Heippa!
Minulla on todettu pco ja lievä (?) endometrioosi.
Koskaan minulleeiole tullut kuukautisia ilman lääkitystä (teroja)
Luettuani D-vitaminiinin vaikutuksista, aloin syödä suomalaisen mittakaavan mukaan yliannostusta eli noin 50mg päivittäin, meni n. kuukausi kun minulle tuli elämäni ensimmäiset luomukuukautiset. Jatkoin D-vitamiinin syöntiä ja tähän mennessä olen saanut jo kolmet kuukautiset ja kiertoni on vaihdellu 30-40 päivää. Naisten polilla (yllättäen) D-vitamiinin vaikutukseen suhtauduttiin nuivasti, en kylläkään mitään muuta odottanutkaan.
Mutta tämä asia jäi kaivelemaan, kun en ole huolellisesta yrityksestä huolimatta onnistunut tulemaan raskaaksi tämän luomukauden aikana, lääkärivain totesi, etten välttämättä sitten ovuloi.
Eli siis voiko kuukautiset tulla näinkin säännöllisesti ilman ovulointia?
Mikä vuodon sitten saa tulemaan suht säännöllisesti jos ei ovulaatio?Ovistesteihin olen saanut vain haamuja, tosin käytössä halvat liuskat ja olen tehnyt testin vain kerran päivässä.
Olen ymmärtänyt että jos kuukautiset tulevat luomusti tyyliin kerran kaksi vuodessa, ei välttämättä ole ovuloinut silloin, vaan vuoto tulee vaan ns. kun on niin pitkä aika kuukautisista eikä kiertoa ole. Anteeksi hankalasti selitetty :)
pco ja ovulointi
1
196
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi.
Kuukautiset voivat tulla 30-40 päivän välein, vaikka et ovuloisi. Asiaa voi paremmin selvittää katsomalla ultraäänitutkimuksen avulla munarakkulan kokoa esim. noin kierron 14. päivänä ja mittaamalla verikokeen avulla keltarauhashormonipitoisuuden arviolta viikon kuluttua ovulaatiosta.
Jos sinulla on ylipainoa, auttaa n. 5-10%:n painonpudotus useimmilla ovulaatioiden palaamiseen.
Mikäli ovulaatiota ei luonnollisesti tule, löytyy ongelmaan varsin yksinkertainen alkukierrossa käytettävä tabletti tai pistoshoito, joka neuvotaan naistentautien poliklinikalla.
Ystävällisin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463959Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363462Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162863Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342709En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142512Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102114IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121196Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451147- 801006