honda accordin

vm 2007 jarrupalojen vaihto.
onko vielä jarrumäntä kierrettävä sisäänpäin?
eli jos laitat uudet palat pitää mäntä saada sisäänpäin.
pitääkö olla joku erikoisavain vai käykö jos teen sellaisen
männänkokoisen ristikkoavaimen,siinähän pitäs olla ristikko urat
olenko oikeassa?
en ole vielä purkanut mitään ja en halua maksaa työstä 500euroa
135443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

pitäs mennä ihan painamalla.ainaki omassa -03

Äänestä

Etupää menee painamalla, takana pitää kiertää. Esim. Bilteman alle 15€ työkalu sopii mainiosti ja homma onnistuu hyvin.

Äänestä

onko se työkalu sellainen ristikko
tein sen itse töissä kun näin kuvan männästä.
meneehän se isolla ruuvimeisselilläkin mut ristikko parempi.

Äänestä

tourerissa menee takanakin painamalla....sedanissa ilmeisesti joutuu kiertämään

Äänestä
  • ok,pitää sit kokeilla kun vaihdan
    mulla tourer

    Äänestä

kestääkö neste painaa säiliöön vai pitääkö löysätä ilmausruuvi?

Äänestä

ei tarvii mitään availla.

Äänestä

Ei tarvitse kiertää,,,,tuo sinun mainitsemasi hinta työlle on hatusta vetäisty.
Merkkiliikkeessä palat eteen 100e ja vaihto huollon yhteydessä kun muutenkin jarrut puhdistetaan n,80e.
Jossain autokorjaamossa saat vielä halvemmalla sillä työhön menee aikaa puolituntia.

Äänestä

Hollossa olisi minunkin autoon ollut jarrupalojen vaihto ja levyjen vaihto eteen ollut käsillä. Hollosta soitettiin ja kielsin vaihtamasta kun maksoi melkein 500€. Tarvikkeena vastaavat osat murto-osaan tuosta hinnasta ja kun peukalo ei ole keskellä... niin ei tuo ole kummempi homma vaihtaa.

Äänestä

hintaa tulee merkkiliikkeissä
esim raitisilmasuodattimen vaihto vehon oulun liikkeessä
arvioitu aika 30 min
itse otan sen pois ja laitan uuden niin menee noin minuutti.
hidasta porukkaa veholla.
jos ajattelee jarrupalojen vaihtoa niin varmaan työosuus on jotain kolme tuntia.
riistohinnat huolloissa.

Äänestä
  • Tuskinpa sitä suodatinta siellä liikkessäkään sen kauempaa vaihdetaan mutta täytyyhän työveloitukseen laskea paljon muutakin. Ei kukaan sitä hommaa tee 1 minuutissa kun auto täytyy ajaa sisään suodatin hakea varaosatiskiltä vaihtaa ja auto ajaa ulos ja seuraava homma vielä sisäänkin.
    Jos hommasta velotettaisi 1 minuutti niin niitä suodattimia pitäisi vaihtaa 450 autoon jotta päivän tunnit olisi täynnä siihen tuskin sinäkään pystyt.
    Kyllähän huoltohommat kannatta itse tehdä jos osaa mutta ei kai siinäkään mitään pahaa ole jos haluaa ne merkkiliikkeessä teettää.
    Ei merkkiliikkeen henkilökunta sille mitään mahda että alkuperäiset osat on huomattavan paljon kalliimpia kuin tarvikeosat mutta jotkut ihmiset laskevat painoarvoa myös sille että auto on yhdellä huoltokäynnillä kunnossa.
    Kyllähän se maksaa vähän enemmän mutta eipähän tarvi juosta paikasta toiseen ja etsiskellä varaosia.

    Äänestä

jarrupalat taakse 24e tarvikekaupasta
työ omana vaihtona jos tekee hitaasti
ja varmasti 10min toinen puoli 10min toinen
eli tienaa hyvin
eikä se liikkeessä työosuus ole huollon yhteydessä kuin 20e
mut palat ovat tosi kalliit merkkiliikkeessä.

Äänestä

Häh,,,Veholla maksaa töineen B-huollon yhteydessä 09 accoon palat ja vaihto 150e.
Jarrupalat maksavat merkkiliikkeessä 100e

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auto on hyvä kirjoitti:

vm 2007 jarrupalojen vaihto.
onko vielä jarrumäntä kierrettävä sisäänpäin?
eli jos laitat uudet palat pitää mäntä saada sisäänpäin.
pitääkö olla joku erikoisavain vai käykö jos teen sellaisen
männänkokoisen ristikkoavaimen,siinähän pitäs olla ristikko urat
olenko oikeassa?
en ole vielä purkanut mitään ja en halua maksaa työstä 500euroa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu