Haluaisin vaihtaa herkut oikeaan ruokaan

laattaaja

En pysty lopettamaan ahmimista- yritän kyllä vähentää, mutta jotain positiivista näen siinäkin, jos pystyisin vaihtamaan herkut oikeaan ruokaan. En kuitenkaan pysty aina oksentamaan ihan kaikkea ja sitten mahaan jäisi terveellisempää ruokaa, kuin pääasiassa pelkkää lisäaineita, rasvaa ja sokeria.
Ongelmana vain tavallisen ruoan oksentamisen vaikeus. Lähes kaikki normaali ruoka on vaikeampi oksentaa ja oksentaminen maistuu myös todella paljon ällöttävämmälle ja jättää pahan jälkimaun suuhun pidemmäksi aikaa.

Herkut kyllästyttää, mutta pakko ahmia niitä, vaikka ei pystyisi nauttimaan niistä ollenkaan.
On nyt ihan raskas ja turvonnut olo, johtuen eilisestä ahmimisesta ja epäonnistuneesta oksentamisesta. Haluaisin silti syödä. Voisin syödä nyt vaikka täysjyvänuudeleita, vihanneksia ja tonnikalaa jossain kastikkeessa, mutta miten saisin ne oksennettua mahdollisimman miellyttävästi? Mitä kannattaisi syödä samalla kertaa ja juoda niiden kanssa? Pitäisikö tuollaisen vahvemman makuisen ruoan kanssa juoda kevytmaitoa?

Normaalisti juon pohjalle 0,5-1L vettä ja joskus lisäksi rasvatonta maitoa. Joskus rasvaton maito on jostain syystä tehnyt vaikeammaksi mun (herkkujen) oksentamisen ja olen huomannut että pelkkä vesi on parempi.

1

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bmikkonen

      Tuntuu hirveeltä antaa vinkkejä oksentamiseen, mutta itellä tuntu helpottavan oksentamista huomattavasti jos juon limua. Hiilihapot täyttää mahalaukun ja laatta lentää kuin itsestään, röyhtäilyjen lomassa :DD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3370
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2604
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2298
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      95
      2225
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      64
      2203
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1733
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1682
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1353
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1310
    10. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      171
      1237
    Aihe