Kysymyksiä hinnoista

Akvaario vani

Kertoisko joku paljonko noin 80l akvaario maksaa. Entäs kalat, kasvit, hapetin ja muut tarvikkeet. Mitä ruoka maksaa viikossa (riippuu tietenkin kalojen määrästä.)

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akvaario vani

      Kertokaa ny jotain suuntaa antavia hintoja!.

    • MammaMiia

      Akvaarion saa käytettynä muutamalla kympillä valaisimineen ja suodattimineen päivineen.
      Kalat: riippuu kalastosta. Tosin akvaarion koko rajoittaa siinnä asiassa. Tuon kokoluokan akvaarioon ei siis laiteta mitään isoja kaloja ;) Tetroja saa yleensä hintaluokista 1.50-3.50€ / kpl. Karkea nyrkkisääntö on että senttimetri kalaa = litra vettä. Parvenkoko 5 ykilöä minimissään.
      Hintoja näät erinäisiltä nettisivustoilta.

    • MA7xGE

      Itsellä maksanut uusi 63-litrainen yhteensä nyt n. 400€...

      Siis nyt on toiminnassa, kalat, kasvit, laitteet...

    • MammaMiia

      Mulla maksoi 63 litranen kaloineen, kasvineen, hiekkoineen, sudattimineen, valoineen huimat 60€.
      330 litranen maksoi akvaarion, valon, suodattimen osalta 100€.
      Nämä siis käytettyjä mutta erittäin siistejä.

    • Iir

      Meillä maksoi käytetty 600-litrainen alustalla, kaikkine tekniikoineen ja sisustuksineen 600€, 45-litrainen poikasallas tekniikalla maksoi käytettynä 30€, tosin uuteen lämmittimeen meni vielä 27€. Kannattaa ehdottomasti yrittää löytää hyväkuntoinen käytetty, uudet maksavat maltaita. Uusissa toisaalta ei yleensä tule yllätyksiä, sillä vanhoissa pitää silikonisaumat tarkistaa kunnolla ja jopa vaihtaa itse, jottei ala vuotaa.

      Kalanruoka viikossa? Ei juuri mitään. Meillä on paljon pohjakaloja, joten niillä menee yksi pellettipurkki 1-1,5 kk, ja se maksaa n. 10€. Pintakalat taas syövät hiutaleita, joille yksi n. 10€ maksava purkki riittää kuukausia. Vedenparannusainetta meillä kyllä menee akvaarion koon takia 500 ml/kk, ja se maksaa 20€. Akvaarion perustaminen on kallista, mutta ylläpito ei enää.

      Koiran pitäminenkin maksaa mielestäni loppujen lopuksi enemmän kuin akvaario, sillä maksaahan se rotukoirakin, sen lelut, pannat, hihnat, kupit, rokotteet.... Ja koiranruoka maksaa kuukaudessa enemmän kuin akvaarion kunnollinen huolehtiminen. Kunnon ruoka, kunnon tekniikka, vettä pitävä akvaario, sen kypsyttäminen, kasvien lannoittaminen ja vedenparannusaine ovat kaiken a ja o. Kannattaa tosiaan etsiä mahdollisimman paljon tietoa etukäteen esim. aqua-web.fi, eikä tällaisiltä paska-foorumeilta. Ja ottaa tarkasti selvää, millaisia kaloja voit ottaa ja millaiset vesiarvot niillä pitää olla. Huonosti hoidettu akvaario ja väärät vesiarvot aiheuttavat vain turhia sairasteluita, kuolemia ja omistajalle harmaita hiuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      105
      4690
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      395
      1418
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      187
      1081
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      912
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      897
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe