Olen altistunut asbestille n. 5-vuotiaana, kun paiksoimme kaverini kanssa ulkovarastossa asbestilevyjä. Emme tienneet, mitä ne olivat. Uskon, että asbestipölyä tuli hengitettyä n. 5-10 minuutin ajan.
Myöhemmin nuo levyt ja levynkappaleet on viety pois.
Meillä on myös pihasaunassa kaksi mineriittilevyä, joka sisältää asbestia. Kun levyt on porattu seinään, p9innoite on vahingoittunut ja myös asbestia on vapautunut hengitysilmaan. Kun saunaa lämmitetään, vesipadan täyttämiseen käyetty metalliletku lasketaan mineriittilevyn reunalle, jolla ei ole suojapäällystettä. Kiinnitin taannoin tähän asiaan huomiota. Irtoaako mineriittilevystä tuolloin asbestia?
Meillä myös koulussa monet oireilevat, sillä koulussa on liki 100% varmuudella hometta.
Itselläni on aika vakavaa hengenahdistusta (etenkin rasituksessa, rasitusastmaa epäillään) ja astmakokeet ovat kesken. Myös keuhkoista on otettu röntgenkuva, mutta sitä ei ole vielä tutkittu.
Spirometria-arvot ovat olleen n. 390 litraa minuutissa.
Asbestialtistuksesta on kulunut nyt kymmenisen vuotta. Saattako hengenahdistukseni johtua koulun homeesta vai asbestista? Myös sukurasitusta on.
Kuinka suurella todennäköisyydellä minulla on esim. asbestoosi, mesoteliooma tai keuhkosyöpä? Ja kuinka suuri riski minulla on sairastua em. sairauksiin tuolla muutaman kerran altistuksella? Tai usean vuoden, mikäli pihasaunan mineriittilevystä irtoaa asbestia?
Mesoteliooma tai keuhkosyöpä? Astmaa?
asbestinpaiskoja
1
583
Vastaukset 1
- Hattivatt1
Kannattaa nyt odotella rauhassa noita astmatutkimusten tuloksia; on kaikkein todennäköisintä että noista mainitsemistasi taudeista sinulla on juurikin tuo astma.
Asbestoosi on varmasti hyvin epätonneäköinen, ja mikäli et ole kovin iäkäs, etkä tupakoi, ei varmasti myöskään keuhkosyöpä ole todennäköinen.
Kannattaa nyt rauhoittaa mieli, ja edetä askel kerrallaan =0) Jos liikaa miettii tuollaisia asioita, ne alkavat ahdistaa mieltä entistä enemmän. Joten, etene lääkäriesi kanssa askel kerrallaan; todennäköisimmin vaivasi on melko viatonta laatua kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656