Hei,
Meillä on ensimmäinen lapsi 10kk ikäinen ja häntä yritimme noin 9kk. Ovulaatiotestien perusteella yritimme ja tärppäsi kun ne näyttivät positiivista. Positiivinen tulos tuli joka kierrolla. Nyt olen 6kk tehnyt testejä (kuukautisten alkamisesta asti), mutta yhtään plussaa ei ole tullut.
Mikä mahtaa olla vialla ja pitäisikö lähteä johonkin tutkimuksiin / minne? Olen jo 34-vuotias.
Toinen lapsi toiveena
2
149
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Ovulaation puuttuminen voi johtua esim. maidonerityksestä, vai imetätkö vielä? Prolaktiinihormoni on silloin koholla ja voi estää ovulaation. Onko ovulaatiotestisi korkealaatuinen ja siten luotettava?
Mikäli selitystä ei löydy, kannattaa käydä gynekologin vastaanotolla kierron puolivälin aikoihin, jolloin ultraäänitutkimuksen avulla voidaan varmistaa ovulaatiotilanne. Mikäli lähistöllä ei ole gynekologin vastaanottoa, voidaan myös terveyskeskuksessa määrittää verikokeesta ns. loppukierron progesteroni, joka nousee jos ovulaatio on tapahtunut. Paras ajankohta on noin viikko arvioidusta ovulaatiosta.
Ikäsi tuskin asiaan vielä vaikuttaa.
Toisaalta tilastollisesti yhden vuoden yrittämisen jälkeen puolet pareista tulee raskaaksi ja kahden vuoden yrittämisen jälkeen 80%, joten kannattaa suhtautua asiaan myös kärsivällisesti.
Ystävällisin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat- Toinen haaveissa
Hei,
Kiitos paljon vastauksesta. Lopetin imettämisen jo huhtikuussa, joten siitä ei ole kyse. Saman merkkinen ovulaatiotesti antoi plussan joka kierrolla kun ensimmäistä yritimme. Nyt vain haaleita tuloksia, eli negatiivisia.
Paras varmaan varata gynekologille aika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363472Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162883Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102124IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006