Haapajärvellä, Pyhäjärvellä ja Kärsämäellä ei ole enää vakituisessa virassa olevaa eläinlääkäriä.
Vain Reisjärvellä on vakituinen.
Hienoa toimintaa taas Selänne intoilijoilta ?
Vain Reisjärvellä on vakituinen.
Hienoa toimintaa taas Selänne intoilijoilta ?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Ei riitä rahaa eläinlääkäreihin, mutta kyllä jäähallille.
Se kun tuo jäähalli on kuntalaisille niin tuottoisa pytinki, valmistaa paljon ulkomaille vietävää tavaraa, satoja rekkakuormia viikossa ?
Ääliöt - kysymys ei ole rahasta, vaan eläinlääkäripulasta. Meneekö tajuntaan?
Paskat mikään pula ole.
Oli lääkärit, mutta kun Selänne on joillekkin niin ihkua
Kyllä eläinlääkärit ja muutkin ammatti-ihmiset saadaan töihin kun maksetaan kunnon palkka, niin muutkin joutuu tekemään, sekä pietään ihmisinä eikä selänne pelinappuloina.
Selänne vouhkat kyllä saa hyvää palkkaa.
Täällä vaan tehdään turhakehalleja ja taloja sekä maksetaan humppuukkimaakareille joka vuos ylläpittoo että saa harrastaa, mutta eipä ole rahaa oikkeisiin asioihin.
HYVÄ SELÄNNE PUUHAAJAT.
Vasemmistokepukommarisiipi tätä kaikkea ruokkii.
Onneksi on tk:n porukka herännyt. Kiitos heille !!
Jatketaan ja jaksetaan.
Katso
www.pyhajarvi.fi/päätökset/kaupunginhallitus
15.11.2011 § 302 (liite) Näet
tk:n henkilöstön mielipiteet selännetoimista
Faktaa ei puppua.
On teillä murheet,minulle on ainakin palvelut riittäneet,on kaikkea mitä ihminen tarvitsee.
elä kehtoo polonen..tee elämälles jotain.
Samoin sinä polonen....selänne popittaa köyhät sen huomas tuas,kun oli voita leivän päälle laittaa.Ei kait se auta kuin lähtee selänne askelin kohti työmaata.
Kahveetunnilla on mukava naattia selänne-kupponen mustaa kahvia.Ja kun kotiin pääsee selänne illalinen odottaa ja eikun lukemaan selänne lehtee illan päätteeksi.
koko selänne on pe................
itsenäinen Pyhäjärvi. Sitä me kannatamme.
ei veteläisen määräyksiä
aivan itsenäisinä olla tahdomme. On jatkettava tätä taitavan talouden pitoa . Pois kaikki neuvosten tittelien anomiset jo näistä syntyy hyvä puro terveyspuolen asioihin. Tarkka seuranta menoihin . Pois piilotuet. Jos tehdään jotain esim. hiihtopaikkoihin investointeja kaupunkilaisten kustannuksella ,niin käyttökustannukset on seuran maksettava. samoin mielestäni jos kaupuki ostaa liikunta paikkoja ,ostetaan ne käytön mukaan ,ilmat pois.toimitusjohtajien tulee tehdä markkinointia ja hommata käyttöä paikalle ,ettei tyhjästä makseta palkkaa.,eikä kaupunkilaisia vedätetä. Eläinlääkärimme (irtisanoutuneet ) toimivat taitavasti ja toivon edelleen heitä takaisin ja mahdollisimman pian. Ihanaa kun talvi tulee ja kurakelit loppuu ,toivottavasti aurinko välillä hellii ja antaa valoa tähän harmaaseen vuoden aikaan.Joulu hössötyksineen on nurkan takana ,jospa ihmisillä löytyy hyvää tahtoa muistaa yksinäisiä vanhuksia ja apua tarvitsevia perheitä tänäkin jouluna. iloistajoulun odottelua itsekullekin
samaa minäkin kun edellinen ,aivan loistavaa!
Mitä on taitava talouden pito. Sitäkö, että investoidaan 5 milj. turha kiinteistö Aivan turha. Kulut on isot eikä ole käyttäjiä.
Voi teitä, Rinnevaara kusettaa lähtiessään. Ja te vouhkat menette lankaan.
joo aivan ihmeellistä että laitetaan miljoonat palamaan yht´äkkiä,harkintaa ettei tule enempää vahinkoa mitä on vuoden sisällä jo tapahtunut.
Joo! Kuuluu vaan "POP!", kun Selänne lopulta poksahtaa omaan mahdottomuuteensa.
Mitä järkeä on rakentaa 5 miljoonan talo. kun sille ei ole käyttäjiä? Mitä järkeä on investoida 4 km päähän Pyhäsalmesta pian kuitenkin loppuvalle koululle? Tie rahat ymmärrän. Ne on tarpeen.
Ehdotus n. 7 milj. euron käyttöön (huuhaatalo muut yht.) :
- 4 milj. vanhusten palveluiden parantamiseen,
- 1 milj. teknisen toimen investointeihin,
- 0,5 mil. nuorison toimintoihin,
- 1,5 milj. todella UUSIEN yritysten hankkimiseen eri tavoin.
Selänne on hype!
Jokainen on odottanut Auditorion ja kulttuuritalon rakentamista.
Kansa ilman kulttuuria on "pyhäjärvinen"
Aika hyvä vertaus--- vai?
Ei kaikki suunnitelmat toteudu ensi vuoden aikana. On vain joskus ryhdyttävä suunnittelemaan, sillä hyvin suunniteltu on puoleksi tehty.
Että elekeepä uuskepuvasurit nyt haljeta omiin liitoksiinne.
Olisitte vain aikoinaan aloittaneet suunnitelmat, kun kerroitte, että laguuna tulee.
Nyt olisi jo kohta saatu aloittaa rakentaminen.
Mutta ei, ei missään tapauksessa, hävitetty on vuosien saatossa kaupungin omaisuutta ja kiinteistöjä ja metsiä. Nyt on kaikki aivan alussa.
näytti reisjärven turunen antaneen potkut yhelle eläinlääkärille.
Kukas potkut maksaa, nehän eivät yleensä ole ilmaisia??
haapajärvinen eläinlääkäri. Pitääkö siitä pyhäjärvistenkin maksaa.
Ja eläinlääkäripariskunta lähetettiin "out".
Mitäs tämä nyt oikein on ?
kyselee
nimimerkki: tietoa vailla
Edellinen hallinto jätti jälkeensä lähes velattoman kunnan.
Nyt on hurmos päällä. Investoidaan kaikkeen tuottamattomaan, jollei nyt järvi ala kultakaloja tuottamaan.
Lopettakaa hyvät ihmiset tuollainen vouhkaaminen. Pian emme voi irvailla haavikkaille veloistaan. Täältä tullaan.
joka vanhoja muistelee sitä tikulla silmään.
Tita jättää jälkensä - velat nousuun.
Puhu pukille-eiköhän sinullekkin jotain....vaikka vaarin housut.
Onhan teillä tohtoreita ja elukoita. Osaavat kirjoittaakin. Vau.
Fakta; Pyhäjärvisillä samat taudit kuin eläimillä, katso oheinen linkki; www.pypielukkatauti.fi/hyihaise.htm
Selänne on SUSI!
Se turunen, kepujen juoksupoika!!!!!
Harmia harmin päälle
Paljoko maksaa eläinlääkärin potkut?
On meillä hyvät palvelut Selänteeltä. Vain prolaiset eivät ole sitä huomanneet. He ovatkin pahansuopaista porukkaa.
ihan turhaa proota on tähän sotkea. En kuulu kepuun, en proohon, en mihinkään, en vasemmistoon enkä oikeistoon.
On vain harmi, että eläinlääkäripalvelut ovat heikentyneet ja ihan henkilösuhteista johtuen.
Muuten kohta teidän hyvin palveluja tuottava selänne ajetaan Kallioon. on kuulunut jo kalskeita.
Tuosta muuten
proosta puheenollen = jonkun puolesta, esim. Pyhäjärven puolesta
tai sitten
anti= jotain vastaan, esim antipyhäjärvinen , pyhäjärvisiä vastaan
Onko pyhäjärvellä siis antipyhäjärvisiä ja propyhäjärvisiä
Kumpaan sinä kuulut
Varmaan me kepun kommunistisiipi yhdessä vanhavasureiden kanssa ollaan
antipyhäjärvisiä = Pyhäjärveä vastaan.
Kuntaliitoshakusta porukkaa, sitä me olemme.
Propyhäjärviset ovat kaupungin nimen puolesta. Eivät he ole palveluita tarvitsevien kaupunkilaisten puolella. Ha jarruttavat kehitystä pyhän nimen puolesta.
todellakaan eivät ole nimen puolesta.
He ovat kyll,äkin itsenäisen Pyhäjärven puolesta, ei syrjäkyläksi muodostuvan kylän puolesta.
ei nimi ole mikään kuningasajatus, vaan se, mikä meidän asemamme on yhteiskunnassa ja sen tuottamissa palveluissa.
Todellakaan emme tule yksin toimeen - emmekä Kärsämäen kanssa. Itsenäisyys ei ole itsetarkoitus.
Me olemme nyt jo todellakin sivukylä. Kunnantalo ei tuota yhtään palvelua. Se vain kuluttaa.
Kunnantalohan on vajaakäytöllä ja liian iso.
Siitä tehtäs ne hyvinvointitilat.
Sinne ois mahdollista tehdä myös se himoittu nouseva katsomo.
Isenäiksyys on se, jonka eteen kannattaa tehdä työtä.
Päätät itse asioistasi, onhan se jotain..Varallisuus on arvo sinänsä
Kysynkin, oletko valmis jakamaan omaisuutemme muualle kuin meidän oman kaupunkimme ihmisille.
Tässä on syitä aluksi ja muutoinkin. Kun paikallishallinto on lähellä, olet paremmin IHMINEN, etkä joku kylältä sieltä, numero se tai se..
kunnantalo ei ole tyhjäkäytöllä...paitsi ne huoneet ovat tyhjiä viikkoisin kun eräät selänteen täpähäärät ajelevat siksakkia selänteen kunnissa.
mielestäni selänteen kuriirityöntekijät voivat ahtautua yhteen huoneeseen, vuorotella vuoropäivin ja vapautuvat tilat annetaan Pyhäjärven Kehitys oylle.
Olisipa elinkeinotoiminnanjohtaja huutomatkan päässä, jos neuvonnasta joku etsii yritykselleen toimipaikkaa. siinä oliksi kaupunginjohtajakin ihan hetikin otettavissa mukaan.
toisaalta, kehitykseltä vapautuviin tiloihin voi nuo reissutyöläiset majoittua maleksimaan etteivät pilaa kaunpungintalon ilmapiiriä.
Loistava kannanotto : Tehdään kunnantalosta se "hyvinvointi"talo. Nythän se on pahoin voinnin talo. Tulisi suuri edistysaskel.
Meillä on huomioon ottaen käpykylämme koko maailman parhaat terveyspalvelut. Tästä on hyvä jatkaa yhdessä Selännekuntien kanssa yhteistyötä.
voi hyvä ymmärtävä ylimys.
voi pyhäjärvisparkaa
"meillä on maailman parhaat terveyspalvelut"
elekää nyt oloko ihan tosissaan-- vai oottako ihan tosissaan.
Ollaan.
On se kyllä varmaan Suomen ennätys. Investoida 3 km päähän keskustasta pian oppilaspulan takia loppuvaan kouluun.
Eiköhän panna hyntteet yhteen Selänne kaupungiksi. Meillä menee ihan överiksi.