Teiden ylläpitäjät laittoivat tienvarsille lokakuussa hyvät merkit lumenauraajia varten. No, eipä kestnyt kauankaan aikaa, kun suurin osa noista merkeistä on heitetty pellolle, ojiin ja mihin onkaan viety. Joka tapauksessa Kyrönmaan Tervajoella saavat aurat mennä vaikka suoraan ojaan, opasteita ei enää ole kuin harvassa paikassa.
Eivätkö lasten vanhemmat ja koulun opettajat enää ollenkaan kerro lapsille (tuskin niitä aikuiset heittelee) kuinka tärkeitä nuo opasteet ovat lumen keskellä auran kulkiessa aamuhämärissä tai illan pimeydessä joskus sankassakin lumisateessa.
Jospa edes kerran näkisin tuon teon, ottaisin kiinni niskasta ja laittaisin kaivamaan uuden kolon vaikka jäiseen maahan; niin ottaa yhteiskunnan puolesta päähän, kun hyvä työ menee aivan hukkaan.
Olen todella surullinen
Muori maalta
0
154
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233093Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 65656Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3613Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32561Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35537- 36485
- 40481
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3479Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3470Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17465