B200e liittimet sylinterinkannessa

jarkke55

B200e imusarjan yläpuolella sylinterin kannessa on neljä liitintä jokaisen sylinterin kohdalla, joihin menee joku letku. Mikä seliitin on ja mistä se letku tulee?
Voisko johtua käyntihäiriöt niistä, kun on ne letkut ihan löysällä?

5

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Onko tätä 700 sarjaa vai mitä tämä kone edustaa .Voisitko kuvasta kertoa mitkä liittimet kyseessä..Tulpanjohto sen tiedät ja imusarjan puolellaa on polttoainesuuttimet joihin menees ähköpiuhat .Mitä käyntihäiriotä teillä koneessa oikeasti on.Tulpat sekä ne sytytysjohdot ja virranjakajan kansi ja pyörijä sekä suuttimet on huonossa kunnossa aiheuttaa noita käyntihäiriöitä. Sähköliitos jos on hapettumaa tai löysä liitos myöskin aiheuttaa pätkimistä.Bensapaine ja suodatin kunnossa sekä ilmasuodatin vaihdettu niin kyllä se kone käy niillä hyvillä ja tuoreilla öljyillä ja sillä puhtaalla suodattimella aika kivasti
      Katso tämä linkki http://www.oksanentuning.com/id105.htm ja kerro lisää.

    • jarkke55

      Siis auto on 740 -88 B200E. Kaikki sytytystulpat, johdot jne. on kunnossa. Joku joskus taisi kokeilla imusarjan ja kannen väliin jotain sprayta ja sanoi, että haukkoo sieltä ilmaa. Käyntihäiriöt ilmeisesti johtuu siitä. Vaikea uskoa, että se alkaisi vuotamaan tiivisteestä kun ei ole koskaan avattu eikä pidelty, ilmeisesti se on silti mahdollista.
      Tuossa alla on linkki huonoon kuvaan B200E moottorista. Siinä kuvassa näkyy huonosti yksi niistä neljästä letkusta. Imusarjan enssimmäisen imuputken ja öljyntäyttökorkin välissä "montussa" niitä on neljä letkua vierekkäin sylinterien kohdalla. Toinenkin letku taitaa näkyä ensimmäisen perässä.
      Käsittääkseni polttoainesuutin? on jossain imusarjan yläosissa, joten tämä ei ole suuttimiin liittyvä osa. Eikä sinne taida mennä sähköjohtoja.



      http://www.google.fi/imgres?q=B200e&um=1&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&biw=1280&bih=861&tbm=isch&tbnid=qIOCAV2GoXbXcM:&imgrefurl=http://www.volvoclub.it/forum/index.php?topic=17515.15&docid=TuhRggvjTZdYHM&imgurl=http://annonces.tout-metz.com/photos/2220-MT B 200E VLV.jpg&w=480&h=360&ei=hB7FTtrNPKT74QTLn8CHDQ&zoom=1&iact=rc&dur=662&sig=101031430181921981254&page=7&tbnh=148&tbnw=197&start=123&ndsp=20&ved=1t:429,r:18,s:123&tx=50&ty=91

    • En mie oo varma

      Oiskohan se EGR

    • volvo_puranen

      Tunnistatko ohjauspaineensäädinttä siitä menee letkuja ja virtajohtoa.
      Sekä se kylmäkäynnistyssuutiin.Kaivan tuosta ruiskusta kuvia jos löytyy

      • volvo_puranen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1044
    2. 65
      913
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      898
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      882
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      49
      811
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe