sytostaatti hoitoa saavat. käyttekö rokotuksissa?
rokotus riskiryhmiin kuuluvat...
3
147
Vastaukset
- Jokueräs
Kyllä käyn. Lähtökohtaisesti haluan pitää rokotussuojani kunnossa. Siis tarkoitan näitä rokotusohjelman rokotteita. Aikuisena lähinnä jäykkäkouristusta. Samoin, jos matkustan ulkomaille, niin otan kyllä sinne tarpeelliset rokotukset. Tämä siis riippumatta lääkityksistä ja sairauksista. Koen kuitenkin rokotteiden riskit paljon pienemmiksi kuin taudin sairastamisen ja hintakin on yleensä reilusti edullisempi. Toki sytostaattilääkitys rajaa tietyt rokotteet pois. Lähinnä eläviä pöpöjä sisältävät rokotteet.
Influenssarokotteet olen ottanut ja tulen jatkossakin ottamaan. Minulla jo tavallinen flunssa vie aika huonoon kuntoon, joten influenssaa en halua ehdoin tahdoin kokeilla. - t -83
joo mä mietinkin just tota influenssarokotetta kun eikö tän reumasairauden lääkityksen takia kuulu tohon riskiryhmään että sais ilmasen?
- Jokueräs
Reumahan sinäänsä ei ole syy rokotukselle, mutta immuunivastetta alentava lääkitys on. Eli kaikki reumaatikot eivät periaatteessa ole oikeutettuja ilmaiseen rokotteeseen, mutta sytostaatteja ja kortisonia syövät ja biologisten käyttäjät ainakin saavat.
Riippuu myös kotikunnasta, miten tarkkaan kyselevät sitä oikeutta. Edellisessä kotikunnassani sain vääntää ihan tosissani, että sain piikin, vaikka söin Trexania, mutta minulla ei ollut virallista reumadiagnoosia. Nykyisessä kotikunnassani pelkkä reuma riitti piikin saamiseen (tätäkään ei tarvinnut mitenkään todistaa). Eräs kaverini joutui osoittamaan reseptillä, että syö Trexania, vaikka on sairastanut reumaa vuosia (ja asiasta on merkintä kelakortissa ja tiedoistakin löytyy iso liuta reumaan liittyviä käyntejä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.677916Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m815997Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655387Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094667Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1162408Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61267Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421109Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062