Sakeaa viiniä, mitä tehdä?

Heips, valmistettiin 25 litraa viiniä ja tuntui että jäi vähän sakeaksi kun pullotettiin. Kirkastuuko vielä pulloissa, ja onko hyötyä että pitäisi pullojen korkkeja auki?
4478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Viini kyllä kirkastuu pullossa ja sakka valuaa pullon pohjalle. Korkkeja ei kannata pitää auki ettei viini hapetu ja mene pilalle.

Äänestä

Kannattaa laittaa astia aina jääkaappiin kirkastumaan, 3-4 päivässä kirkasta kuin vesiripuli!

Äänestä

Jaahas amatööri jälleen neuvomaassa. Tässä pieni lainaus viinin säilytyksestä jääkaapissa: ”Jääkaappiin pulloa ei pidä kuitenkaan säilöä, sillä tärinä pilkkoo viinin ainesosia. Jääkaappi sopii ainoastaan viinin nopeaan jäähdytykseen”, Risto Karmavuo opastaa.
Lisää tietoa OIKEAOPPISESTA viinin säilytyksestä -> http://www.taloustaito.fi/fi-FI/viini/viinisailytys/

Äänestä

Kyllä se kirkastuu kun antaa pullojen olla paikallaan. Sakka vaan sitten jää pohjalle ja lähtee liikkeelle kaataessa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viini_vidi_vici kirjoitti:

Heips, valmistettiin 25 litraa viiniä ja tuntui että jäi vähän sakeaksi kun pullotettiin. Kirkastuuko vielä pulloissa, ja onko hyötyä että pitäisi pullojen korkkeja auki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu