Missäköhän vika kun avaa oo:a, niin mitään ei tapahdu (paitsi suorittimen sininen palkki nousee näytössä kattoon). Ei aukea open office, ei mikään tiedosto. Käytössä 3.3 win7.
Open office ei käynnisty
5
4753
Vastaukset
Kun itselläni on esiintynyt tuollaista, niin tehtävien hallinnasta on löytynyt useampi käynnistetty soffice. Kun ne on poistanut, niin sittenpä on käynnistynyt taas normaalisti. Sama tulos kaiketi syntyy, kun sammuttaa koneen ja käynnistää uudestaan. Siis että tilanne ratkeaa "itsekseen" seuraavaan päivään mennessä, mutta ei ole kovinkaan kätevää kesken kaiken.
- OO-fani
Huomasin saman ongelman. OO 3.3 vie todella paljon tehoja koneestani eikä suostu aukeamaan. Tehtävien hallinassa näkyy monta soffice.exe sovellusta yhtä aikaa päällä. Koneen sammuttaminen auttaa hetkellisesti. Koneeni pitäisi tehoiltaan riittää, mutta ilmeisesti näin ei sitten olekaan.
Voiko 64bittinen WIN7 tehdä häiriöitä Open Office 3.3 versiossa? - minskutin
Sama vika, OO.ta ei saa millään käyntiin, prosesseja kyllä tulee. Onko kukaan kuullut mitään ratkaisua? Mulla ongelma on suunnilleen joka kerta, kun yritän käyttää sitä eli eipä ole juuri OO.sta hyötyä... koneena 32-bit win7.
Poista Openoffice ja lataa parempi Libreoffice: http://fi.libreoffice.org/
Jos Openoffice.org ei käynnisty normaalisti kuvakkeesta, mutta myöskään mitään virheilmoitusta ei näy, niin todennäköisin syy on, että ohjelma on jo käynnissä, siis ei ole sammunut oikein tms.
1. Tehtävienhallinnasta poistetaan soffice-prosessit.
2. Kun saadaan Openoffice.org käynnistettyä, poistetaan yleensä täysin tarpeeton, usein jopa haitallinen pikakäynnistys Asetukset - Muisti välilehdeltä poistamalla rasti ruudusta Lataa OOo ... järjestelmän käynnistyksen yhteydessä.
Pikakäynnistys antaa testeihin nopeampia aikoja, kun se aika on tuhlaantunut konetta käynnistettäessä. Vain jos tapana on sammutella ja käynnistellä tietokoneen yhden istunnon aikana useita kertoja ohjelmistoa, siitä voisi olla vähän nopeusetua. silloinkin siitä on muistihaittaa OO.o:n sammuttamisen jälkeen.
OO.o:n pikakäynnistyksen poistaminen käytöstä ei välttämättä auta kaikkiin ongelmiin, mutta todennäköisesti auttaa juuri tässä vaivassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741