Pikaista apua kaivataan!

Keski-ikäinen äiskä

OpenOffice 3.2 on jumissa. Yritin asentaa sen Openoffice 3.3:n mutta nyt on sitten kaikki sekaisin.

Ensinkin: en saa poistettua tuota 3.2-ohjelmaa. Tulee vain laatikko,jossa sanoo: Sulje OpenOffice org ja OpenOffice org pikakäynnistys ennen jatkamista.

Mikä ihmeen pikakäynnistys ja mistä se suljetaan?

7

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdflskfsdlfksdlfksdk

      pikakäynnistys lienee windowsissa siellä oikealla alhaalla kellon vieressä...

      OO pikakuvake, klikkaa hiiren oikealla ja valitse sulje...

      OO käynnistyy taustalle kun windows käynnistyy...

    • Keski-ikäinen äiskä

      Ei sitä täppää ole siellä enää,kun minä tomppeli poistin sen.

      Saakos sen jotenkin tuon "suorita" kautta? mutta mikä siihen pitää laittaa komentosanaksi?

    • Tilannetta voi vain arvailla, kun ei ole enempää tietoa, mutta tässä jotain aiempaa:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9859708

      Muutenkin kannattaa yrittää suorittaa nettihakuja, jolloin samantapaisia tilanteita löytynee ja ohjeita niihin.

      Jos siis OO.o ei käynnisty, niin sitten ei asetuksista voi poistaa pikakäynnistystäkään, jos siitä tässä nyt olisi apuakaan.

      Nyt ei ole tietoa edes mikä on käyttöjärjestelmä, mutta joskus Vistassa on auttanut, jos on mennyt Ohjauspaneelista Poista ohjelman asennus -kohtaan ja onkin ensin suorittanut Muuta/Repair-toiminnon OO.o:lle. Tämä on siis auttanut, jos suora poisto ei ole toiminut..

      Tältä palstalta löytyy myös ohjeita, miten saa poistettua täydellisesti aiemman asennuksen (asiakirjat säilyvät). Tavallinen poistohan jättää joitakin asetuskansioita.

    • keski-ikäinen äiskä

      No juuri tuota,miten saa poistettua täydellisesti-ohjetta kaipaankin.

      Olen yrittänyt googlettaa ja tältäkin palstalta esiä ohjeistusta,mutta kun monet ohjeet ovat niin it-kieltä,ettei tämmönen tavis tahdo niistä ymmärtää mitään.

      • Openlibre

        No niin minä onnistuin äsken poistamaan tuon openoffice- nimisen roskan. Sen pikakäynnistyksen (jonka takia esim. ccleaner ei ensin suostunut oo:ta poistamaan) sain sorkittua pois siten että ensin avasin jonkin exelitiedoston oo:lla, ja sitten sain avattua oo:n asetukset-valikon. Siellähän olikin kohta: lataa oo aina käynnistettäessä. Siinä olisi kuulemma ollut "täppä" joka olisi pitänyt poistaa, mutta ei siinä ollutkaan! No, suljin ohjelman ja hokkuspokkus: ccleaner suostuikin nyt poistamaan oo:n! Latasin tilalle tuon jonkun mainitseman Libreofficen ja sillä aukeaa ainakin ktwebin pöytäkirjat netissä että heilahtaa, toisin kuin openofficella jolla aina piti ensin tallentaa ne tiedostot omalle koneelle.


    • Poistase

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8416
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2615
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe