postilähetys

tietämätön ihminen

moi, minua kiinnostaisi tietää että kun paketti tulee postiin ja postista tulee kotia lähetys lappu niin lukeeko siinä kaalimato tai vastaavaa? vai onko sekin muutettu eri nimeksi?

13

1204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luki meillä

      eiku porkkanalaatikko

    • kaalimato.com

      Hei.
      Postin saapumisilmoituksessa oleva lähettäjän nimi on eri kuin kaalimato.com.

      Terveisin
      Kaalimato.com

      • pillun himo

        tilasin tekovaginan, en uskalla noutaa pakettia, ellei ole huomaaa maton


      • hulivili'

        Siinä on vaan semmonen juttu,että noi posteljoonit on täysin tietoisia näistä muistakin nimistä. Esimerkiksi hotlipsin lähettäjänimen tuntee tasan kaikki, vaikka muka eri onkin.. Postissa kerrankin ämmä virne naamalla antaa mulle paketin ja sanoo, et ompas se painava, hyvin painokkalla äänellä ja silmiin katsoen.Vittu mikä lehmä.
        Ettekö voi lähettää paketteja asiakkaan itsensä esittämällä lähettäjänimellä. Toi nykyinen systeemi ei toimi edes huonosti.!


      • joku36546
        hulivili' kirjoitti:

        Siinä on vaan semmonen juttu,että noi posteljoonit on täysin tietoisia näistä muistakin nimistä. Esimerkiksi hotlipsin lähettäjänimen tuntee tasan kaikki, vaikka muka eri onkin.. Postissa kerrankin ämmä virne naamalla antaa mulle paketin ja sanoo, et ompas se painava, hyvin painokkalla äänellä ja silmiin katsoen.Vittu mikä lehmä.
        Ettekö voi lähettää paketteja asiakkaan itsensä esittämällä lähettäjänimellä. Toi nykyinen systeemi ei toimi edes huonosti.!

        Hieman epäilen, etteivät läheskään kaikki niitä tiedä, vähän veikkailen, että tuskinpa henkilökunta jaksaa googlailla kaikkia mahdollisia lähettäjiä... Jos joku niistä tietää, niin melkein veikkaan että ovat itsekin tilailleet.

        Ei meidän kylän s-marketilla kumminkaan kukaan mitään sanonut... Ei niillä olisi ollut aikaakaan toisten paketteja miettiä, skannasivat vaan vauhdilla viivakoodin ja hakivat laatikon hyllystä.

        Se on tietysti ehkä vaan inhimillistä, että sitä saattaa itse vähän hermoilla, silloin helposti myös luulee näkevänsä kaikenlaista, vaikkei muilla olisi hajuakaan sisällöstä.


    • kenelle kuuluu?

      on teillä ongemat.........sama kai vaikka patin päällä lukis tekopillu.

    • Kiitollinenafddfhjyk

      itsellä tuli pumppu hp:n muste-paketissa :D ja eri nimellä, todella hyvää toimintaa!

    • luuletko olevasi ainoa asiakas postissa? on siellä muutakin tekemistä kuin naureskella jonkun yksittäistä postilähetystä. sitten jos et lunasta pakettiasi se saa enemmän huomiota.

      • syrjäkylältä

        Entäpä jos onkin lähes ainoa ja posti vieläpä siinä kyläkaupassa jossa kaikki juorut kerrotaan?
        Olipa muuten kiva hakea sieltä Tena-kaupan pikkupaketti jossa luki hygieniatuotteita. :-P
        Mietityttää kuinka jumppaleluja tilaisi....


    • saapumi

      Matkahuollon kautta tilatessahan ei tule postin kautta saapumisilmoitusta vaan se tulee tekstiviestinä, eikös se näin ole?

    • kaalimato.com
    • smartpostia

      Isommilla paikkakunnillahan on nyt SmartPost-pakettiautomaatit. Se on kätevä kaikinpuolin, voi hakea paketin kauppareissulla ihan omin avuin. Nettikauppoja on jo melko paljon siinä mukana, mm. kaalimatokin, eli ujommalle tuo toimitustapa voi olla mukava.

    • 87k

      Lähettäjän nimi EI ole mikään salanimi, vaikka monet sivustot niin väittävätkin, lähettäjän nimi ei ole siis se nettisivuston nimi, mutta se on se firman oikea nimi, sisällöksi on tosin usein merkattu "taloustavaroita" eikä suinkaan mitään tekovittua tms

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      475
      3275
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      148
      2334
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2172
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      36
      1673
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1605
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1406
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1394
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1172
    9. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      13
      1154
    10. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1126
    Aihe