Olen 15v poika ja asun yksin kerrostalossa. Vanhempani maksavat vuokran ja saan kela tukea noin 80e/kk. Muita tuloja ei juuri ole kuin vain satunnaisia työvuoroja.
Ongelmana on se että nuo 80e/kk eivät vain yksinkertaisesti riitä kaikkiin menoihini...Yleensä käy niin, että jo 3 viikon kulutta tuen saamisesta tili on taas ihan tyhjä eikä minulla ole rahaa edes ruokaan loppu kuukaudeksi. Lisäksi en vain pysty pummimaan vanhemmiltani jatkuvasti rahaa ja rahaa kun olen sitä jo aivan liikaa tehnyt eikä heilläkään ole ylimääräistä .
Mistä saisin rahaa ruokiini?
Ongelmana on se että nuo 80e/kk eivät vain yksinkertaisesti riitä kaikkiin menoihini...Yleensä käy niin, että jo 3 viikon kulutta tuen saamisesta tili on taas ihan tyhjä eikä minulla ole rahaa edes ruokaan loppu kuukaudeksi. Lisäksi en vain pysty pummimaan vanhemmiltani jatkuvasti rahaa ja rahaa kun olen sitä jo aivan liikaa tehnyt eikä heilläkään ole ylimääräistä .
Mistä saisin rahaa ruokiini?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Herää kysymys, miksi et asu vanhempiesi luona? Säästäisitte vuokramenot.
Opiskelu kaukana kotoa :S
Pyydä vanhemmiltasi rahaa koska heidän pitää elättää sinut siihen saakka kun täytätä 18v että silleen ja ovat elatusvelvollisia siihen saakka kun tattät 18v.
käy kysymässä sosiaalitoimistosta rahaa ruokaan, toimeentulotukena.
"76f87guyibh987y809"...Ei alaikänen saa sossun tukea koska vanhemmat on elatus velvollisia.
Mikäli alaikäinen asuu erillään vanhemmista opiskelun vuoksi, on oikeutettu toimeentulotukeen. Mutta myös vanhemmat ovat velvollisia maksamaan elatustukea. Ja vaikka eivät todellisuudessa maksaisi, otetaan se tulona huomioon.
Niin mutta sossu voi velvottaa vanhemmat antamaan rahaa.
15-vuotiaan osalta tuo on vanhempien ongelma.
Jos sinulla on myytävää omaisuutta laita myyntiin ja neuvottele vanhempiesi kanssa tilanteestasi. Käy kysymässä esim. kaupoista ilta työtä. Osta ruokaa tarjouksesta punaisilla lapuilla ja tee vaikka keittoja joita voit syödä monena iltana. Mieti tarkkaan menosi ja mieti mistä menoista voisit luopua.
Miten olet alaikäisenä pystynyt tekemään vuokrasopimuksen? Sehän on laiton.
Hmm. ensiksi kommentoisin edelliselle, että mistä tämä tietää kenen nimissä vuokrasopimus on? Eli on aivan mahdollista,että vanhemmat ovat vuokranneet asunnon pojalleen (tässä nimimerkki köyhä opiskelijalle). Tilanne saattaa realisoitua esimerkiksi tilanteissa, joissa koulumatka kävisi muuten erinomaisen hankalaksi, esimerkiksi pitkän koulumatkan vuoksi. Mutta kuten joku jo edellä totesikin, niin pojan toimeentulo on lähtökohtaisesti 15-vuotiaan osalta tuo on vanhempien ongelma. (Jos vanhemmat olisivat kuolleet niin, jotkut muut pojan huoltajaksi nimetyt henkilöt).
Sitten pienikäytännön vinkki: laitappa huviksesi paperille, mihin rahasi oikein kuukauden aikana menevät, niin voit osoittaa vanhemmillesi ainakin seuraavasi sitä mihin rahasi kuluvat. Voi olla että vanhempasi eivät itsekään tajua, että vaikka söisit koulussa arkena ilmaisen (/yhteikuntamme tarjoaman) koulu ruoan niin kasvavana nuorena miehenä ei tämän lisäksi tarvitse tulla toimeen pyhällä hengellä vaan tarvitsisit ruoaksikin muutakin kuin kaurapuuroa ja tarjousmakaroonia. Jo opiskelu ja kaikkinainen muu aktiviteettien totetuttaminen saattaa häirityä pahasti jos et saa kylliksi ravintoa ja entisestään, jos joudut suuren osan ajastasi käyttää sen sterssaamiseen riittäkö saamasi rahat välttämättömimpiin menoihin.
Onnea Opintielle!
Aika moni alle 18 v. opiskelee muualla Suomea kuin missä koti on, ja kaikki eivät opiskelija-asuntoloihin mahdu.
Eikö 15vuotiaan kuluja maksa vanhemmat? Jos ei miksei?
Meneekö vanhempien rahat viinaan?
Ei 15vuotiaana kai vielä kuulu hankkia elantoo ite?
olen samaa mieltä kanssasi
Vanhempasi ovat elatusvelvollisia, näin sanoo laki. Kerropa se heille.
Siis eihän nyt ollut kyse siitä että vanhempien rahat menee viinaan!!! Vanhemmat on elatusvelvollisia, mutta kuten aloittaja mainitsee niin vanhemmat maksavat jo vuokran ja hän ei haluaisi kerjätä enempää heiltä. Se on ihan oikea periaate. Sitten vaan vaikka manosten jakamista pari kertaa viikossa tms. niin saapi muutaman kympin lisää :)
Eiks opiskelija saa kelalta opintotukea?! :(
Ruoka-kasseja tai -apua jaetaan eri paikkakunnilla, kysele seurakunnasta, diakonialaitokselta tai googleta.
Vata kun täyttää 17v niin silloin on ensimmäinen mahdollisuus mutta vanhempien tulot vaikuttavat 21v saakka. Itse opiskelin -80 luvulla niin silloin viakuttivat vanhempien tulot 24 v saakka.
Vituille on sinunkin koulutus mennyt kun kahta lausetta et pysty kirjoittamaan, etteikö molemmissa olisi kirjoitusvirhettä.
Pyydä vanhemmiltasi koska sulla on siihen oikeus, vanhempien pitää kouluttaa/elättää kun olet 18v. Mikäli ei niin tapahdu ota yhteyttä sosiaaliviranomaisiin, jooko!!! Olen itse ollut kummi jossa oli äitipuoli joka
kääri rahat ja ymmärrät ettei se tuntunut yhtään kivalta, tee jotain, vaadi oikeuksia.
Harmittaa sun puolesta, mutta tsemppiä sulle.
Puhun ainoastaan nyt ruokapuolesta, muut kommentoijat ovat oikeassa vanhempiesi osuudesta. Ota yhteyttä paikkakuntasi diakoniin (soita rohkeasti seurakuntaan keskuksen kautta, ja kysy omaa diakoniasi), jonka kautta saat vähintään kerran kuukaudessa kattavan ruoka-avustuskassin. Ihan varmasti! Sossula on vaikea ja byrokraattinen - melko turha toivo. -->Onko sinulla mahdollisuutta tehdä ruokaa jonkun toisen/toisten kanssa - ostaisitte puoliksi raaka-aineet tarjouksesta ja väsäisitte ruokaisia (!) annoksia yhdessä? ÄLÄ ikinä osta eineksiä. Tee esim. hernekeitto itse, säästät (usko tai älä) paljon, jatka keittoja luovasti!!! Osta kuivattuja papuja (Punnitse&Säästä), älä tölkitettyjä - maksat vedestä. Tee sämpylää/leipää itse. Pakasta mahdollisimman paljon, ettei mene pilalle tai tunnu yksitoikkoiselta. Jos tunnet jonkun, joka kerää marjoja, sieniä, viljelee vihanneksia tms., kysy rohkeasti ja käytä mukavalla tavalla hyväksesi ihmisten avuliaisuutta. Tarjoa vaikka vastineeksi apuasi kotihommissa (ulkoiluta naapurin vanhusta tai koiraa) tai missä ikinä olet hyvä - ns. oravannahkakauppaa. Erittäin hyviä ruokaohjeita löytyy Marttojen (Marttaliitto ry:n) "Penninvenyttäjän keittokirja:sta" - lainaa se kirjastosta ja lue ajatuksella, toteuta soveltaen. Suosittelen! Maksaa Martoilta suoraan ostettuna muistaakseni 7e, löytyy tod. näk. nettikirppiksiltä muutamalla egellä. Sitten vaan tarjous raaka-aineita kaverin kanssa ja soveltamista. Ei siis pelkkää riisiä/makaroonia ja tonnikalaa... Tonnikalakin on älyttömän kallista. P.S. Taloudellisen pärjäämisen hyödyn lisäksi sinusta voi vahingossa tulla esimerkillisen taitava, kokkaava poikaystävä jollekin arvostavalle naiselle... ;) Jos kaipaat lisää ideoita, laita viestiä! Tsemppiä. Pidä lippu korkealla ja muista, ettet ole yksin! :)
hyviä ohjeita 15-vuotiaalle.
Itse samalle henkilölle sanoisin että älä luovuta vaan tsemppaa itsesi koulusta läpi vaikka nälkä meinaa tullakin. Aikuisena sinusta tulee VOITTAJA kun ikätoverisi joille on kaikki annettu valmiina eteen, jäävät ruikuttamaan kaikenmaailman avustuksia ja tukiverkkoja ettei vaan tarvitsisi ottaa itsestä mitään vastuuta.
Minä epäilen tätä kirjoitusta valheeksi, uskon, että sinä et ole tämä poika, vaan tämän pojan isä, ja eihän näin nuori poika asu vielä missään kerrostalossa yksin, eikä myöskään vielä saa mitään tukea mistään.
Kuule poju.
Sinulla ei olekaan enää isänmaata, jossa pelattaisiin kimppaan. Niin on meillä monilla, monilla muillakin. Asennoidu nyt vain sinnikkäästi opiskelemaan ja ota varsinkin ainakin englannin kieli vakavasti. Sitten, kun valmistut, niin muutat pois tästä kylmästä, karusta paskamaasta, joka pilkkaa nykyään syntymäkansalaisiaan kehdosta pikaisen saattohoitokotijakson kautta ennenaikaisen hautaan. Lupaa antaa omille lapsillesi parempi elämä, jonka itse olet saanut tässä ökyrikkaiden "paratiisimaassa".
Moi! Mene takaisin kotiisi asumaan vielä pariksi vuodeksi! Terv. Amy
Jos,alaikäisenä asut muualla kun vanhempiesi luona,saathan sinä lapsilisän tilillesi..on se 100 eurookin hyvä lisä..Tyttäreni,alaikäisenä muutti poika ystävänsä luokse ja kela alkoi maksaa hänen omalle tilille ed. mainitun lisän..siihen asti kunnes täytät 17::DD
Lapsilisä tulee todella kaikille alle 17-vuotiaalle. Se kuuluu sulle, jos hoidat itse kaikki menosi.Se selviää Kelalla. Mene kuitenkin sossuun, sillä 180€ vieläkin vähän alakanttiin ihmisen elämiseen. Siellä selvitellään, kuuluuko sulle toimeentulotuki, vaan kuuluuko vanhempien maksaa sulle lisää.
Kannattaa hakea töihin. Puhelinmyynti hommiin ainakin pääsee ala-ikäiset ja sitä pystyy tehdä hyvin koulun ohella. Saisit ainakin 100€ tienattua sillä. Yksi luotettava paikka on Pro Voice, sieltä saa ainakin tuntipalkkaa.
Kun jos olet niin sitten opintorahasta eli Kun olet täyttänyt 17 vuotta, voit saada opintorahaa seuraavan kuukauden alusta alkaen. Alle 17-vuotiaana saat lapsilisää etkä voi saada opintorahaa.Et ole vielä täyttänyt 17-vuotiaana joten vanhempiasi täytyy elättää sinulle.Sinulla mahdollisuuksia päästä töitä vähän viikossa muualta,mutta en tiedä mistä olet paikkakunnalla..hmm..Esimerkiksi jakajan työ voisi sinulle kelpaa eli tiistaisin ja lauantaisin tai keskiviikkoisin/lauantaisin..
tervetuloa leipäjonoon
turvautuva ei nouse enää koskaan.
Opiskelun ohelle töitä, lehdenjakoa, siwan kassalle..
Myy persettä, moni homppelipomppeli poika vois maksaa hyvin ruskean reiän nuohouksesta..
Sama ongelma oli itselläni myös.
http://nettilaina.blogspot.fi/
Tuolta saa nopeasti lainaa. Siis ei ole mitään helvetin pikavippejä vaan rehellistä lainaa! :)