"Avopari", eri sukupuolen edustajat saman katon alla

hitonkela

Ongelmani on tämä:
Asun kaverini kanssa asunnossa, josta meillä on yhteinen vuokrasopimus (kummallakin kuitenkin oma sopimus, joissa lukee siis kummankin asujan tiedot), katsoimme että haluamme olla tasavertaisia vuokralaisia, jottei toinen voi esimerkiksi heittää toista ulos alivuokralaisuuden takia.

Kela katsoo siis tilanteemme näin: Heidän mukaansa olemme avopari, joka kuuluu siis samaan ruokakuntaan A A
Koitimme heti alkujaan selittää tilannetta, mutta he eivät antaneet meille muuta mahdollisuutta, kuin esiintyä papereissa avoparina.

Olemme toistamiseen yrittäneet muuttaa asumistukemme "itsenäisiksi", sillä emme ole millään tavalla sitoutuneita toisiimme. Kela ei usko.

Myös sossu otti kelalta tiedot, jonka takia toimeentulotukeni lakkautettiin, sillä verukkeella, että kämppikseni olisi avoparini. Olen puilla paljailla.
Lähetin oikaisuvaatimuksen, mutta siitä ei ole kuulunut vielä mitään.

Asumistuki tuli tililleni. Eri reiluna kaverina, en aio jakaa sitä kämppikseni kanssa, ennen kuin asiaan saadaan jotain tolkkua. Pistin kämppikseni kelaan valittamaan tilanteesta, sillä minähän ne rahat pidän, mitäpä valitettavaa minulla olisi.

Olemme kummatkin työttömiä tällä hetkellä. Kämppikselläni kuitenkin katsottiin olevan säästöjä ja "tuloja", jotka loppuivat viime kuussa työttömäksi jäännin takia, jonka takia toimeentulotuki hylättiin. Myös hänen tukensa hylättiin, mutta minä tässä olen enemmän persaukisena, jonka takia joudun välttämmättäkin pitämään asumistuen itselläni, jotten lentäisi pihalle kun ei olisi varaa maksaa vuokraa.
Kuulostan ehkä itsekkäältä.

Miten siis vakuuttaa kela, kuinka asian saisi korjattua?
En halua ruveta rekisteröimään parisuhdetta johonkuhun pelkästään korjatakseni tällaisen idioottimaisen virheen kelassa. En miellelläni myöskään muuttaisi pois, sillä vuokra on halpa ja sijainti erinomainen.

1

272

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe