Ei tarvii kun mennä Kouvolan aseman monttuun viikonloppuna odottamaan junan vaihtoa, niin näkee millaisia ääliöitä Kouvolassa asustaa.
Kannattaa käydä tsekkaamassa. Mutta varovainen pitää olla. Ne 50-luvulle jämähtäneet punaniskat käy herkästi päälle...
Kannattaa käydä tsekkaamassa. Mutta varovainen pitää olla. Ne 50-luvulle jämähtäneet punaniskat käy herkästi päälle...
Vastaukset 13
Vanhimmat
saitko paskahousu kuonoon?
Tuollasilta renttureiskoilta ja pulijusseilta ei
kukaan kuonoon ota ! Rupusakkia kouvolas ja hinttiä. Viimeks ku kävin anttilan veesees yks kävi muniin kii, painoin sen pään pyttyyn.
Stadilaiset nyt ottavat turpiinsa vaikka yksikiveksiseltä transulta.
ei voi olla totta..saikos se siitä korvatulpasta kiinni??
Tuskin kaupungit pahimman sortin räkälät on sen kummempia stadissakaan.
stadilaisille annetaan heti turpaan kun nähdään!
Juuri tuo typera UHO ja JURNUILU tekee sinusta kouvolalaisen....ikava kylla...
Pelkkää uhoamista on "stadilaisen" teksti! Tuskin on edes Helsingistä. Itse olen kotoisin muualta ja Kouvolassa viihdyn...
stadilainen kermaperse tarjoomaan ittees ihan väärään paikkaan. Jos hesan asemalla voi myyydä itteesä ottamatta turpaansa, ni se ei tarkota et niin voi tehdä muualla.
Samanlaisia ne on asemat kaikkialla. Ootteko käyneet Hesan "avo-osastolla", vai rautatie-asemako se..? Saati sitten käpykylissä; huolto-aseman baarit, matkahuollot. Vilkkaat liikepaikat vetävät levottomia hulluja puoleensa.
Milloinkahan olet viimeeksi rakas ylväs stadilainen "montussa" käynyt kun et edes paikan oikeaa nimeä tiedä...
ei ole monttu monttu enää joten koetahan ensi kerralla paremmalla onnella...
näinköhän on "stadikaan" yhtään parempi paikka... mietihän itekin...
Ei ole Kouvolaa parempaa... te stadilaiset voisitte kokeilla vähän maailmaa...
Monttua ei ole edes ollut olemassa enää pariin vuoteen. On tietty varmaan ihan mukavaa käydä haukkumassa Kouvolaa näille listoilla ja sitten vielä vastata itse viesteihinsä ... eihän Kouvolassakaan noin kusipäitä idiootteja asu kuin voisi noista "vastauksista" luulla.
Tää olis ihan hauska kommentti, jos olisi totta. Oikeesti tämmönen kärjistäminen on pelkkää kaurismäkitasoista romantisointia oman katu-uskottavuuden tuottamisen vuoksi.
Useimmassa kaupungissa Suomessa voi törmätä kuvaillunkaltaisiin tyyppeihin jos oikein etsii. Niihin ei vastentahtoisesti törmätä itsestään. Niitä pitää etsiä, vaikkapa jostain baarista.
Jos asian esittäisi realistisella tyylillä, jos maailmaa sillä tavalla suotuisi kokemaan, - kas kummaa, mitään tuollaisia "50-luvulle jämähtäneitä" punaniskoja ei näkisikään enää missään.
Näköpiirissä olisi sen sijaan - täysin epäromanttisesti - alkoholisoituneita pitkäaikaistyöttömiä jotka tulevaisuudeltaan porvarillista vakautta toivova/odottava läpikulkumatkalainen kohtaa jossain kaupungin heikompitasoisessa baarissa.
Siinä se, kaikessa tavanomaisuudessaan.