mitään ohjeita ei tarvii noudattaa.
Vaan ei kukaan välitä tuosta 80km/h nopeudesta. Kaikki ajaa reilua ylinopeutta varsinkin Bemarit ja Audit.
On se hienoa katsoa kun Bemari vetää ohi ylinopeudella ja lapset istuvat takapenkillä! Näin ne oppivat että mitään ohjeita ei tarvii noudattaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tiehän on suurelta osin kuin lentokenttää ja keli kesäinen sadekeli, niin siinä sitä sitten pitäisi nysvätä.
Kesälläkin tuolla osuudella on niitä 70 km/h tod.nop. kuskeja, vaikka rajoitus on pääosin sata.
Se on mageeta näyttää muille rohkeuttaan ja ajotaitoaan. Miksi kaikkien pitäisi nysvätä pappamaisesti?
Minä ainakin olen sporttinen nätti bikundi ja sen myös haluan kaikille näyttää!
Ohjeet V I T T U U N ja HANAA SA A T A N A !!!!
Lapset oppivat oikeille tavoille!
V I T U N Kirkkonummi-Inkoo nussipellerajoitukset! Meikä vetelee välin kahtasataa!
Sinähän menetät ajokorttisi, jos noin paljon ajat ylinopeutta!
Ei sellaista voi menettää, mitä ei ole.
Mitä toisten ajokäyttäminen sinulle kuuluu? Pidä huoli omasta ajamisestasi kiitos!
Osta navigaattori: sillä näet todellisen nopeutesi! Japanilaisten leluautojen mittarit valehtevet, koska valmistaja on virittänyt nopeusmittarit moottorien sijaan. Mittarin virittäminen on näet halvempaa kuin moottorien.
(=japsit kusettaa ostajia)
Navilla näet oikean nopeutesi riippumatta vääristä rengaspaineista, renkaiden kulumisesta tms.
Tottakai se ärsyttää suunnattomasti, jos joku ajaa vielä pari kilsaa alle suurimman sallitun, kun rajoitukset on muutenkin ihan perseestä.
Yleisesti rajoitukset pannaan kaikkein vaarallisimpien tien kohtien mukaan, tai pahimman mahdollisen pääkallojäätikkökelin mukaisiksi. Tien pitäjä ei tajua, että joku voi osata ajaa oikeaa tilannenopeutta ilan merkkiäkin.
Pellerajoitukset lisäävät vain turhia ohituksia ja perseessä roikkumista. Nuo molemmat taas lisäävät kohtaamisonnettomuuksien riskiä.
Kumpi parempi: ainaiset perärässärunkkaajat, turhaohittajat ja pellerajoitukset, vai normaalirajoitukset, superkaaharit ja liikenneraivoajat?
Aina on joku ongelma. Valitse itse - sitä saa mitä tilaa.
Ihan vaan tiedoksi että minulla on navigaattori ei kai minä nyt muuten tänne valittaisin?
Rengaspaine ei vaikuta mittarivirheeseen.
Oho! Rengaspaineet vaikuttavat mittarin näyttämään... vähän ilmaa, kehäpienenee, mittari näyttää enemmän, paljon ilmaa kehä suurenee, mittari näyttää vähemmän.
No' pientä ehkä mutta on kuitenkin.... ;) Samoin kuin kuluneet tai uudet renkaat.....
äääh sää trollasit ja nyt pidät itseäsi viksuna.... Jouluna hyvä miäli.
* Yleisesti rajoitukset pannaan kaikkein vaarallisimpien tien kohtien mukaan, tai pahimman mahdollisen pääkallojäätikkökelin mukaisiksi. Tien pitäjä ei tajua, että joku voi osata ajaa oikeaa tilannenopeutta ilan merkkiäkin.
Tottakai se ärsyttää suunnattomasti, jos joku ajaa vielä pari kilsaa alle suurimman sallitun, kun rajoitukset on muutenkin ihan **********.'
Onko sulla kaikki kotona? Muistitko ottaa lääkkeet tänä aamuna? Pelottaa, jos tuollaisia dillejä on arkisinkin liikenteessä.
Ihan saman pituinen se vierintäkehä on, vaikka se rengas olisi lytyssä. Ei se ole mikään puhallettava ilmapallo.
Vasen kaista on tarkoittettu BMW ja Audi merkkisille autoille. Te nysvääjät ette sitä tiedä, koska siitä on lähetetty tiedote vain uuden BMW:n tai Audin omistavalle henkilölle. Pysykää muut poissa vasemmalta kaistalta. Oikea kaista on tarkoitettu hitaalle nysvä liikenteelle.