Hyvää isänpäivää kaikille isille, papoille, ukeille, vaareille jne. tasapuolisesti. :)
Vaikka isä on isä joka ainut päivä vuodessa, on mielestäni hyvä että tätä erillistä juhlapäivää vietetään. Minun lapsuudessani oli vain äitienpäivä...tai ei meillä ainakaan koskaa isänpäivää vietetty.
Isovanhempien päivää kaipaisin myös. Nämä juhlapäivät kun näyttävät nostavan välillä jopa asialliseen keskusteluun erilaisia perhetilanteita (esim. tämän aamun aamusydämellä ohjalma)
Isovanhempana kaipaisin syvällisempää keskustelua ja vähemmän musta- valkoista keskustelua mm. isovanhemman roolista silloin kun lastenlasten vanhemmat ovat eronneet.
Näyttää siltä että liian usein erossa lapsia "erotetaan" paitsi siitä vanhemmasta joka jää ns. "etävanhemmaksi", mutta myös ns. "etäisovanhemmista".
Itse olen surrut tätä asiaa syvästi lapseni eron jälkeen, ja vaikka saankin lapsenlapsiani tavata, on ilmassa varautuneisuutta ja vihamielisyyttä, joka ei voi olla vaikuttamatta lapsiin. Itsekin olen varmasti osaltani tätä ilmapiiriä luomassa ja siksi juuri vertaistukea ja keskustelua kaipaisi.
Onko muuilla ajatuksia/ kokemuksia asiasta?
Isänpäivänä
Isuäitee
1
319
Vastaukset
- E
Voisin keskustella suoraan kanssasi, en tämän palstan kautta. Haluatko suoran kontaktin?
Mummo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743487Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341889Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801472
- 781461
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711041- 631031
- 221007