reevesin kilpikonna

akujaiines

Heippa!

Meillä on 2 urosta reevesin konnaa, jotka ovat n. 2,5-vuotiaita ja n. 14 cm pitkiä. Tähän asti vettä on ollut akvaariossa vain n. 8 cm, mutta tänään laitettiin vähän lisää vettä, jotta konnat pääsisivät kunnolla "uimaan". Vettä on nyt n. 15 cm eli n. 120 l. Akvaarion mitat on n. 1,5 m kertaa 0,5m, korkeus 0,5 m. Eli kokonaistilavuus n. 375 l. Kuinka paljon teidän reeveseillä on vettä? Mun mielestä vettä tuntuu olevan nyt liikaa, koska ovat koko ajan varpaillaan ottamassa happea. Ehkä vähennän sitä.

Toinen asia mikä tuli eteen on uuden kuivattelualueen rakentaminen. Ennen lämmittelyspotti oli kalliorakennelman päällä, mutta nyt tuo alue on upoksissa kun vettä lisättiin ja toiseksi konnat ei mahtuneet enää siihen hyvin kokonsa puolensa. Ensi hätään tehtiin muovisesta lelulaatikosta yhtä sivua leikkaamalla pinnalle alue, jonka päälle laitettiin spottivalo. Laatikko on ylhäältä rautalangalla kiinni. Huomenna varmaan mies askarteleen pleksistä ja muovimatosta järkevämmän kapistuksen. Millasia lämmittelyalueita teillä muilla on? Ajattelin hankkia myös jonkun juurakon.

Kolmanneksi ruokinnasta. Mitä annatte teidän reeveseille ruoaksi? Meillä on nyt menossa jonkinlainen paastoaika, mikään ei tunnu kelpaavan. Ollaan annettu konnille mm. silakkaa, katkarapuja, sirkkoja, jauhomatoja, kuivamuonaa. Pienenä söivät surviaista. Seuraavaksi kokeillaan muikkuja ja kasviksia. Millaisia kasviksia teidän reevesit syö? Jotain ollaan kokeiltu, mutta eivät ymmärrä niiden päälle mitään.

Kiitos etukäteen vastauksista!

2

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zanna

      Meillä on myös 2 uros reevesiä, ikää n. 1,5 vuotta ja toinen 9cm, toinen 12cm. Altaassa on vettä 20cm (n. 160 litraa), mutta pohjalla on useita kiviä, joiden päälle ne voivat mennä ottamaan happea. Lisäksi altaassa on lämmittelytaso, jossa on reilusti tilaa kävellä.

      Tällä hetkellä konnille on kelvannut vain kuovamuona, silloin tällöin myös eläinkaupasta saatavat kuivatut kalat ja katkaravut. Kumpikin on maistanut keitettyä porkkanaa, muttei ole sen jälkeen kelvannut :D

      Itseasiassa akvaario on nyt myynnissä, jos joku reevesin tai muun vesikilpikonnan omistaja haluaisi sen ostaa. Tässä linkki:
      http://www.tori.fi/pirkanmaa/Kulma_akvaario_vesikilpikonnalle_2970501.htm?ca=11&w=1

      • Kilppareita 16vuotta jo

        Minulla on 5reevesin konnaa ja ovat 35cm syvässä vedessä. Hyvin uivat. Akvan seinämillä roikkuvia muovikasveja missä tykkäävät roikkua ja pohjalla isoja juurakoita hapenotto paikkana. Mielestäni syvempi parempi kuin käsipohja allas. Oppivat uimaan ja nauttivat siitä. Ei tietenkään yli puolen metrin syvyyteen tartte laittaa mutta vesikonnat tykkää uida;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22532
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9801
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7713
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6479
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      191
      6219
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5820
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      58
      5307
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5203
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe