Seaclear ja seurantatiedostojen avaus

Liian tallessa

Iltaa,

Ongelmani on seuraava: Kesän reissut on laitettu jo useamman vuoden talteen läppärille ladaten gepsistä seurantareitit SeaClearille G7toWinin kautta.

Takavuosina homma onnistui hienosti ja edelleen reitin pystyy lataamaan gepsistä ongelmitta ruudulle. Vaan sitten jotain tapahtuu tallentaessa (Tallenna .txt:tä käyttäen mikä tuntuu olevan ainoa vaihtoehto).

Koittaessani tuoda tiedostoa ohjelma ilmoittaa virheestä eikä tee mitään. Tallennetussa txt-tiedostossa on ajankohta ja koordinaatit pilkuilla erotettuna joten luulisin kaiken olevan sen puolesta tallessa. Aikajärjestykset tosin tuntuvat pomppivan miten sattuu jostain syystä mutta olettaisin ohjelman osaavan korjata moiset keskenään.

Missä siis pulma? Koneeni on vaihtunut vuoden aikana mutta SC ja G7toWin on asennettu kuten ennenkin.

2

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SC vsta-03

      Minä en ole sen kummemmin tallentanut niitä, vaan kopioinut Traces-kansion venekoneesta ja siirtänyt sen kotikoneen SC:n Traces-kansioon ja niin olen pärjäillyt. Kun tekee mieli fiilistellä kesän ajoja, avaan kotikoneen ja haen ->Tiedosto->seuranta-> avaa vanha. Mitä teet noilla txtei:llä?

    • Liian tallessa

      No juju noiden txt:iden kanssa on siis se minkä kirjoitin tuohon edelle,

      Kun Seaclearilla tuo G7toWinin välityksellä (se valikkonamiska SC:ssä) niin hieno seurantajälki avautuu näytölle. Vaan kun se jälki pitäisi saada tallennettua niin miten te muut sen teette? Ainoa vaihtoehto jonka olen löytänyt on Seuranta>talleta .txt ja tässä sitä nyt ollaan kun sitä ei saa enää seuranta>avaa tai tuo tiedostolla auki. Txt-tiedostolla on vielä kokoa mutta avattaessa sitä kone tallentaa tiedot tyhjäksi jäävään tiedostoon ennen virheilmoitusta.

      Ihan mielelläni elelisin ilman txt-tiedostoja joten kertokaa parempia menettelytapoja jos löytyy.

      Aiemmin tuo on kyllä toiminut ihan hyvin joten äimänä ollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1898
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1601
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1230
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      769
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      712
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe