Kuinka paljon islanninhevonen saa kantaa?

Islantiin 4/2012

Tämä on ehkä todella hölmö kysymys, mutta onko islanninhevosilla mitään painorajaa ratsastajalle? Olen lähdössä Islantiin lomalle ja haluaisin kerran elämässäni kokeilla ratsastamista. Olen kuitenkin melko isokokoinen (197 cm ja 107 kg). En haluaisi ilmoittautua kalliille ratsastusretkelle turhaan, jos olen liian painava.

3

8439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Googletin

      Työryhmä suosittelee, että ratsastaja saa painaa enintään 20–30 prosenttia hevosen painosta. Sopiva kuorma vaihtelee käytännössä hevosittain niin, että yhden ratsun raja voi olla 60 ja toisen 120 kiloa. Pienen eli 300-kiloisen islanninhevosen painoraja jää 60 ja 90 kilon välille. Iso, noin 400-kiloinen ratsu kantaa parhaimmillaan 100–120 kiloa.

      Käytännössä suurin osa terveistä islanninhevosista kantaa enimmillään neljänneksen painostaan. Painoraja on tätä alempi, jos ratsu on nuori, hentorakenteinen, lihava tai huonokuntoinen. Raja voi nousta jopa 30 prosenttiin hevosen painosta, kun ratsu on aikuinen, iso tai vahvarakenteinen, hyväkuntoinen, kokenut ja tottunut isoon ratsastajaan.

      Useimmille hevosille voi suositella noin 90 kilon rajaa. Muutaman minuutin satunnainen ratsastus on tietysti eri asia kuin päivittäiset pitkät maastolenkit vaihtelevassa maastossa.

      http://www.islanninhevoset.com/30

    • Aika tapauskohtaista

      Hmm. Tuohon ei ole selkeää vastausta, sillä painoraja riippuu niin monesta asiasta, kuten vaikka hevosen rakenne, koko, jne..

      Jos on melkein kaksimetrinen, se tuo kyllä luonnollisesti haastetta issikalla ratsastamiseen. Eihän siinä ole periaatteessa edes pohkeet oikealla kohdalla.

      Myös ratsastajan kokemus rajaa. Nimittäin jos aivan aloittelija keikkuu ja kiikkuu selässä eikä kannattele itseään, se on hevoselle rankkaa.

      Se on tosissaan testattukin, että täysin kokematon tyttö islanninhevosen selässä on huonompi vaihtoehto issikalle kuin aikuinen mies, joka osaa ratsastaa ja hallitsee kehoaan.

      Joten vaellusta varatessa kannattaa jutella tallinpitäjän kanssa jos ei ole painorajasta satavarma.

    • Anonyymi

      Kaikkien hevosten ja ponien painoraja on max 20% hevosen painosta sisältäen varusteet. Rodulla ei ole mitään erityistä merkitystä. Islanninhevoset PYSTYVÄT kantamaan enemmänkin kuin 20% painostaan, mutta se ei tarkoita että se on ok. Yleensä painorajaa on vääristetty, koska jos enemmän ihmisiä saa ratsastaa niillä, se tuottaa huomattavsti enemmän rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      41
      5627
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      55
      5545
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      103
      4449
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3843
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3733
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3462
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3250
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2926
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2689
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      42
      2541
    Aihe