Tiedän, että seuraava voi kuulostaa tosi väärältä syyltä ryhtyä lastentarhanopettajaksi, mutta onko mulla huonot lähtökohdat pyrkiä kyseiselle laitokselle, kun pelkään jääväni yksin? Oon jo 29 vuotias nainen ja elämäni tuntuu tosi tyhjältä. Kukaan ei ikinä ole ollu kiinnostunut musta. En usko, että tulen ikinä saamaan lapsia. Musta mä olen hieman jopa kuollut nykyiseen työhöni. Mua ei naurata normaalit asiat enää ollenkaan ja kaipaan iloa elämääni. Oon joskus nuorempana ollut paljon töissä iltapäiväkerhoissa ja mua kehuttiin siellä kyllä paljon. Mutta teenkö väärin ja onko se väärin lapsia kohtaan jos pyrin lastentarhanopettajaksi oman itseni takia? Tarviiko lastentarhanopettajaksi olla palavaa intohimoa? Pidän kyllä lapsista paljon ja olen tullut toimeen heidän kanssaan aina hyvin leikkien sekä ohjaten. Tuntuu välillä niin väärältä mun tilanne ja en tiedä jaksanko itse henkisesti nykyisessä työssä mummoksi asti?
Millä perusteella te muut olette opsikelleet lastentarhanopettajiksi?
mistä syystä lastentarhanopettajaksi?
5
477
Vastaukset
- ....................
En opiskele lastentarhanopettajaksi, mutta mielestäni kuulostaa ihan hyvältä syyltä hakea :) Kaikilla on varmaan omat sekalaiset syynsä hakea opiskelemaan. Sanot että pidät lapsista ja osaat olla lasten kanssa, joten varmaan olisit hyvä lastentarhanopettaja.
- mie vain
Syitä hakea lto-koulutukseen on monia. Älä suotta mieti liian syvällisesti, vaan anna palaa. Hakupaperit sisään, ehdottomasti!
Opiskelu ja itse työn tekeminen kertoo sitten aikanaan sen, että onko se sun juttu. Varhaiskasvatuksen kentällä töitä riittää ja töitä on tarjolla monenlaisissa paikoissa: päiväkodeissa, koulujen eskariryhmissä, iltapäiväkerhoissa sekä eri ikäisten lasten parissa. Voi olla opettaja tai vaikka päiväkodinjohtaja. Lisäksi voi jatkaa maisteriohjelmassa, jos vaikka tutkijan ura tai asiantuntijatehtävät kiinnostaa. Varmasti tulet löytämään oman paikkasi. - lastope
kyllä lastentarhanopettajaksi pitää ryhtyä niiden lapsien ei oman itsen takia!
- Nimimerkki unohtui
Teet sitten töitä vissiin ilmaiseksi.
- lastenkoskija
Sullahan on mitä parhain motivaatio lastentarhanopettajaksi. Lastentarhanopettajaksi soveltuu tietysti paljon paremmin sellainen jolla on asiaan motivaatiota, kuin alalle esimerkiksi perinteen tai huonon työtilanteen perusteella päätynyt.
Naisen biologinen kello motivaattorina on varsin hyväksytty. Sensijaan miespuolisilla kasvatustieteiden opiskelijoilla on aivan liian usein motivaationa jonkinasteinen pedo tai ebefilia.
Mielummin vien lapseni päiväkotiin jossa on lapsista pitävä nainen kuin että siellä olisi lapsista pitävä "mies"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1257543Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66120Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1075655Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus445168Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943