Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Viking arvonta on huijausta

Teknisten ongelmien vuoksi numerot ja voitonjako ilmoitetaan myöhemmin. Kohta tunti menty, eikä vielä ole saatu numeroita sovittua. Norjalaisilla on nyt arvonnassa vilunkia.
32960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Näipä!! Oli varmaan osunut onnennumero riviin ja kone huomannut että joku olisi voittanut.. Äkkiäkös siitä muodostuu tekninen vika. kusetusta.

Äänestä

liian paljon rivejä on nyt tehty käsipelillä ja liian vähän koneellisesti arpomalla

Äänestä

No nämä tämä "tekninen" ongelma oli arvattavissa.

Tulos on varmaan ja ne numerot " ihmeellisiä"

Äänestä

Ongelma on kuulemma Veikkauksella. Näin kertovat Danske Spil, Latvijas Loto, Norsk Tippning ja lotto.is.

Äänestä
  • Jahans, jäljet siis johtavat taas sylttytehtaalle eli Feikkaukseen...

    Äänestä

Eli viking lotossa kuten ei missään muussakaan nykyisessä tietokoneohjatussa onnenpelissä ei näköjään suoriteta kunnon satunnaistulosta antavaa "käsiarvontaa" arvonnan epäonnistuttua...
Noh, ei todellakaan ole mikään yllätys tuo.

Äänestä

kaikki on huijausta aluata ja loppunastii......

Äänestä

"Veikkaus ei ole kyennyt lähettämään peliaineistojaan Suomesta eteenpäin Norjaan, jossa arvonta suoritetaan."

( http://www.hs.fi/keskustelu/aihealue/Kotimaa/ketju/6295084/ )

Mikäli oikeaa riviä ei ole arvottu suomendatasta huolimatta, siihen ei voi olla mitään muuta syytä kuin se, että oikea rivi jätetään tahallaan "arpomatta", eli LUOMATTA ennen kuin on kaikkien maiden rivit koneella (luovittavina) !

Äänestä

Niin, miksi pelatut rivit ja arvonta ovat kytköksissä toisiinsa.

Eikö riitä että pelijärjestelmä sulkeutuu ennen arvontaa.

ilmeisesti numerot lähetetään Norjaan, kun oma pelijärjestelmä sulkeutuu

yhtenä lähetyksenä.

Ei varmaan koskaan saada tarkkaa teknistä selontekoa, miksi näin kävi nyt.

Miksi tieto ei liiku perille, tai osa siitä jää pois bittiavaruuteen.

Miten käy, jos löydän tositteen jossa täysosuma esim 5 kk päästä ja on ilmoitettu

että osumia olisi ollut mukamas vain yksi. Mullahan on tosite, jotta peli pelattu

ja hyväksytty. Miten voitonjako voidaan sanoa 100 % varmasti oikeaksi.

Mitä, jos ilmeneekin toista?

Äänestä

Et sä tyhmä suomalaine vielä ymmärää, koko feikkaus on huijausta. Pelakaa vaa koko raha feikkausi, ihan sama kuin rahat heitta roskaa.

Äänestä

en itsekään ymmärrä miten pelatut rivit on kytkyksissö arvontaan???
Veikkauksellahan ne rivit jo on, mutta eikö norjalaisetkaan luota Veikkauksen järjestelmiin niin paljon että arvonta voitaisiin suorittaa.

Ja käsipeli olisi nyt paikallaan, mutta ei vain kuulu rivejä. Pian varmaan luovuttavat rahat takaisin koska onnennumero olisi osunu :D

Äänestä

Jokohan ihmiset viimeinkin alkavat uskoa, että lottokone arpoo juuri sen rivin jota on vähiten veikattu. On naurettavaa väittää, että pallot putoilevat sattumanvaraisesti. Jopa lasten leluja voi ohjailla langattomasti. Ei suomen teknisillä ongelmilla ole mitään tekemistä Norjassa pyöritettävään lottokoneeseen. Kyllä hän joka on osannut tehdä sellaisen rivin jota kukaan toinen ei ole tehnyt on potenttiaalinen voittaja. Ei kukaan pelaisi lottoa, jos täysosumia löytyisi satoja viikottain. Kyllä on todella epäilyttävää, että kone osaisi arpoa vuodesta toiseen juuri sellaiset rivit mitä on vähiten veikattu, tai ei ollenkaan. Miksi muuten aikaisempina vuosina suoritettiin mikrofilmausta ennen arvontaa ja eräänä viikkona jäi joidenkin paikkakuntien kupongit pois mikrofilmauksesta, löytyi täysosumia paljon??

Äänestä
  • Onko Suomessa kaukosäädin, joka yltää Norjaan asti?
    " pallot putoilevat sattumanvaraisesti. Jopa lasten leluja voi ohjailla langattomasti. "

    Äänestä

Olen kaiken aikaa sanonut, että pelalatut rivit vaikuttavat sekä kenossa että lotossa!
Näkeehän sen aivan selvästi. Nyt esim. iltakenossa laitoin paljon numeroita 10-20 väliin ja kuinkas kävikään, eipä näkynyt numeroita siltä väliltä ja näin näy AINA. Muut ovat oikein mutta se kohta, jossa on eniten numeroita loistaa aivan varmasti poissaolollaan. Olen laittanut ruutupaperille rivin 1-70 ja asettanut joka kerta "arvotun" rivin numerot siihen kohdalleen eli minulla on listaa varmaan kilometri vuodesta 2002 ja siitä näkee aivan selvästi, miten kaikki menee.

Sisäasiainministeriö on itse ilmoittanut, että koearvonta tehdään enne varsinaista arvontaa (koneen toimivuuden takia). Herää kysymys, minkä takia!

Mutta eihän kukaan Suomessa tällaiseen puutu! Kenon voitonjakoa ei edes näytetä. Nyt sitten annettiin lotossa 6 kpl täysosumia ja kenossahan niitä arvontojen runsauden takia pitäis tulla ties kuinka paljon. Kenellä virallisista valvojista on pokkaa mennä telkkariin vastaamaan pelaajien kysymyksiin ei siten, kun tässä taannoin joku (oliko se toimitusjohtaja) oli hyvin vaivautuneena mutta ei silloin puhuttu lotosta eikä kenosta vaan jostain sopupeleistä.

Äänestä
  • Nyt on kerrottu että arvonta tai rivit Norjassa tai Tanskassa.

    Miten on? Olen ymmärtänyt että arvonta aina Norjassa.

    Rivit Tanskassa? Mitään ei kerrota, vaikka heillä veikkauksessa monta

    tiedottajaa, tiedotuspäällikköä ja johtajaa. Mitään selitystä ei anneta

    vain: Teknisiä ongelmia, ihan kuten kaikessa valtion mm VR:n toiminnassa.

    Samat toimijat asialla. Järjestelmä tuntuu menevän jumiin, kun vähänkin
    isompi liikenne.

    Kapasiteettia ja hajautusta yms ratkaisuja ei käytetä.

    Tuskin virhe siinä, että yksi johto/palvelin, reititin, yms rikki, sillä

    järjestelmät kuulemma moneen kertaan varmistettu. Miksi siis moinen

    Tekninen ongelma?

    Äänestä

  • Älykäs kirjoitti:

    Nyt on kerrottu että arvonta tai rivit Norjassa tai Tanskassa.

    Miten on? Olen ymmärtänyt että arvonta aina Norjassa.

    Rivit Tanskassa? Mitään ei kerrota, vaikka heillä veikkauksessa monta

    tiedottajaa, tiedotuspäällikköä ja johtajaa. Mitään selitystä ei anneta

    vain: Teknisiä ongelmia, ihan kuten kaikessa valtion mm VR:n toiminnassa.

    Samat toimijat asialla. Järjestelmä tuntuu menevän jumiin, kun vähänkin
    isompi liikenne.

    Kapasiteettia ja hajautusta yms ratkaisuja ei käytetä.

    Tuskin virhe siinä, että yksi johto/palvelin, reititin, yms rikki, sillä

    järjestelmät kuulemma moneen kertaan varmistettu. Miksi siis moinen

    Tekninen ongelma?

    Voin vain arvata, että vikailmoitus on Windowsin virheraportin luokkaa, josta

    ei ymmärrä mitään kuin tietoliikkenne insinööri, jos sekään.

    Olisi silti mukava saada, jotakin muutakin tietoa kuin Tekninen ongelma.

    Missä muuten on nuo Tuon pelin Täydelliset säännöt, siis ne joissa käy ilmi ja

    mainitaan, jotta kaikki rivit oltava lähetetty Norjaan/Tanskaan ennen arvontaa?

    Muutenkin Säännöistä esitetään vain pääpiirteet, mutta esim näitä häiriö


    tilanteita varten ei ole toiminta ohjeita. Tai jos on niitä ei noudateta, kuten ei

    noudatettu kenossakaan kun kone ei toiminut, piti suorittaa käsinarvonta

    sääntöjen mukaan, sitä ei tehty ja sittemmin kait sääntöä vain muuteltiin.

    Äänestä

  • Onhan se kiva kun Veikkaus seuraa juuri sinun riviäsi
    Kerroppa mulle seuraavalla kerralla pelaamasi numerot, niin osaan olla laittamatta niitä.
    .

    Äänestä

Nyt on saatu onnennumero poistettua ja "arvonta suoritettua". Ensi viikolla luvassa taas entistä suurempi jättipotti, jos uskaltavat arpoa.

Äänestä

Itsekin mietin, että mitä hiton tekemistä niillä riveillä Norjassa on jos rivit on Veikkauksen koneella tallessa?? Mitä ne niillä riveillä siellä Norjassa tekee?? Voitonmaksuhan tapahtuu Suomessa!!

Voisikohan Veikkaus vastata, että mitä Norjalaiset tekee Suomen riveillä??

Äänestä
  • Ne rivit jotka eivät ole Viking loton koneella tallessa eivät osallistu arvontaan.

    Äänestä

  • nbv.-, kirjoitti:

    Ne rivit jotka eivät ole Viking loton koneella tallessa eivät osallistu arvontaan.

    Taidan jo tietää mikä on pelin henki, palataan asiaan tuonnempana, joo.

    Äänestä

Onko kukaan ottanut selvää esim. Norjasta, mikä se siellä arvottu rivi oikeasti on?
Onko se aivan sama, minkä Veikkaus omilla pallokoneillaan TV:ssä ja omilla sivuillaan arpoo? Maksaako Veikkaus sen voiton, jos osuu kohdalle vai maksetaanko se Norjasta tai jostain muualta?

Jos Veikkaus sen maksaa niin miksi tarvii Suomen rivien olla Norjan tietokannassa enne arvontaa???

Äänestä

Tekniset ongelmat eivät olleet syynä arvonnan siirtämiseen.

Syynä on Veikkauksen KRP:n ja SUOPO:n yhteinen kriminaalien rikastumisen suojeluohjelma (KRS). Tällä ohjelmalla pyritään estämään kriminaalien tai kriminaalisten yhteisöjen suuret päävoitot Veikkauksen peleissä.

Olisiko tällä viikolla Viking Lotossa onnistunut Helvetin Enkeli voittamaan tuon 16 miljoonaa, mikä siis estettiin tällä suojeluohjelmalla? Myöskään rikosrekisterissä olevat eivät voi voittaa miljoonavoittoja Veikkauksen peleissä.

Näin suomessa toimitaan!

Äänestä

Öööö on nähtävästi jäänyt joku kohta säännöistä lukematta jos kerta kaikilla suomalaisilla ei ole samoja mahdollisuuksia voittaa viitaten siis rikosrekisteriin!

Äänestä
  • Viestintäjohtajan lausunto asiaan:

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nelonen-tassa-on-viking-lotto-sekoilun-syy/art-1288430722636.html

    Rivejä lähetettiin liian paljon, eli joku osa tietopaketista on mennyt kahteen kertaan.

    Lähetetyt Pitää olla = Vastaanotetut rivit.

    Nyt herääkin kysymys, voiko tuo olla mahdollista suomen omassa kansallisessa

    lotossa, eli joskus rivejä liikaa, joskus liian vähän mukana arvonnassa ja

    voitonjaossa, nythän rivit piti lähettää Tanskan kautta Norjaan.

    Kansallisessa lotossa niitä ei tarvitse lähettää. Eli saa lotosta tositteen, joka

    voi olla kirjautunut kahteen kertaa tai ei ollenkaan. Mitenkäs sitten jos sama

    rivi kirjautunut kahteen kertaan, vaikka kerran olet sen ruksinut, no voittotilanteessa jos esim 3 kpl täysosumia, saat 2/3 potista. JEP JEP.

    Äänestä

  • Älykäs kirjoitti:

    Viestintäjohtajan lausunto asiaan:

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nelonen-tassa-on-viking-lotto-sekoilun-syy/art-1288430722636.html

    Rivejä lähetettiin liian paljon, eli joku osa tietopaketista on mennyt kahteen kertaan.

    Lähetetyt Pitää olla = Vastaanotetut rivit.

    Nyt herääkin kysymys, voiko tuo olla mahdollista suomen omassa kansallisessa

    lotossa, eli joskus rivejä liikaa, joskus liian vähän mukana arvonnassa ja

    voitonjaossa, nythän rivit piti lähettää Tanskan kautta Norjaan.

    Kansallisessa lotossa niitä ei tarvitse lähettää. Eli saa lotosta tositteen, joka

    voi olla kirjautunut kahteen kertaa tai ei ollenkaan. Mitenkäs sitten jos sama

    rivi kirjautunut kahteen kertaan, vaikka kerran olet sen ruksinut, no voittotilanteessa jos esim 3 kpl täysosumia, saat 2/3 potista. JEP JEP.

    Toivottavasti nyt jokainen tajuaa miten tärkeää on saada takaisin myös se

    kuponki, tositteen ohella,kun ei netissä pelaa. Usein monet tyhmät kioskit yms

    heittävät sen pois. SE ON VIRHE, SILLÄ MITEN MUUTEN ASIAKAS VOI

    TARKISTAA, ETTÄ PELIMERKINNÄT KUPONGILLA JA TOSITTEELLA

    VASTAAVAT TOISIAAN.

    TARKISTA AINA, ETTÄ KUPONGIN JA TOSITTEEN MERKINNÄT SAMAT.

    MAHDOLLISISTA VIRHEISTÄ EI VASTAA KUKAAN, SE MENEE OMAKSI TAPPIOKSI.

    Äänestä

  • Älykäs kirjoitti:

    Viestintäjohtajan lausunto asiaan:

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nelonen-tassa-on-viking-lotto-sekoilun-syy/art-1288430722636.html

    Rivejä lähetettiin liian paljon, eli joku osa tietopaketista on mennyt kahteen kertaan.

    Lähetetyt Pitää olla = Vastaanotetut rivit.

    Nyt herääkin kysymys, voiko tuo olla mahdollista suomen omassa kansallisessa

    lotossa, eli joskus rivejä liikaa, joskus liian vähän mukana arvonnassa ja

    voitonjaossa, nythän rivit piti lähettää Tanskan kautta Norjaan.

    Kansallisessa lotossa niitä ei tarvitse lähettää. Eli saa lotosta tositteen, joka

    voi olla kirjautunut kahteen kertaa tai ei ollenkaan. Mitenkäs sitten jos sama

    rivi kirjautunut kahteen kertaan, vaikka kerran olet sen ruksinut, no voittotilanteessa jos esim 3 kpl täysosumia, saat 2/3 potista. JEP JEP.

    "pari sataa tuhatta riviä, enemmän", eli siis noin 200 000 riviä kaikista

    tällä kierroksella suomesta pelatuista noin 5 miljoonasta rivistä, oli sellaisia

    joita useampikin pelaaja oli valinnut saman rivin, esim 1,2,3,4,5,6

    Joten tapahtui ylivuoto. Paljon oli pelattuja samoja rivejä.

    Äänestä

Taas jotain hämminkiä?

Äänestä
  • Joo, niin oli taas. Vieläkö uskotte muuten että peli rehellinen?

    Ilmeisesti onnenpotti oli vaarassa mennä, ensin arvotulla rivillä, joten piti arpoa

    toinen rivi.

    Mitään selvitystä, turha tietenkään odottaa, se vain "myöhästyi" kun aineisto ei

    perillä.

    Äänestä

Käsiarvonta ei ole luotettava ,jos sellaista haluatte. Esim. minä pystyn tuntemaan pallon pinnassa olevat numerot sokkona.

Äänestä
  • Vai niin, jäät sitten tunnustelemaan, joo se vain menee niin jotta ne pitää ottaa

    summan mutikassa mikä nyt saattu käteen tarttumaan. Aikaa 30 sekuntia max

    nostella 7 palloa. Minusta yhtä luotettava, aikankin suorana lähetyksenä, eri

    juttu jos paljain käsin alat "tunnustelemaan" Arvontakäsineet kädessä nostaen.

    Äänestä

  • Mitä sitten, kun olet sen käteesi ottanut, olet jo valinnan tehnyt, enää et saa

    palauttaa kädestä,sormista takaisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vilunkia Norjassa kirjoitti:

Teknisten ongelmien vuoksi numerot ja voitonjako ilmoitetaan myöhemmin. Kohta tunti menty, eikä vielä ole saatu numeroita sovittua. Norjalaisilla on nyt arvonnassa vilunkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu