Nyt on löytynyt valelääkäreitä ja jopa vale psykologeja,
Onko vl-liikkeessä valepuhujia ? Mistä tietää ?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011111614763996_uu.shtml
Onko vl-liikkeessä valepuhujia ? Mistä tietää ?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011111614763996_uu.shtml
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vl-saarnamieheksi ei pääse, ellei opeta vastoin Raamattua.
Kaikki puhujat ovat ry:n kutsumia ja sertfioimia.
Lisäksi heillä on käytössään oiva 'lunttilappu' - ziionissa kehitetty hengen miekka maailman taistelun melskeisiin.
http://ohosiioni.blogspot.com/2011/01/saarnageneraattori-verraton-apuvaline.html
Kyll maar vain maailman oikeill uskovaisill on jopa saarnagenikset ! Mahtavaa.
Eikö sitä ole silloin valepuhuja, kun opettaa eri tavalla, kuin itse toimii?
Onko lisäksi valhepuhuja, joka opettaa toisin kuin Raamattu sanoo ?
Voi kyllä samaan hengenvetoon kysyä, että löytyykö yhtään puhujaa mistään kuppikunnasta, joka osaisi täysin Jumalan tahdon mukaisesti opettaa Raamattua.
Eppäilen kovasti - Ei ole yhden yhtäkään joka hyvää tekee ...sanotaan Sanassa.
Lapsellinen veto.
Tiedät hyvin, että SRK ja vl-saarnamiehet opettavat TÖRKEÄÄ Raamatun vastaista JUMALAN PILKKAA.
Mm. "vain me" -oppi yms.
Siinä ei ole kysymys mistään pienistä nyansseista.
Ei se tee valepuhujaksi, jos määrätietoisesti opettaa Raamatun vastaisesti. Silloin on Raamatun sanan vastainen puhuja.
Sattuko hellarin nilikkaan...kyllä sielläkin on monenlaista soopaa. Jotkut heistäkin saarnaa olevansa oikeassa uskossa.
Raamattu toteaa valehtelijoiden olevan perkeleestä.
Isänpäivänä Kalevassa haastateltiin suurperheen isää. Haastattelussa kävi ilmi hänen elämän tärkein sisältö, jääkiekko, urheilu ja metsästys. Uskon tärkeys ei ollut esillä sanallakaan, olisiko tässä ainesta valepuhujan tittelin saajaksi? Tai taitaa haastateltu jutunperusteella jo olla entinen puhuvainen?
Ei voi olla valepuhujia, koska seurakunta kutsuu puhujan tehtävään, ja seurakunta on erehtymätön. Siihen tehtävään on valittu entisen puheenjohtajan alkoholisti poika, joka paloi rattiin, on valittu mies, jonaka perheessä on monta insestitapausta ja joka itse sit häipyi ku tina tuhkaan totuuksien tultua julki.
Ei, ei ole valepuhujia, kaikki on erehtymättömästi valittu ja kutsuttu, parhaimmista parhaat.
Matt. 7: 15-23
Jeesus sanoi opetuslapsilleen:
»Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia. Hedelmistä te heidät tunnette. Eihän orjantappuroista koota rypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita. Hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu kelvottomia hedelmiä. Ei hyvä puu voi tehdä kelvottomia eikä huono puu hyviä hedelmiä. Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, kaadetaan ja heitetään tuleen. Hedelmistä te siis tunnette heidät.
Ei jokainen, joka sanoo minulle: ’Herra, Herra’, pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.
Monet sanovat minulle sinä päivänä: ’Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.’ Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: ’En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!’»
Minä muistan 1970-luvun loppupuolelta Vaasasta erään tapauksen, jossa vl-liikkeessä puhujana toiminut sanoi tienneensä jo kauan aikaa ennen kuin vl-liikkeen jätti, että hän on väärässä joukossa, (kun on vl-liikkeessä puhujana) ja jätti rauhanyhdistykset lähtien helluntailiikkeeseen mukaan.
Menikö ojasta allikkoon ??
Ei.
eipä niitä juuri muita ole kuin valepuhujia.
Itse olen etsinyt totuuden ystäviä, mutta harvassa TOSI harvassa ne ovat
AINA vaan törmää niihin jotka valhetta puhuvat ja näin valheeseen johdattavat
ihmisiä.