Kirkkomusiikkiyhtye Yö ???

Remu Get On.

Tunsin 80 luvulla yhtyeen nimeltä YÖ. Teki kovia hittejä ja eräs oli kuolematon klassikko Joutsenlaulu. Paljon muitakin.

Nyt olen nähnyt olemassa paatoksellisen mahtipontisen kirkkomusiikkiyhtye YÖ:n esittämässä melankolisia lauluja pussisilmäisen turvonneen vanhan miehen voimin, joka levittelee käsiään kuin märkä harakka siipiään (ja seisoo kun kallioon naulattu puupökkelö jalat harallaan kuin olisi kilon kivekset) ja huutaa mikrofoniin ilman lauluääntä, suorastaan karjuu ja sylkee yleisön päälle... Eihän vaan sattumalta (toivottavasti ei) ole kysymys samasta yhtyeestä??? Et oikeesti, vieläkö joku diggaa tätä nykyistä?

4

1695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10 + Sulle!

      Hyvä ihminen. Olet asian syvässä ytimessä ja totuudessa. Kerrankin rehellistä sanan käyttöä.

    • voisiko

      enään paremmin YÖ:tä kuvailla..:D

      • Remu Get On:)

        Kiitoksia, että ymmärsitte, että todella tarkoitin kritisoida, ei haukkuen, vaan antamalla rehellisen näkemykseni entisen ja nykyisen Yön väliseen syvään kuiluun.


    • Yö-oli-nyt-meni

      Soitetaanko-han hautajaisissa joku Yön kappaleista, ehkä useampikin?
      Sopisi niin kirkkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe