Kyllä 80 luvulla tehtiin huonoimpia jatko-osia ihan melkeen joka leffalle.
80 luvulla huonot jatko-osat
2
176
Vastaukset
- tuuu8756uytyu
Hyvällä konseptilla oli tilaisuus rahastaa. Esimerkiksi Texasin moottorisahamurhaajan jatko-osat surkeita tekeleitä. Toisena Halloweenin koko idean raiskaaminen ja se että Michael Mayersista tehtiin kuolematon ja jokin pysäyttämätön demoni oli minusta väärä suunta. Kakkos-osan vielä kesti kun se jatkui siitä mihin ykkösosa päättyi, muut jatko-osat turhaa rahastusta sen kummempaa järkevää lopputulosta. Sama on Perjantai 13:lla toista päivällä ja Painajainen Elm streetillä jossa murhaajasta tehdään kuolematon ja jatko-osat näissä leffa-saagoissa kulkivat samaa polkua toistaen samaa kuviota: Joukko nuoria jossain, joku yli-ihminen vaanii ja lopulta kaikki saavat surmansa mutta tappaja herää aina henkiin seuraavaa jatko-osaa varten. En ole nähnyt Perjanti 13:tta toista päivää muuta kuin kaksi ekaa elokuvaa ja tiedän ettei loput jatko-osat tarjoa mitään uutta tai viihteellistä.
Evil deadin jatko-osat myös ovat turhia. Hieno Sam Raimin ensimmäinen pitkä elokuva Evil dead olisi voinut hyvin jäädä ensimmäiseen osaan, mutta ei. Kakkososassa ensimmäinen tarina oikeastaan kerrottiin uudelleen, enkä mainitse huonosta kolmososasta mitään.
Kuten myös Manaaja olisi pitänyt jättää ensimmäiseen osaan, samoin Omen. - Kauhujanne.
Poltergeistille olisi riittänyt se ensimmäinen. Kun se on kuitenkin elokuva Poltergeist ilmiöstä niin jatko-osat vie kiinnostuksen pois sen papin takia tai mikä nyt olikaan joka ahdisteli sitä pikkutyttöä. ( on muuten kuollut ks. näyttelijä joskus 90 luvun lopulla ).
Se miksi noita jatkoja tehdään, on se että ne tuottavat tai niiden toivotaan tuottavan. Yleensä se ensimmäinen on aina se paras, koska siitä kaikki lähtee ja jos mielii tehdä jatkoja, on ekan oltava menestys. Hyvä elokuva kerää aina porukkaa katsomaan seuraavankin jatko-osan.
Tiedän 2 hyvää jotka ovat tavallaan toistensa jatko-osia ja onnistuneita. Creepshow 1 & 2. Näistä kakkonen tehtiin paremmaksi vaikka se sisälsi "vain" 3 kauhujuttua mutta ne oli pidempiä kuin ykkösessä ja parempia.
The Hills Have Eyesin kakkonen oli todella p*ska.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto695224Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161243- 801164