Rööperi on täyttä roskaa

Huvittunut:-)

Kaikesta näkee, ettei elokuvan tekijöillä ole mitään käsitystä alamaailmasta, poliiseista, eikä vankiloista. Ei edes otettu selvää.

Suomessa ei yksinkertaisesti osata tehdä uskottavia elokuvia rikollisista, tai heidän liepeillään pyörivistä narkkareista. Kukaan ei oikeassa elämässä anna narkkarille lainaksi 60 000. Poliisit eivät todellakaan kaveeraa rikollisten kanssa, eivätkä sympatisoi rikollisia.

Elokuva etenee oudosti ja huvittavaa on, kuinka aivan sipissä oleva on yhtä äkkiä isossa talossa, jossa vaimo alkaa juomaan ja lopulta jopa kuolee, eikä edes tiedetä mihin. Baaripitäjäkin kuolee, eikä katsojat tiedä mihin. Poika muka viihtyy vankilassa ja tekee sen takia pankkiryöstön stattipistoolilla:-))
Todellisuudessa jokainen vanki haluaa päästä vapauteen.

Pahoinpitelyt ovat täysin epäuskottavia ja verta lentää, potkitaan ja mukiloidaan säälimättä, mutta turpaan saanut on seuraavassa kohtauksessa taas sliipattuna ja kuin mitään ei olisi tapahtunut. Pääkkösen esittämä nuori rikollispomo on täydellinen floppi ja täysin epäuskottava osassaan.
Edelman on hyvä näyttelijä, mutta hänen olisi syytä pysyä erossa filmin ohjaajasta, joka ei osaa tehdä uskottavaa elokuvaa.

7

1646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfghfgvhjk

      Itse nautin Rööpelistä ja pidin sitä yllättävän hyvänä suomalaisena elokuvana kaikin puolin. Olihan tuon "huumepomon" kanssa ongelmia, ei välttämättä kaikkein uskottavin näyttelijä valinta, mutta silti toimii.

      "Poika muka viihtyy vankilassa ja tekee sen takia pankkiryöstön stattipistoolilla:-))
      Todellisuudessa jokainen vanki haluaa päästä vapauteen."
      Kyse ei välttämättä ole 'viihtymisestä' vaan laitostumisesta. On tutkittu juttu ja useaan kertaan todettu ja todistettu että vankilassa muutaman vuoden viettänyt unohtaa usein arkielämän velvollisuudet ja tehtävät, vankilassa kun kaikki on ohjattua ruokailu, vapaa-aika jne. Lopulta vanki alkaa pelkäämään arkielämää, koska ei usko voivansa elää enää normaalisti tai "oikea maailma" on muuttunut täysin vieraaksi. Siksi ex-vanki haluaa yleensä tavalla tai toisella takaisin vankilaan koska pitää vankimaailmaa tutumpana ja turvallisempana.

    • Totuus

      Ketjun aloittaja ei tiedä mistä puhuu.

      • Anonyymi

        Niinpä. Nextoryssa on äänikirja jonka ketjun aloittaja voisi käydä kuuntelemassa / lukemassa. Kyseessä on Harri Nykäsen ja Tom Sjöbergin Rööperi


    • djfhjkds

      "Elokuva etenee oudosti ja huvittavaa on, kuinka aivan sipissä oleva on yhtä äkkiä isossa talossa, jossa vaimo alkaa juomaan ja lopulta jopa kuolee, eikä edes tiedetä mihin."
      Vaimo alkoi juomaan koska hänelle selsisi ettei hän voisi saada lasta. Ja eikös se sitten lopulta kuollut itsemurhaan? Minusta tuossa kohtaa ei ainakaan ole mitään epäuskottavaa.
      Ja ne amerikkalaiset rikostoimintaelokuvatko ovat muka uskottavampia?

    • Anonyymi

      Tasokas ja nautittava elokuva, kunnes tuli aivan lopussa se Deus EX -kohtaus tjsp, jossa kaikki järjestyi vain pelkällä random-tapahtumalla. Sitä ennen huippu elokuva.

      • Anonyymi

        Rööperi sortui lopussa siihen samaan, kuin entisaikojen teatteriesitykset. Kaikki buildataan loppuun asti todella nerokkaasti, mutta ei keksitä huipennusta. Silloin tulee Jumala kehiin, ja korjaa ja kostaa kaiken.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      77
      5924
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      279
      4827
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2608
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      28
      2513
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      98
      1594
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1461
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1377
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1326
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      109
      1284
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1241
    Aihe