Hei ! Olisin ihan mielenkiinnolla kysellyt, mitkä on Suomessa kriteetit siittiöiden luovuttamiselle?. Voiko esim.ulkomaalainen tummaihoinen luovuttaa?.Vai ovatko kaikki luovuttajat täysin Suomalaisia. Onko Väestöliitto ainoa paikka, jossa siittiöitä säilytetään ja sieltäkö ne kuljetetaan tarvittaessa toisen paikkakunnan lapsettomuuspoliklinikalle? Kiitos.
sukusolut
1
184
Vastaukset
Hei,
Kiitos paljon kysymyksestä. Väestöliiton klinikoilla siittiöiden luovuttaja voi olla 20–45-vuotias perusterve mies, jolla ei ole suvussa tiedossa vakavia periytyviä sairauksia. Lisää tietoa löydät täältä https://vaestoliitto-fi.directo.fi/lapsettomuusklinikka/auta-alkuun/siittioiden-luovutus/.
On tärkeä huomioida, että luovuttajan täytyy rekisteröityä, jolloin hoiodsta alkunsa saanut henkilö voi halutessaan saada tietää luovuttajan henkilöllisyyden täytettyään 18 vuotta.
Väestöliiton klinikoilla on kullakin oma spermapankki pääasiassa omaa käyttöä varten. Voimme myös kuljettaa spermaa klinikalta toiselle, mutta tällä hetkellä emme myy spermaa muille ulkopuolisille klinikoille.
Tummaihoisuus ei ole luovuttamisen este.
Ystävällisesti
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721