Renkaiden osto - vanhat vaihdossa?

Saako rengasliikkeessä hyvitystä jos antaa hyväkuntoiset ja melko uudet renkaat ostettavia vastaan? Aion vaihtaa talvirengastyyppiä. En sano kummin päin, koska siitä kuitenkin mennään sivuraiteille riitelemään.
137363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

KANNATTAISKO KYSYÄ LIIKKEESTÄ?

.. SEURAAVAKSI SÄ KYSYT ETTÄ PALJONKO NE NIISTÄ HYVITTÄÄ

TTU !!!!!

Äänestä

Toiset liikkeet ottavat hyväkuntoiset renkaat vaihdossa, toiset ei.
Etkö osaa itse kysyä suoraan liikkestä, kerro liike jossa haluat asioida, niin voin arvata kuinka käy?

Äänestä

Paljonko ne niistä hyvittää?

Äänestä
  • Hyvitys on aika minimaalinen. Kannattaisi kuitenkin harkita renkaiden loppuun ajamista ja vaihtaa silloin kun uusien hankinta on ajankohtainen.

    Äänestä

Hyvitys lienee pieni, rengasvirmojen mukaan talvirengas 5 mm ja kesärengas 4 mm pinnalla on loppuun käytetty...

Äänestä

Juu ne eivät ole uudenveroiset mutta, mersun omistajat paljon kyselevät käytettyjä renkaita joten varmasti hyvinmoni regasliike antaa pienen hyvityksen.

Äänestä
  • Haluat varmaan vaihtaa kitkarenkaat alta pois ja luulet että joku on valmis maksamaan tai ostamaan vanhoja kitkoja

    Äänestä

...kertonut, haluaako hyvityksen pelkistä kumeista vai myös vanteista?
Luulen, että mahdollinen korvaus on minimaalinen suhteessa renkaiden arvoon. Aja loppuun nykyiset ja vaihda sitten vasta rengastyyppiä, niin pääset taloudellisesti vähimmällä. Malttia...

Äänestä

Olis tarkoitus laittaa kitkat vaihtoon vanteineen ja uudet vanteet nastoilla.. Mitenhän käy hyvityksen kans. Vasta aloin lukemaan ketjua ja kyllä aion myös kysyä likkeistä mut tuli vain mieleen et mitä koko paketista hyvitetään (renkaat ja vanteet).

Äänestä

Itse kysyin paikallisesta liikkeestä mitä hyvittäisivät vanhoista renkaista vaihdossa Continentalin ContiPremiumContact 2:iin. Tämä ns. "tarjoushinta" uusista vähennettynä vanhojen renkaiden "hyvityksellä" oli huomattavasti kalliimpi kuin verkkokaupasta hankittuna. Noh, tilasin renkaat http://www.renkaat-netista.fi ja vein ne loppuun ajetut rengasliikkeeseen kierrätettäväksi.

Äänestä
  • Minä puolestani soitin autoliikkeeseen ja sain "renkaat asennettuna ja allevaihdettuna" hinnaksi paremman kuin mikä oli heidän nettikaupassaan.

    Hintoja voi kysellä ja jos ei tule mieleistä hyvitystä niin renkaitaan voi yrittää myydä vaikka tori.fi tai nettivaraosa.com. Sieltä löytyy esimerkiksi 5 mm:iin kuluneet renkaat ilman vanteita hintaan 160 euroa. Rengaskoko katumaasturi, mutta tuo urasyvyys on talvirenkaalle "loppuunkulunut" vaikkei olekaan vielä laiton....

    Minulta jää lokakuussa hyvät nastarenkaat liikkeeseen, vaihdan kitkarenkaisiin enkä pyydä niistä vaihtohyvitystä. Kunhan nastoista pääsee eroon niin olen tyytyväinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rengasta vaihtoon kirjoitti:

Saako rengasliikkeessä hyvitystä jos antaa hyväkuntoiset ja melko uudet renkaat ostettavia vastaan? Aion vaihtaa talvirengastyyppiä. En sano kummin päin, koska siitä kuitenkin mennään sivuraiteille riitelemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu