Heips, valmistettiin 25 litraa viiniä ja tuntui että jäi vähän sakeaksi kun pullotettiin. Kirkastuuko vielä pulloissa, ja onko hyötyä että pitäisi pullojen korkkeja auki?
Sakeaa viiniä, mitä tehdä?
4
296
Vastaukset
- jep jep
Viini kyllä kirkastuu pullossa ja sakka valuaa pullon pohjalle. Korkkeja ei kannata pitää auki ettei viini hapetu ja mene pilalle.
- seppolaitela
Kannattaa laittaa astia aina jääkaappiin kirkastumaan, 3-4 päivässä kirkasta kuin vesiripuli!
- Fiini viini mies :D
Jaahas amatööri jälleen neuvomaassa. Tässä pieni lainaus viinin säilytyksestä jääkaapissa: ”Jääkaappiin pulloa ei pidä kuitenkaan säilöä, sillä tärinä pilkkoo viinin ainesosia. Jääkaappi sopii ainoastaan viinin nopeaan jäähdytykseen”, Risto Karmavuo opastaa.
Lisää tietoa OIKEAOPPISESTA viinin säilytyksestä -> http://www.taloustaito.fi/fi-FI/viini/viinisailytys/ - nimimerkki10
Kyllä se kirkastuu kun antaa pullojen olla paikallaan. Sakka vaan sitten jää pohjalle ja lähtee liikkeelle kaataessa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653286- 1422327
- 921868
- 1711559
- 861439
- 651426
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741399- 691182
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771140Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341088