Miksi ry:t sijaitsevat metsässä piilossa?

Suurin osa ry:stä on rakennettu johonkin mehtään.
29353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Espoo
Kajaani
Turku
Varkaus
Kuusamo
Mäntsälä

Äänestä

Joopa joo.. kertokaa te satuja niin minä pidättelen hevosta sen aikaa:))

Äänestä

Ennen hoitokokouksia ry:t rakennettiin kaupungin keskustaan.
Hoitokokousten jälkeen, metsään piiloon.

Äänestä

myös metsässä,

Äänekoski
Laukaa

Äänestä

iso tontti tarvitaan, eipä ole mahdollisuutta nykyisin enää kaupunkien keskustoissa

Äänestä

vl.usko salataan julkisuudessa niin miksei myös nämä ry rakennukset myös erämaahan ..loogista

Äänestä
  • Aika yleistä muillakin uskonnoilla, jehovien salit huomaamattomilla paikoilla. On muitakin, pitkin suomea hartausrakennuksia syrjässä ja syrjäseuduilla.

    Äänestä

  • tiiraaja kirjoitti:

    Aika yleistä muillakin uskonnoilla, jehovien salit huomaamattomilla paikoilla. On muitakin, pitkin suomea hartausrakennuksia syrjässä ja syrjäseuduilla.

    "jehovien salit huomaamattomilla paikoilla"

    Hanki silmälasit!

    Äänestä

yKSI LISÄYS VIELÄ Kiimingin ry metässä täysin sanan varsinaisessa merkityksessä....

Äänestä

On se varmaan metsässä SRK:n mielestä, mutta me voidaan ylpeillä, että olemme varmaan ainoa ry, joka on joissakin keskeisissä uskonasioissa lähempänä Raamattua kuin mikään muu ry.

Äänestä
  • HÖPÖ ,HÖPÖ PUHU PUKILLE!!!OMAHYVÄINEN NARSISKUS!!!

    Äänestä

Ilmankos isämme on joutunut Ouluun asti puhutteluun.

Äänestä

Syynä on se että oppimme mukaan ihan kohta alkavat vainon ajat. Metsään rakennetulta RY:ltä on helpompi siirtyä sissitoimintaan sinne metsän suojaan huomaamatta. Jokaisen RY:n lähialueille on jo valmiiksi tehty sissikätköjä maastoon sitä varten.

Äänestä

Häpeä on suurin syy sille, että ry:t sijaitsevat jossakin teollisuusalueella tai metsän keskellä.

Äänestä

Mitenkä saat kauungin keskustaan kaikki tarvittavat autopaikat. Jos perheet asuu omakotitalossa kaupungin laidalla tai haja-asutusalueella. Ja jos laskisi mitä tulee hinnaksi yhdelle käynnille joukkoliikenteellä jos on yli 7 vuotiaita matkassa.

Äänestä
  • Parkkipaikat ovat järjestelykysymys.
    Olen kuullut, että ry:t rakennetaan metsään, että lapset ja nuoret eivät lähde muihin rientoihin seurojen aikana.
    Rauhanyhdistys metsän keskellä ei ole houkuttelemassa ulkopuolisia seuroihin.

    Äänestä

  • kirkko on keskellä kirjoitti:

    Parkkipaikat ovat järjestelykysymys.
    Olen kuullut, että ry:t rakennetaan metsään, että lapset ja nuoret eivät lähde muihin rientoihin seurojen aikana.
    Rauhanyhdistys metsän keskellä ei ole houkuttelemassa ulkopuolisia seuroihin.

    Hoh, hoijaa , näitä * vain järjestelykysymys* heittäjiä.

    Joo, tehdään vaikka virtuaaliparkkialue, sehän on järjestelykysymys vain, että rakennetaan vaikka naapurin tontille parkkipaikka, kun ei ole muualla tilaa.

    Taisit kuitenkin laskea leikkiä järjestelykysymykselläsi ?
    En halua uskoa sinua oikeasti yksinkertaiseksi, vaan huumorimmeiseks ..

    Äänestä

oulussa ainaki moottoritien vieressä. keskustan välittömässä läheisyydessä

Äänestä

Eipä taida olla yleisivistys kovin korkea avaajalla ?

Tiedätkö ,miten suuren aluuen ao. rakennus isoinen parkkialueineen vaatii ?
Sitten ehkä tärkein asia, kaava-alueilla , joilla suuri osa esim. joissakin ketjun viestissä mainitutuista ry:stä on, kaavassa pitää olla nimenomainen merkintä/ varaus julkiselle rakennukselle.
Ei siis riitä, että jostain sopivasta paikasta löytyy sopivan kokoinen tontti/ alue, jonka maanomistaja voisi myydäkin.
Pitää olla , tai saada kaavamuutos asema- kaavaan ao. julkista rakennusta varten.
Usein kaavan muutos on hyvin pitkään kestävä prosessi, johon ei aivan helposti lähdetä.

