Hei
Sain karmean tiedon alkuviikosta , miehelleni on tehty lapsena kivesten poisto ja tilalla implantit. Kaikki tämä lävähti kasvoilleni monen monen vuoden jälkeen maanantaina. Olen ollut aivan rikki tilanteesta ja tällä hetkellä sairaslomalla sillä en voi ymmärtää tällaista salailua. Asia tietenkin hirveä häpeä ollut miehelleni. Olen ollut yhteydessä lapsettomuusklinikalle ja aika sinne vasta tammikuun puolella. Olen kuitenkin vailla vastauksia moneen asiaan. Mitä nyt? biologiset lapset saa varmaan unohtaa? mies on aivan kauhuissaan luovutetuista siittiöistä! Voiko hänen isänsä luovuttaa meille soluja? jotta lapsi olisi sukua joka on miehelleni tärkeää.. miten luovuttaja valitaan? onko heistä kerätty joku kansio josta valitaan sopiva? Ja miehelläni on synnynnäinen vika , korvaako joku taho tällaisen invaliiditeetin? Kiitos vastauksesta..
luovutetut siittiöt
1
215
Vastaukset
Kiitos koskettavasta kysymyksestäsi.
Sukusolujen puuttuminen niin mieheltä kuin naiselta on aina suuri kriisi asianosaiselle itselleen sekä hänen läheisimmilleen. Surullista, että miehesi on salannut asian sinulta, mutta ehkä taustalla on ollut pelko, että hylkäisit hänet tämän vuoksi. Toivottavasti tietoosi tullut asia kuitenkin lujittaa parisuhdettanne ja lähdette yhdessä hakemaan apua.
Hoidoissa käytetään luovutettuja sittiöitä. Luovuttajana voi olla esim. miehesi isä tai siittiöitä voidaan saada spermapankista, jonne ne on kerätty huolellisesti tutkituilta luovuttajilta.
Suosittelen, että tutustut Simpukkayhdistyksen nettisivuihin. Sieltä löytyy monenlaista asiaa asian tiimoilta. Yhdistyksen kautta voi myös tilata kirjalista materiaalia.
Rohkaisevin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275