Haluaisin vaihtaa herkut oikeaan ruokaan

laattaaja

En pysty lopettamaan ahmimista- yritän kyllä vähentää, mutta jotain positiivista näen siinäkin, jos pystyisin vaihtamaan herkut oikeaan ruokaan. En kuitenkaan pysty aina oksentamaan ihan kaikkea ja sitten mahaan jäisi terveellisempää ruokaa, kuin pääasiassa pelkkää lisäaineita, rasvaa ja sokeria.
Ongelmana vain tavallisen ruoan oksentamisen vaikeus. Lähes kaikki normaali ruoka on vaikeampi oksentaa ja oksentaminen maistuu myös todella paljon ällöttävämmälle ja jättää pahan jälkimaun suuhun pidemmäksi aikaa.

Herkut kyllästyttää, mutta pakko ahmia niitä, vaikka ei pystyisi nauttimaan niistä ollenkaan.
On nyt ihan raskas ja turvonnut olo, johtuen eilisestä ahmimisesta ja epäonnistuneesta oksentamisesta. Haluaisin silti syödä. Voisin syödä nyt vaikka täysjyvänuudeleita, vihanneksia ja tonnikalaa jossain kastikkeessa, mutta miten saisin ne oksennettua mahdollisimman miellyttävästi? Mitä kannattaisi syödä samalla kertaa ja juoda niiden kanssa? Pitäisikö tuollaisen vahvemman makuisen ruoan kanssa juoda kevytmaitoa?

Normaalisti juon pohjalle 0,5-1L vettä ja joskus lisäksi rasvatonta maitoa. Joskus rasvaton maito on jostain syystä tehnyt vaikeammaksi mun (herkkujen) oksentamisen ja olen huomannut että pelkkä vesi on parempi.

1

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bmikkonen

      Tuntuu hirveeltä antaa vinkkejä oksentamiseen, mutta itellä tuntu helpottavan oksentamista huomattavasti jos juon limua. Hiilihapot täyttää mahalaukun ja laatta lentää kuin itsestään, röyhtäilyjen lomassa :DD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      41
      4874
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3636
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3433
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      100
      2794
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2610
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1663
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1496
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      193
      1366
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe