Anglo American Co. tuhoaa Sodankylän Natura-alueen

karmealla tavalla

9

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullu Hallitus?!

      Laittakaa jo ne hallituksemme ukot hirttosilmukaan! Antavat satojen miljardien varat tuolle yhtiölle. Emme saa edes sotaveteraanien vaippoja vaihdettua, koska kotimaan oligarkit antavat tahallaan kansallisomaisuuden kansainväliselle rikollistolle!

      Ja siltä näyttää, Natura-alueet ovatkin ulkomaisten yhtiöiden salaisia projekteja, jolla suojelevat malmilöydöksiä sekä pohjavesialueita kunnes tulevat hallituksen rullaamalla punaisella matolla "hakemaan omansa"?

    • bullshit talks

      Luonto ei muutu mitenkään: "Kaivosyhtiö Anglo American vakuuttaa, että koko yhtiössä on sitouduttu tiukasti siihen, etteivät sen toimet vahingoita ympäristöä. Arktisen alueen johtajan Jim Coppardin mukaan Natura-suojelu velvoittaa toimimaan tiukkojen ympäristökriteerien mukaan. Hän ei koe suojelua ongelmaksi.

      - Natura-alueita on monenlaisia, ja niillä voi olla monenlaista käyttöä, Coppard totesi, kun STT..."

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011111314747158_uu.shtml

      • Korruptokraatin vale

        Jim-Pelle valehtelee. Pelkästään suo-humuksen kuoriminen tulee täyttämään lähialueen vedet tummanruskealla mönjällä.

        Kiinteistöjen sekä paikallisten turistifirmojen arvot tulevat romahtamaan, eikä siellä enää voida puhua koskemattomasta luonnosta.

        Tämän jälkeen astuu kaivoslaitteisto areenalle, sekä valtava tie jota pitkin saastuttavat kuormurit kuljettavat malmia satojen autojen päivävauhtia.


      • Miten vastuullista ja ympäristöystävällistä toimintaa voi odottaa yhtiöltä jonka logossa komeilee avolouhos?


      • Pieremäti nyt,peipot
        Korruptokraatin vale kirjoitti:

        Jim-Pelle valehtelee. Pelkästään suo-humuksen kuoriminen tulee täyttämään lähialueen vedet tummanruskealla mönjällä.

        Kiinteistöjen sekä paikallisten turistifirmojen arvot tulevat romahtamaan, eikä siellä enää voida puhua koskemattomasta luonnosta.

        Tämän jälkeen astuu kaivoslaitteisto areenalle, sekä valtava tie jota pitkin saastuttavat kuormurit kuljettavat malmia satojen autojen päivävauhtia.

        Ja rahaa virtaa joka saatanan tuutista ja joka ikinen Sodankyläläinen voi muuttaa Sipooseen !! Perustaa oma vesilaitos ja alkaa huolehtimaan "vihreistä pipoista"
        "Luonnonsuojelioiden aika ei ole nyt Sodankylässä......" Menkää vaikka Fiscarssiin vaihteeksi... linnunpöntöille saaristoon, siellä teidänkin on hyvä hengittää....;) ettekä ahdistu......


    • puunhalija,,,

      Luonnonsuojelija kaverilleen:
      - On tämä niin hieno suo, että ihan poru tulis jos se hävitettäisiin.
      Kaveri siihen:
      - Suotta itket.

    • Töitä, ei hörhötystä

      V I T T U ! Onhan ne työpaikat tärkeämpiä kuin turpeet ja litukat !
      Siirtäkää se Natura sieltä vaikka Nurmijärvelle ihailtavaksi kaupunkilaispipoille.
      Turpeet ja litukat vaan rekankyytiin, sitten kun arvometallit on kaivettu voitte tuoda Naturanne takaisin hyvin hoidettuna. ;)

      • Pekka Peräsuoli

        Niin mitkä työpaikat???

        Eipä ole lappalaisten työpaikat yhtä arvokkaita kuin Lapin luonto.

        Ja hyvä niin.


    • SAAMELAINEN KIROSANA

      ; LUONNONSUOJELIJA.

      Eikö olekkin piwun hyvä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      518
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      42
      457
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe