Tunsin 80 luvulla yhtyeen nimeltä YÖ. Teki kovia hittejä ja eräs oli kuolematon klassikko Joutsenlaulu. Paljon muitakin.
Nyt olen nähnyt olemassa paatoksellisen mahtipontisen kirkkomusiikkiyhtye YÖ:n esittämässä melankolisia lauluja pussisilmäisen turvonneen vanhan miehen voimin, joka levittelee käsiään kuin märkä harakka siipiään (ja seisoo kun kallioon naulattu puupökkelö jalat harallaan kuin olisi kilon kivekset) ja huutaa mikrofoniin ilman lauluääntä, suorastaan karjuu ja sylkee yleisön päälle... Eihän vaan sattumalta (toivottavasti ei) ole kysymys samasta yhtyeestä??? Et oikeesti, vieläkö joku diggaa tätä nykyistä?
Kirkkomusiikkiyhtye Yö ???
Remu Get On.
4
1695
Vastaukset
- 10 + Sulle!
Hyvä ihminen. Olet asian syvässä ytimessä ja totuudessa. Kerrankin rehellistä sanan käyttöä.
- voisiko
enään paremmin YÖ:tä kuvailla..:D
- Remu Get On:)
Kiitoksia, että ymmärsitte, että todella tarkoitin kritisoida, ei haukkuen, vaan antamalla rehellisen näkemykseni entisen ja nykyisen Yön väliseen syvään kuiluun.
- Yö-oli-nyt-meni
Soitetaanko-han hautajaisissa joku Yön kappaleista, ehkä useampikin?
Sopisi niin kirkkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859