Omalla paikkakunnalla etsittiin todella pitkään ja tarkkaan uudelle toimitalolle sopivaa ja hyvää tonttia.
Tontin iso koko-vaatimus ja kaavamääräykset tekivät kuitenkin etsinnän todella työlääksi ja vaihtoehdot vähiksi.

Avaajalle taitaa olla vaikeaa ymmärtää, että keskeltä kaupunkia ei välttämättä löydy esim- vähintään 10 000m2:n tonttia torin vierestä ja että se olisi vielä automaattisesti kaavamerkinnältään sellainen, että ry:n toimitalo voitaisiin siihen rakentaa ??

Muuten, olen käynyt monessa ketjussa mainituista ry:n toimitaloissa, käsityksemme siitä ,mikä on " mehtässä" on todella erilainen.

Onko esim. avaaja asunut koko ikänsä taajamansa keskellä jossain kerrostalossa, josta katsottuna kilometrin päässä oleva alue onkin jo " mehtää" ?
Mielessäni kyselin myös avauksen motiivia ?

Tuo- mehtään - sanan käyttö viittaisi kyllä avaajan asuinpaikan jonnekin muualle , kuin urbaanin kivikylän asukkaaksi- menisikö esim. Haapaveden Vattukylä kovin kauaksi oikeasta asuipaikasta ?

Äänestä
  • Minä pidän mielipiteeni, vaikka kuinka haukut minua.
    "Eipä taida olla yleisivistys kovin korkea avaajalla ?"

    En halua mennä seuroihin teollisuusalueelle, enkä metsään, ellei kyseessä ole leiriseurat.
    Koen häpeää, kun rauhanyhdistys sijaitsee metsässä tai teollisuusalueella, erillään muista ihmisistä.
    Miksi pienen ry:n välttämättä pitää hankkia oma toimitalo, vaikka teollisuusalueelta, eikö seurakunnan tilat kelpaa?

    Äänestä

Tulehan itse paikalle !!

Äänestä
  • Sievin RY ei oo mehtän keskellä.

    Äänestä

Kajaanin ry oli 2000-luvun alkuun asti yläkaupungilla, lähellä keskustaa. Joskus 1970-luvulla sitä vähän laajennettiin. Sen jälkeen tonttivaihtoehtoina oli syrjemmässä olevat paikat. Jäsenmäärät ovat kasvaneet, joten tarvitaan tilaa(metsää) laajentaa edelleen.

Äänestä
  • Kajaanin ry todellakin sijaitsee metsässä, erillään muista ihmisistä.
    Ahdistuin, kun menin sinne.
    Jos parkkipaikat ovat ainoa kriteeri rakentamiselle, niin metsään on menty.

    Äänestä

  • 27 kirjoitti:

    Kajaanin ry todellakin sijaitsee metsässä, erillään muista ihmisistä.
    Ahdistuin, kun menin sinne.
    Jos parkkipaikat ovat ainoa kriteeri rakentamiselle, niin metsään on menty.

    Kyllä pitäsi olla varaa maanalaisiin kallioparkkeihin. Tai vl:lle oma joukkoliikenne. Bussit kierämään vl-taloudesta toiseen. Kajaanin vl-liikkeen olisi pitänyt rakentaa vähän lähemmäksi keskustaa. Tarkoitan entistä paperitehtaan aluetta, nykyisin ns. Renforssin rantaa. Siellä on muitakin liikkeitä:)

    Äänestä

  • vl-bussi kirjoitti:

    Kyllä pitäsi olla varaa maanalaisiin kallioparkkeihin. Tai vl:lle oma joukkoliikenne. Bussit kierämään vl-taloudesta toiseen. Kajaanin vl-liikkeen olisi pitänyt rakentaa vähän lähemmäksi keskustaa. Tarkoitan entistä paperitehtaan aluetta, nykyisin ns. Renforssin rantaa. Siellä on muitakin liikkeitä:)

    Seuraavaksi ry:n toimitilat rakennetaan maan alle. Autot voivat olla lähempänä taivasta.

    Äänestä

Paavolan ja revonlahdenkin ry:t ovat metsässä.

Äänestä

Etkö tiedä, että Ry:n toimitalo rakennetaan tupakkapaikan ympärille?

Ensi vl-arkkitehti tarkastaa mahdollisimman mukavan ja häiriöttömän tupakkapaikan ja toimitalo rakennetaan sen ympärille. Taajamassa ei näitä röyhyttelyyn sopivia maisemapaikkoja juuri ole, joten tontti valitaan syrjemmältä.

Äänestä

Seillä kasvaa puolukoita ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyi rumaa kirjoitti:

Suurin osa ry:stä on rakennettu johonkin mehtään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu