Minkälaisia käytäntöjä on ok-talokaupan suhteen, kun asukkaat pääsevät lähtemään talosta 2kk päästä? Maksetaanko käsiraha? Maksetaanko ennakkoon joku tietty prosentti? Vai maksetaanko koko talo?
Jos maksetaan koko talo, niin eikö tällöin asukkaat ole yleensä velvoitettuja maksamaan vuokraa tuolta parilta kuukaudelta?
Mitkä ovat yleisimmät käytännöt näissä?
OK-talon asuntokauppakäytännöt ostajan näkökulmasta?
6
454
Vastaukset
- partnevia.fi
Hyvin yleistä on, että kauppakirja allekirjoitettaessa kaupasta maksetaan osa kauppahintaa, esim. 10 - 20%. Loppuosa maksetaan hallinnan siirtymisen yhteydessä. Tähän käytäntöön liittyy kuitenkin asioita, joita olisi hyvä pohtia ihan vakavasti:
- Yleensä omistusoikeus kaupan kohteeseen säilyy myyjällä -> maksetulle kauppahinnalle tulee saada käypä vakuus, esim. jälkipanttausta en suosittele, mikäli kiinteistö on "kattoa myöten" lainojen vakuutena.
- Mikäli talo jostain syystä kuluu tuon 2 kk aikana "tavanomaista" reilummin, kuka on omistajana/ edunsaajana esim. mahdollisessa vakuutuskorvauksessa ja miten vahinko hyvitetään kauppahinnassa (lähes 100% varmuudella riita)?
Itse suosittelen selkeämpää tapaa: Koko kauppahinta maksetaan joko kaupantekotilaisuudessa tai hallinnan siirtymisen yhteydessä. Mikäli kauppakirja allekirjoitetaan ilman rahaa, omistusoikeus on siirrettävä ja myyjä saa pitää panttikirjat maksamattoman kauppahinnan vakuutena kauppahinnan maksuun saakka. Jos koko kauppahinta maksetaan kaupantekotilaisuudessa, ostaja ja myyjä tekevät samalla määräaikaisen vuokrasopimuksen kohteesta (määräaikaisessa sopimuksessa ei ole irtisanomisaikaa!).
Parhaita neuvoja on mahdotonta antaa tuntematta osapuolten intressejä ja tilanteita. Lähinnä muistuttaisin riittävästä sanktiosta, mikäli kaupan kohde ei vapaudu sovitulla tavalla. Nämä ovat valitettavan usein ongelmallisia ja kalliita hoitaa jälkeenpäin. - Epätietoinen.
Kiitoksia hyvästä ja vastauksesta. Selkeyden vuoksi olemme päätymässä kerralla maksamiseen ja sitä myöten näkisin asukkaan velvolliseksi maksamaan vuokraa tuolta ajalta. Kun on ensimmäistä kertaa tällaisessa tilanteessa, niin ei ole oikein selvillä kuvioista.
Eiköhän se "vuokra" ole huomiotu jo kauppahinnassa, joten mitään vuokraa et saa. Sen sijaan sinun tulee varmistaa tarpeeksi suuri sanktio vapautumisen varmistamiseksi. Oikeuskäytännössä noin neljä kertaa käypä kuukausivuokra on kestänyt (= kuukauden käypä vuokra per alkava viivästysviikko), sitä suurempia sanktioita on oikeuden päätöksissä kohtuullistettu.
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Eiköhän se "vuokra" ole huomiotu jo kauppahinnassa, joten mitään vuokraa et saa. Sen sijaan sinun tulee varmistaa tarpeeksi suuri sanktio vapautumisen varmistamiseksi. Oikeuskäytännössä noin neljä kertaa käypä kuukausivuokra on kestänyt (= kuukauden käypä vuokra per alkava viivästysviikko), sitä suurempia sanktioita on oikeuden päätöksissä kohtuullistettu.
Ja sitten lisäyksenä, sinun on pakko vakuuttaa kiinteistö siitä hetkestä eteenpäin kun omistusoikeus siirtyy, myyjän vakuutus ei korvaa mitään vaikka olisikin voimassa.
- kymmeniä kauppoja
Ikinä ei pidä mennä maksamaa koko kauppahintaa kun muuttaminen on kuukausien päässä vaan sitten kun talosta saa samalla avaimet eli kaupauntekohetkellä. 10% hinnalla voi tehdä ns. osamaksukaupan ja omistus ja hallinta siirtyy loppukaupassa.
- montako kymmentä?
Miksi? Älä selitä, vaan perustele hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4522947IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1042162- 1701776
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten181672Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1021627Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591268- 1471164
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu521120Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44992- 38989