Etu iskarin vaihto -95 farmari

Astrasti

Meinasin vaihtaa etuiskarit, mutta en saanut millään raidetangon niveltä irti, jykevä ulosvetäjä, vasaralla lisäpotkua, ei vaan irtoa? Onko vinkkejä? Kaasua ei ole, että vois lämmittää. Vaatiiko myös alapallonivelen irroituksen, että saa rungon käsille?

2

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diyman

      ks. keskustelu http://keskustelu.suomi24.fi/node/10129992, missä vaihdettiin etujouset (ja korjailtiin paljon muutakin) l. periaatteessa aivan sama harjoitus kuin iskarinvaihto. Siellä hra nimeltä Jousi Poikki on ottanut selkävoiton Astra G:n pyöränripustuksesta ja ruostuneista muttereista, ja saanut auton kulkukuntoon.
      Ite joskus etuiskarit vaihtaneena muistelisin, ettei ole ihan pakko irrottaa raidetangon päätä olka-akselista/laakeripesästä, mutta alapallo kyllä. Samallahan noi nivelet menee vaihtoon, kun on jo aika iso remontti kyseessä. Ja hyvä tarkastaa raidetangon sisemmät päät & haitarikumit samalla.
      Mä olen noitten kiinnijuuttuneitten raidetangon nivelten (ja muittenkin alustan osien) kanssa käyttänyt pikkurälläkkää, jos kiinnitysmutteri ei ole auennut tai pyörii tyhjää so. erittäin varovaista ohutteräisen rälläkän käyttöä olka-akselia/-vipua silpomatta, ja suojalasit päässä. Jos r.t.nivelen tappi on jämähtänyt olka-akselin kartioreikään, niin sitten paras tapa on lämmittää tapin ympäristöä. Voi vaikka aueta ulosvetäjän kanssa. Muita epävarmempia menetelmiä on kaikenlaiset jäähdyttävät crc:t, rost flash:it ja muut vastaavat, jolla voi yrittää jäädytellä ja liottaa osia irti toisistaan.
      Lämmityshommaan riittää melko pienikin kaasutoho, näitä löytyy vaikka
      Tarjoustaloista jne. Itelläni on Motonetistä ostettu kertakäyttösäiliöllä oleva pietsosytytteinen poltin (Tuote 80-6818) . Se on riittänyt muttereiden aukomiseen ja osien lämmittelyyn. Mikään hitsi- tai kovajuotospoltin se ei ole.

      • Astrasti

        Kiitos vastauksesta, täytyy viedä pajalle jossa voi kunnolla lämmittää kartion ympärystää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      338
      12187
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      46
      3570
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      82
      3159
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      127
      2937
    5. 99
      2834
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      61
      2618
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2536
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2439
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe