ADHD- lasten sopeutuminen yhteiskuntaan

893148130948

Hei!

Olen tekemässä esitelmää adhd- lapsista ja haluaisian kysyä teiltä adhd- lasten vanhemmilta miten koette, että lapsenne on sopeutunut yhteiskuntaan? Miten yhteiskunta voisi paremmin ottaa teidät ja lapsenne huomioon? (Myös muiden, kuin esi- ja perusopetukseen liittyvien asioiden osalta)

Kiitos jos joku kerkeää vastata!

1

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivi

      Yhteiskunnan toimintatavoissa on paljon parantamisen varaa, Tärkein ehkä se, että adhd tunnistettaisiin ajoissa, adhd:n oireistoon kun ei kaikilla kuulu ylivilkkaus lainkaan. Ite oon kombinoitu, mutta ylivilkkaus ei ole määräävä. Tukiperhetiä on vajavaisesti, opettajat ei tunnista ADD:tä eikä inattentiivisia adhdta lainkaan. Vanhemmat ei uskalla pyytää apua huostaanoton pelossa. Onhan näitä.
      käy vilkasemassa päivitee.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8108
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3912
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1380
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      33
      1224
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1109
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      980
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe