Otsikon mukainen auto olisi harkinnassa, vm tulisi varmaankin olemaan 98-00 väliltä ja mielellään alta 180tkm ajettu (2.0L kone mielellään myös)
Millainen auto tämä siis on? Olen kuullut ja lukenut niin ristiriitaisi juttuja 406:sta, monet valittavat sen olevan "perus ranskalainen" joka hajoaa jokaisessa mutkassa, minulla itselläni taas on positiiviset kokemukset pösöistä (vanhemmilla ollut 2x 407 bensana ja nyt on 508 dieselinä ja ei ole pahemmin mitään vikoja ollut näissä).
Mutta ajetuilla ja vanhoilla autoilla on aina jotain rempattavaa, minkä hintaisia 406:n rempat ovat? Referenssinä voisi käyttää nykyistä autoani, eli Fiat marea HLX 2001:stä, jossa on aivan poskettoman hirveät huoltohinnat erikoisen moottorinsa takia.
Entäs miten 406:n elektroniikka kestää? Mistä varusteita EI kannata lähtee maksamaan?
Peugeot 406
4
323
Vastaukset
- PösöäHarkitseva.
Ja siis nyt olisi vakavassa harkinnassa -01 406 2.0:lla...
- jokumuu.
406 on hyvä ajaa ja mukava matkustaa, yleensä myös ikäisekseen hyvin varusteltu. Mitään erityisen huonoa ominaisuutta en siitä osaa keksiä.
Elektroniikasta ensimmäisenä vikaantuvat luultavasti korin toimintoja ohjaavan BSI-moduulin releet ja 2002-mallista eteenpäin myös vilkunviiksi, mutta 2001:ssä sen ei pitäisi vielä olla ongelma. Vanhemmiten ovien ja luukkujen johtosarjoista voi katketa johtimia haitarikumien sisältä mutta niiden korjaaminen on onneksi halpaa.
Muita usein vikaantuvia paikkoja ovat istuinlämmittimet, koiranluut, takapään reaktiotangot ja käsijarrukenkien kiinnitys jarrukilpiin. Ruostetta kannattaa etsiä takapenkin alta ja helmakoteloista jotka saattavat olla ehjän näköiset mutta koputeltaessa paljastuvat sisältä päin lahonneiksi. - jäbä
Pösö 406 on kokoistaan huomattavasti pienemmän tuntuinen auto sisältä. 180cm pitkä ihminen ei oikein mitenkään saa itselleen luontevaa ajoasentoa. Ja sit se ei oikein ole pitkien matkojen kulkupeli, jos nopeutta on yli 80-90km/h.
Ton ikäsessä pösössä on se jakopäänhihnaremontti tulossa ja alatukivarrenpäät menee vaihtoon. Mut niin ne menee kaikissa muissakin merkeissä.
Kaikki riippuu kilometreistä. Eihän monellakaan autolla kehtaa ajaa, kun se on niin ärsyttävää ja kallista puuhaa. Mut 406 kuitenkin on yksi sellainen, jolla edes vähän kehtaa, vaikka tosi pieni se on. - Anonyymi
Pösö on paras
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1111465Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041216Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041014Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76958- 59845
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,31782Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd100717