Varaosat

VolvoVille

Moi, tietääkö kukaan volvolla ajava, miksi osat ovat niin halpoja 940:seen?
Viime aikoina olen korjannut omastani pakoputken keskipöntön, ja puhaltimen moottorin ja rahaa on mennyt korjauksiin yhteensäkin vain n.100 e.
Osat siis Motonetistä ja tarvikeosia, pakoputken keskipönttö muistaakseni 70 e, ja puhaltimen moottori 65 e, olisi aika halpaa autoilua, jos nämä kestävät yhtä kauan kuin alkuperäiset, eli yli 16 vuotta ja 426000km.

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halpisautoilija

      Itsekin joskus samaa miettinyt. Useimmat osat tähän kyseiseen autoon ovat rakenteeltaan erittäin suoraviivaisia ja melko yksinkertaisia. Monet osat käyvät myös 700 sarjalaiseen ja jotkut 200-sarjalaiseenkin. Olisiko siten tämä volyymien määrä (käy useaan malliin) ja yksinkertaisuus syynä?

    • 940 man

      motonetin tarvikeosien laatu heittelee, niin kuin volvon perä talvella, esim pakoputkistosta senveran, tilasin etuputken, väliäänenvaimentimen ja takaylityksen, noh takaylitys ei maksa kuin vähä vajaa 9e ja se menee vaihtoon joka vuosi, etuputki omaani n. 2cm liian pitkä--> takaylitys hakkaa runkoon väliäänenvaimennin oko, taas etupyörän laakeri n.60e ollut toimiva, ja halpuuteen vaikuttaa tietysti se että lähes samat oasat kuin 740, jopa 240:ssä ja yksinkertasia

    • VolvoVille

      Kiitos vastauksista, siitä olen kuullut, että 200-700 ja 900 sarjoissa käytetään samoja osia.
      Sitä en ollut ajatellut että osat ovat myös yksinkertaisia, mistä syystä halpoja.

    • Omassa Volvossa

      960, 3.0 vm -92 pakoputkisto on tehty jostain jaloteräksestä ja on vielä alkuperäinen. Tosin katalysaattorin ja keskimmäisen vaimentimen alumiinikuori pyrkii syöpymään. Auton kaikki nivelet ja puslat molemmissa akselistoissa vielä alkuperäisiä 230 tkm:n jälkeen. Taka-akseli on Multilink. Katsastuksessa täällä Euroopan sydämessä valittivat että joka paikka vuotaa öljyä muttei siellä mikään vuoda vaan öljysin pohjan loppukesällä lomalla Suomessa käydessäni. Taitaa olla tuntematon juttu täkäläisille katsastajille mutta näyttää toimivan hyvin näissä olosuhteissa. Monessakin mielessä hyvä auto, vain bensankulutus korkeahko. Moottoritiellä menee kymppi vaikkei hirveästi edes töytäilisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe