Suomi: Paavo Väyrynen lukkojen taa "isänmaan edun nimissä"
Julkaistu: 11.08.2011 11:21
Juhani Suomi paljastaa kirjassaan, että lukitsi Paavo Väyrysen huoneseen, jotta hän ei pääsisi tekemään hallaa maan edulle.
Juhani Suomi paljastaa uudessa Entä tähtein tällä puolen -teoksessa, että lukitsi Paavo Väyrysen huoneeseen, jotta hän ei pääsisi tekemään haittaa itselleen tai maansa edulle.
Tapaus sattui Väyrysen Puolan-vierailulla ensimmäisen ulkoministerikauden alussa 1980-luvun alkupuoliskolla.
Julkaistu: 11.08.2011 11:21
Juhani Suomi paljastaa kirjassaan, että lukitsi Paavo Väyrysen huoneseen, jotta hän ei pääsisi tekemään hallaa maan edulle.
Juhani Suomi paljastaa uudessa Entä tähtein tällä puolen -teoksessa, että lukitsi Paavo Väyrysen huoneeseen, jotta hän ei pääsisi tekemään haittaa itselleen tai maansa edulle.
Tapaus sattui Väyrysen Puolan-vierailulla ensimmäisen ulkoministerikauden alussa 1980-luvun alkupuoliskolla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin ja Paavo Väyrynen kannattaa lukita huoneeseen niin kokoomus pääsee Niinistön ja Kataisen johdolla vahvistamaan Suomen EU -suhteita. Näin jokainen suomalainen pääsee yhteisvastuullisesti auttamaan köyhiä EU maita. Alkuun menee Suomelta 5000€/asukas. Tässä oli pientä Kreikan tukea, mutta sen jälkeen tuetaan Italiaa ja Espanjaa. Onko tässä mitään tolkkua???
Paavo Väyrynen vastusti aikoinaan kovasti Suomen liittymistä EU:hun ja perusteli kantaansa mm. Etelä-Euroopan heikoilla talouksilla.
Avauksessa mainittu tapahtumahan oli kekkosaikaa. Demokraattisessa valtiossa, jonka politiikkaan ei enää osallistu Neuvostoliitto, ei tuollaista tapahdu. Vai vieläkö kepu siinä ajassa elää? Väyrynen kyllä (ihan Väyrysen sanojen mukaan) tunsi olevansa kepussa persona non grata ja toi sen esiin monin esimerkein. Mutta sehän on kepun sisäistä kisaa. Onneksi "ikuinen Neuvostoliitto" ei ole nyt tukemassa enempää Väyrystä kuin kepuakaan, Se on jo pitkä askel pois siitä poliittisesta pelistä, jota Kekkosen aikana harjoitettiin. Vaikka Väyrynen vielä onkin niitä muinaismuistoja noilta ajoilta. Hauskinta asiassa on, että hän pyöräytti vielä tällä kertaa koko kepun pikkurillinsä ympärille pressavaalien tiimoilta.
Demukat vini örheltävät sieltä peräsuolesta. Millaista on elää suolensisältönä?
Juu - Väyrysessä on kyllä liikaa isäntämiestä - varsinkin, jos hänellä on valtaa. Johtuneeko sitten siitä, että Väyrynen on varreltaan melko pienikokoinen mies. Tämän vuoksi pitää päteä "riitelemällä" asiasta kuin asiasta. Nytkin hän on nostamassa eduskunnan hyväksymiä lakeja tikun nokkaan. Huomatkoon Väyrynen samalla, että ne tulevat kuitenkin 3 kuukauden kuluttua eduskunnan hyväksynnällä voimaan, vaikka Väyrynen presidenttinä ei niitä vahvistaisikaan. EU:n ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan hän sekaantuisi. Tämän päivän Hesari kirjoittaa asiasta otsikolla: Professorit teilaavat Väyrysen tulkinnat presidentin vallasta. Ynnä muita omituisia Väyrysen tulkintoja löytyy, mm. Niinistön Nato-viestinnästä.
En minä ainakaan näin hankalaa miestä, kuin Väyrynen on, presidentiksi äänestä,
Lipposlaisilla elämä on katkeraa, kun Paavo L on tipahtnut muiden ehdokkaiden kyydistä. Kannattaa muistaa Lipposen oleva demari siis rikollista ainesta jo vuodesta 1918 alkaen.
Katkeraksi vetää, ettei Lipposesta tule presidenttiä. Ainut lohtu tässä katkeruudessa on, että Lipposesta ei koskaan tulle niin persaukista kerjäläistä kuin kepu on.
Vuoden 1918 sosialidemokraateissa oli ainakin kaksi ryhmittymää - oli Kullervo Manneria kannattavia ja oli Väinö Tanneria kannattavia. Kumpaan ryhmään Lipponen kuuluisi?
Lipponen on henkisesti köyhempi kuin yksikään toinen. Wikileaksin paljastusten jälkeen kenelläkään ole epäilystä Putki-Paavon puuhailusta. Hän tietää kansan tietävän, joten eipä muuta kuin naureskelmaan.
Kyllä Lipposta viduttaa nyt. Stasimies on ja CIA-mies on myös. Varmasti on kai myös KGB-Mies. Kyllä nyt täytyy lähteä naureskelemaan. sillä Väyrynenhän on varmaakin varmempi voittaja, kun Lipponen on henkisestikin köyhempi kuin Jumalan valitsema Tanhupaavo Väyrynen.
ONKO NIINISTÖ VALE tuomari, EI heikolla yo todistuksella pääse oikeustieteeseen, onko uusi suurenluokan huijaus tapaus taas paljastumassa ?
Niinistöstä EI koskaan presidenttiä TYHIÄ ei suomi enään tarvitse, EU OLI KARMEA kokemus tyhmyreitten johdolla Niinistö ja Lipponen, hah ei ikinä enään näitä suomen johtoon !
Ottakaapa selvää Niinistön paereitten aitoudeta emme halua ainuttakaan huijaria enään johtopaikoille.
MISTÄ ON Niinistön mijoonat peräisin, sekin on tutkinnan paikka !!??