Miksi pitää tehdä ja ostaa bensa-autoja?
Diesel-vero pois ja kaikille on kannattavampaa ajaa kunnon pieniruokaisilla diesel mersuilla.
Polttoainetta palaa kilometreihin nähden reilusti vähemmän ja maailma pelastuu.
Biodieseliin voi siirtyä ilman muutoksia ja kesät voi ajella rypsiöljyllä.
Miksi siis yleensäkään myydään bensaa ja bensa-autoja?
Diesel-vero pois ja kaikille on kannattavampaa ajaa kunnon pieniruokaisilla diesel mersuilla.
Polttoainetta palaa kilometreihin nähden reilusti vähemmän ja maailma pelastuu.
Biodieseliin voi siirtyä ilman muutoksia ja kesät voi ajella rypsiöljyllä.
Miksi siis yleensäkään myydään bensaa ja bensa-autoja?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Bensa-auton saa helposti ja pienin kustannuksin muutettua biokaasulla kulkevaksi. Minulla on sellainen ollut jo kohta kolme vuotta ja ajan biokaasulla päästöttömästi jo tänään. Yhtä bensalitraa vastaava biokaasumäärä maksaa 0,90 €. Bensaa saa halvimmillaan 1,55 € / litra. Dieselin hinta pomppaa melkoisesti ihan kohta, joten sillä nyt ei ainakaan kannata ajella, ellei sitten aja vuositasolla todella paljon.
Lähteekö kaasuauto marketin pihasta jos ehtii jäähtyä?
Paineilma-auto ainakin lähti tammikuussa viime vuonna.
Yhtä varmasti kuin bensa-auto. Oma autoni käynnistyy kylmänä bensalla ja vaihtaa sitten hetikohta kaasulle jos kaasukäyttö on valittuna. Voin valita napista painamalla myös pelkällä bensalla ajon.
Dieselautoilun hinta nousee rajusti kuten on ilmoitettu ensivuoden alusta.Eli kalliimpaa ajaa kuin bensaautoolla reippaasti tulee uudet hinnat.Diesel verokin nousee.
Se verohan dieselin esteeksi ilmoitettiin. Venäjältäkin voi tankata jos pumppuhinnat Suomessa korkealla. Diesel nääs syö niin vähän että kannattaa hakea vaikka ulkomailta tankki.
"Se verohan dieselin esteeksi ilmoitettiin"
Niinhän ilmoitettiin, mutta luopuisiko valtio hyvästä lypsylehmästä noin vain?
Dieseliä kannattaa kuulemma ajaa jo pelkän vääntövoiman takia vaikka olisi kalliimpi, joten se siitä säästöstä...
bensa-auto toisin kuin dieselit ensimmäisten pakkasten tullessa.
Myös bensiinin seassa saattoi olla vettä niin paljon että putket jäätyi. Tenua sotkettiin bensiinin sekaan jäätymisen estämiseksi. Nykyiset bensiinit sisältää tenua niin paljon että vesi ei jäädy, vaan sekoittuu bensiiniin. Se tenupullo kuului monen bensiiniautoilijan varusteisiin ja siitä oli myös apua jäätymistilanteissa. Kyllä vapaa vesi jäätyi kaikissa polttoainejärjestelmissä.
olen kohta 30 vuotta ajanut bensa-autolla ,koskaan en ole tenttua käyttänyt
(en ulkoisesti enkä sisäisesti) eikä ole hyytynyt 40 asteen pakkasillakaan.
Kovalla pakkasella vesi jäätyykin jo tankkiin. Yleensä jäätyminen tapahtuukin kaasarissa kun imuilma on kosteaa, siis nollakeli tai pari plusastetta. Toiset kaasarit jäätyvät herkemmin
missä nykyautossa on kaasari? kerro heti kun tiedät!
Kun pidin autoa lämpimässä tallissa, oli tenun sekoittaminen polttoaineeseen tehokas keino estää polttoainejärjestelmän jäätyminen. Kun tallia ei ollut käytössä, niin jäätymisvaara ei ollut oleellisen suuri, mutta silloinkin käytin tenua jatkuvasti mikä piti järjestelmän vedestä vapaana. Tenun käyttö poisti kaikki talviaikaiset käyntihäiriöt. Silloin kun polttoaineeseen ei lisätty vettä hajoittavaa ainetta eli alkoholia tai jotain muuta samaan tapaan toimivaa, polttoaineeen seassa oleva vesi aiheutti aika yleisesti käyntihäiriöitä.
Mitäs tekoa nykyautoilla on kaasarin jäätymisen kanssa?
Sitten jos ruvetaan wittuilemaan oikein urakalla niin määrittele nykyauto! Jokapäiväisessä arkikulkuneuvossani on kaasari eikä ole jäätynyt senjälkeen kun bensaan ruvettiin sekoittamaan tenua jo jalostamolla. Kai sen vois nykyautoksi luokitella kun se lähes jokaisena nykypäivänä tiellä kulkee
Joo, kaadetaan bensa vaan maahan niinkuin öljynjalostamot teki ennenkuin autoilun myötä tälle ylijäämänesteelle keksittiin käyttöä
Tarkoituksenmukaisuussyistä kummallekin polttoaineelle ja myös petrolille on käyttöä. Nyt jo dieselin kulutus on niin suurta, että sitä joudutaan valmistamaan kalliimmilla prosesseilla kevyemmistä bensiinin kaltaisista hiilivedystä ja myös raskaammista hiilivedyistä, että saadaan yleensä riittävästi dieseliä.
Polttoaineen hinnan pitäminen kurissa edellyttää kokonaistaloudellisuutta polttoaineen valmistuksessa ja siihen tarvitaan kaikkien polttoainelaatujen käyttöä. Ei ole mitään syytä valmistaa bensiinistä kallista dieseliä, koska bensiini on edelleenkin halpa polttoaine verrattuna besiinistä valmistettuun dieseliin.
Aivan.
Vero on Suomen valtion tulonlähde. Jos ehdottaa että veroja poistetaan pitäisi ottaa kantaa siihen kuka valtiolta irtisanotaan, tai jotakin muuta säästötapaa.
Jos polttoaine tuntuu kalliilta niin silloin pitää miettiä omalla kohdallaan miten sen kulutusta voi vähentää. Ajoneuvon valinta tarpeen mukaiseksi, ennakoiva ajotapa, ajoreitti jossa ei tarvitse pysähdellä, kimppakyyti jne.