postilähetys

tietämätön ihminen

moi, minua kiinnostaisi tietää että kun paketti tulee postiin ja postista tulee kotia lähetys lappu niin lukeeko siinä kaalimato tai vastaavaa? vai onko sekin muutettu eri nimeksi?

13

1289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luki meillä

      eiku porkkanalaatikko

    • kaalimato.com

      Hei.
      Postin saapumisilmoituksessa oleva lähettäjän nimi on eri kuin kaalimato.com.

      Terveisin
      Kaalimato.com

      • pillun himo

        tilasin tekovaginan, en uskalla noutaa pakettia, ellei ole huomaaa maton


      • hulivili'

        Siinä on vaan semmonen juttu,että noi posteljoonit on täysin tietoisia näistä muistakin nimistä. Esimerkiksi hotlipsin lähettäjänimen tuntee tasan kaikki, vaikka muka eri onkin.. Postissa kerrankin ämmä virne naamalla antaa mulle paketin ja sanoo, et ompas se painava, hyvin painokkalla äänellä ja silmiin katsoen.Vittu mikä lehmä.
        Ettekö voi lähettää paketteja asiakkaan itsensä esittämällä lähettäjänimellä. Toi nykyinen systeemi ei toimi edes huonosti.!


      • joku36546
        hulivili' kirjoitti:

        Siinä on vaan semmonen juttu,että noi posteljoonit on täysin tietoisia näistä muistakin nimistä. Esimerkiksi hotlipsin lähettäjänimen tuntee tasan kaikki, vaikka muka eri onkin.. Postissa kerrankin ämmä virne naamalla antaa mulle paketin ja sanoo, et ompas se painava, hyvin painokkalla äänellä ja silmiin katsoen.Vittu mikä lehmä.
        Ettekö voi lähettää paketteja asiakkaan itsensä esittämällä lähettäjänimellä. Toi nykyinen systeemi ei toimi edes huonosti.!

        Hieman epäilen, etteivät läheskään kaikki niitä tiedä, vähän veikkailen, että tuskinpa henkilökunta jaksaa googlailla kaikkia mahdollisia lähettäjiä... Jos joku niistä tietää, niin melkein veikkaan että ovat itsekin tilailleet.

        Ei meidän kylän s-marketilla kumminkaan kukaan mitään sanonut... Ei niillä olisi ollut aikaakaan toisten paketteja miettiä, skannasivat vaan vauhdilla viivakoodin ja hakivat laatikon hyllystä.

        Se on tietysti ehkä vaan inhimillistä, että sitä saattaa itse vähän hermoilla, silloin helposti myös luulee näkevänsä kaikenlaista, vaikkei muilla olisi hajuakaan sisällöstä.


    • kenelle kuuluu?

      on teillä ongemat.........sama kai vaikka patin päällä lukis tekopillu.

    • Kiitollinenafddfhjyk

      itsellä tuli pumppu hp:n muste-paketissa :D ja eri nimellä, todella hyvää toimintaa!

    • luuletko olevasi ainoa asiakas postissa? on siellä muutakin tekemistä kuin naureskella jonkun yksittäistä postilähetystä. sitten jos et lunasta pakettiasi se saa enemmän huomiota.

      • syrjäkylältä

        Entäpä jos onkin lähes ainoa ja posti vieläpä siinä kyläkaupassa jossa kaikki juorut kerrotaan?
        Olipa muuten kiva hakea sieltä Tena-kaupan pikkupaketti jossa luki hygieniatuotteita. :-P
        Mietityttää kuinka jumppaleluja tilaisi....


    • saapumi

      Matkahuollon kautta tilatessahan ei tule postin kautta saapumisilmoitusta vaan se tulee tekstiviestinä, eikös se näin ole?

    • kaalimato.com
    • smartpostia

      Isommilla paikkakunnillahan on nyt SmartPost-pakettiautomaatit. Se on kätevä kaikinpuolin, voi hakea paketin kauppareissulla ihan omin avuin. Nettikauppoja on jo melko paljon siinä mukana, mm. kaalimatokin, eli ujommalle tuo toimitustapa voi olla mukava.

    • 87k

      Lähettäjän nimi EI ole mikään salanimi, vaikka monet sivustot niin väittävätkin, lähettäjän nimi ei ole siis se nettisivuston nimi, mutta se on se firman oikea nimi, sisällöksi on tosin usein merkattu "taloustavaroita" eikä suinkaan mitään tekovittua tms

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5187
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      71
      2964
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      289
      1480
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1153
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1126
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      129
      1072
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1044
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      924
    Aihe