Mitä lärvissäni tapahtuu? Stressiäkö?

Heippa!

Mulla on aina ollut tosi hyvä iho, teini-iässäkin finnejä vain silloin tällöin. Olen nyt 24-vuotias. Pari vuotta sitten lopetin pillerit, tuli kaikenlaisia henkilökohtaisia ongelmia, krooninen sairaus ym stressiä ja n. vuosi pillerit lopettettuani naama alkoi kukkimaan. Ainoastaan sierainten vierestä ja alta ja suun ympäriltä kuten leuka, nasolabiaalit ym. Ymmärtääkseni juuri leuan alueelle jne tulee näppyjä hormonaalisista toiminnoista johtuen. Voisiko johtua siitä kun lopetin pillerit stressaan tällä hetkellä yötä päivää kaikkea? Näpyt ovat ihan neulanpäänkokoisia pikkufinnejä, ja näppyläiset alueet punoittaa herkästi kosketuksesta ja aika ajoin tulee tosi iso ihonalainen finni leukaan joka ei varsinaisesti puhkea koskaan.

Kävin lääkärillä, hän rullaili tuolilla metrin päähän minusta ja sanoi että "näyttää aknelta" ja määräsi Avitcid voidetta...? Voiko diagnoosin tosiaan tehdä noin? Olen käyttäny nyt voidetta pari kuukautta, välillä päivittäin ja välillä pari kertaa viikossa eikä muuta muutosta ole tapahtunut kuin että iho kuivuu niin maan perkeleesti ja punoittaa ja nämä punoitus/minifinniläiskät vaan muuttaa välillä paikkaa..

Osaatteko auttaa mistä olisi kyse, auttaako pillereiden aloittaminen uudelleen?
2206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sterssista saa aknen... se on ihan "normaalia". Katselin tässä yks päivä pääministeria telkkarista jo totesin, että stressi näkyy jo... hänellähän on ollut tätä ennen ihan hyvä iho.. samanlaista katsoin aikoinaan kun Jäätteenmäki sotki asiansa, niin naama oli järkyn näköinen.. Kuulun itse tähän stressikerhoon myöskin.

Diane nova on hyvä, jos sulla ei verenpainetta, ei aurallista migreeniä... niin voisit sitä harkita... sen kanssa ei heti kannatta luovuttaa, menee joku kuukausi, puoli vuottakin, ennen kuin se tehon kunnolla näkee.
Toki pillereiden kanssa voi aluksi olla kaikenlaista, ennen kuin elimistö niihin tottuu... mutta ihan sama on kaikissa pitkäaikaisissa lääkeissä, ensin tuntuu ettei tästä mitään tule mutta jos on pakko syödä sairauden takia, niin voi huomata, että yhtenä päivänä että sivuvaikutukset ovat vähentyneet..

Mulla ei kyllä koskaan mitkään lääkevoiteet mitään auttaneet... nyt olen vaihdevuosien kynnyksellä ja saa nändä miten käy... siis alkaako finnejä tulemaan

Äänestä

Kerron nyt totuuden. Stressi ei ainoastaan pahenna aknea, vaan se myäs heikentää koko ihon yleiskuntoa. Joten älä stressaa, vaik mul se on melkee mahotonta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turpakäräjillä kirjoitti:

Heippa!

Mulla on aina ollut tosi hyvä iho, teini-iässäkin finnejä vain silloin tällöin. Olen nyt 24-vuotias. Pari vuotta sitten lopetin pillerit, tuli kaikenlaisia henkilökohtaisia ongelmia, krooninen sairaus ym stressiä ja n. vuosi pillerit lopettettuani naama alkoi kukkimaan. Ainoastaan sierainten vierestä ja alta ja suun ympäriltä kuten leuka, nasolabiaalit ym. Ymmärtääkseni juuri leuan alueelle jne tulee näppyjä hormonaalisista toiminnoista johtuen. Voisiko johtua siitä kun lopetin pillerit stressaan tällä hetkellä yötä päivää kaikkea? Näpyt ovat ihan neulanpäänkokoisia pikkufinnejä, ja näppyläiset alueet punoittaa herkästi kosketuksesta ja aika ajoin tulee tosi iso ihonalainen finni leukaan joka ei varsinaisesti puhkea koskaan.

Kävin lääkärillä, hän rullaili tuolilla metrin päähän minusta ja sanoi että "näyttää aknelta" ja määräsi Avitcid voidetta...? Voiko diagnoosin tosiaan tehdä noin? Olen käyttäny nyt voidetta pari kuukautta, välillä päivittäin ja välillä pari kertaa viikossa eikä muuta muutosta ole tapahtunut kuin että iho kuivuu niin maan perkeleesti ja punoittaa ja nämä punoitus/minifinniläiskät vaan muuttaa välillä paikkaa..

Osaatteko auttaa mistä olisi kyse, auttaako pillereiden aloittaminen uudelleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu