Velkaa ei kannata ottaa kuin hätätilassa tai tuottavaan investointiin joka maksaa itse itsensä kuten asunto. Sekä, meidän elintasomme tulee laskemaan nousevien kehittyvien maiden viedessä mahdollisuutemme nykyiseen elämään.
Nyt sen ovat huomanneet politiikan tekijätkin ja tietysti työväen puolue Kokoomuksesta.
Tässä hyvä esimerkki:
ww.uusisuomi.fi/kotimaa/118069-ruma-totuus-sanottiin-suomessa-”me-emme-ansaitse-tata-elamaa”
Nyt vaan säästämään ja velat äkkiä maksuun jotta niiden kulut eivät huonompina aikoina pääse meitä kuristamaan. Velkaelvytykset pitää kieltää perustuslaissa, selvitä pitää sillä mitä takataskusta löytyy.
Nyt sen ovat huomanneet politiikan tekijätkin ja tietysti työväen puolue Kokoomuksesta.
Tässä hyvä esimerkki:
ww.uusisuomi.fi/kotimaa/118069-ruma-totuus-sanottiin-suomessa-”me-emme-ansaitse-tata-elamaa”
Nyt vaan säästämään ja velat äkkiä maksuun jotta niiden kulut eivät huonompina aikoina pääse meitä kuristamaan. Velkaelvytykset pitää kieltää perustuslaissa, selvitä pitää sillä mitä takataskusta löytyy.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ratkaisu on tehdä kuten Islanti ja kieltäytyä maksamasta näitä pyramidihuijauksen vuoksi kertyneitä valtionvelkoja. Niin ja tietenkin potkia tätä vastustavat Reenit ja Niinistöt pois tästä maasta...
Talousdemokratia on ratkaisu tähän rahajärjestelmästä kumpuavaan kriisiin, kuten olemme sinun kanssasi aiemminkin keskustelleet.
http://talousdemokratia.fi/
Saapa sitä noinkin ajatella jos haluaa olla väärässä ja kumouksellinen. Se ei kuitenkaan vie asiaa tippaakaan eteenpäin vaan jarruttaa talouden kehitystä. Sinun pyramidihuijauksesi on todellinen bluffi ja toivonkin jottei siihen moni usko.
Velkaantuminen johtuu osin kansalaisten ylisuurista odotuksista ja poliitikkojen uskalluksen puutteesta kun he yrittävät näyttää olevansa parempia taloudenhoitajia kuin muut poliitikot. Nyt 2008 jälkeen noussut valtion velka on kansalaisten huonon varautumisen syytä, on ollut pakko pyrkiä pitämään yllä tuottamatonta tuotantoa velkarahalla ja on investoitu etupainoisesti infraan vain jotta saataisiin töitä niille jotka eivät ole varautuneet sadepäiviin. Tuota voi tehdä hetken mutta sen mahdollisuudet ovat rajalliset.
Minä suosittelen säästäväistä taloudenhoitoa jota olen itse aina noudattanut ja vähintään vuoden kulutuksen verran vararahastoa josta voi itseltään lainata tilapäisiin menoihin mutta joka pitää täydentää välittömästi. Näin säästyvät korot osamaksuista ja vipeistä jotka rahat eivät yleensä paljoakaan kuluttajaa lämmitä. Vaikka tilien korot paljolti ovat negatiiviset inflaation johdosta niin pikavippeihin verrattuna ne ovat suorastaan tuloa ja sama koskee osamaksu- ja kulutusluottoja.
Velka on jokaisen sitä ottaneen vastuulla, antaja ei tässä kohden ole syyllistettävissä vaan pyytäjä ja siksi kaikki velat on aina maksettava. Kun ne on maksettu, ehkä kovankin talouskuurin kautta syntyy uusia mahdollisuuksia lyhennysten ja korkojen verran ja jos ne osataan käyttää reaalitalouden moottorin rasvaukseen niin tappio ei ehkä olekaan suuri ja saattaa kääntyä jopa plussalle ajan mittaan.
Talousdemokratiahan olisi vähän kuin osuuskuntaliike, jokainen sijoittaa saman summan ja sen jälkeen toimitaan sillä pääomalla pitäen liikkeen tulos positiivisena. Se vain ja ainoastaan olisi talousdemokratiaa ja sitähän on jo olemassa, minäkin olen kahden talousdemokraattisen yhteisön jäsen osuuskaupan ja -pankin. Tervetuloa mukaan!
Kaikki raha on velkaa tässä järjestelmässä. Voitko perustella miten nämä seuraavat väitteet ovat vääriä:
"FAKTOJA RAHASTA:
1. Kaikki raha on velkaa.
2. Valtaosa rahasta syntyy yksityisten pankkien luottoina, eli rahan luominen on yksityistetty.
3. Keskuspankit painavat setelit ja yleensä kansalliset
rahapajat “takovat” kolikot.
4. Noin 3% rahasta on olemassa fyysisessä muodossa,
loput 97% koostuu "pankkitalletuksista", jotka ovat vain bittejä tietokannoissa.
5. Velkaa on enemmän kuin on olemassa olevaa rahaa sen
takaisinmaksuun, koska uusiin luottoihin liitetään
korko, mutta korkoa vastaavaa summaa ei synny kuin
uutena luottona (johon myös liittyy korko).
6. Velat on mahdollista maksaa vain niin kauan kuin kokonaisvelan määrä kasvaa, mikä aiheuttaa tarpeen loputtomalle talouskasvulle.
7. Jos kysyntää löytyy ja kysyjillä on tarvittavat vakuudet
luotonsaantiin, uusia luottoja myönnetään ja uutta rahaa
syntyy.
8. Enemmän velkaa tarkoittaa enemmän rahaa ja vähemmän velkaa tarkoittaa vähemmän rahaa."
Entä sitten?
Tietysti pankki on velkaa minulle sen summan jonka olen sinne tallettanut eli lainannut antaen heidän käyttää sitä sen aikaa kun en itse sitä tarvitse.
Miksi rahan pitäisi olla fyysisessä muodossa jossain holvissa kun voimme pitää sitä siellä vain kirjattuna ja nyt bittimuodossa?
Eihän kukaan enää edes maksa vaikka 15'000€ kauppaansa seteleillä vaan shekillä tai pankkisiirrolla. Se on nykyajan helpotus kaupankäynnille.
Velat maksetaan mieluummin hankitulla eli ansaitulla rahalla eikä velkarahalla koska se vain luo velkakierteen.
Kuka rahan on "luonut" on yhdentekevää jos se on oikeassa käytössä. Eikö se ole pelkästään hyvä jos vaikka asuntokauppaan löytyy varoja tarvittaessa eikä pankinjohtajan tarvitse käydä tyhjässä holvissa katsomassa.
Miksi nuo sinun lainaamasi "faktat" olisivat kovinkaan suuria "ongelmia"?