http://www.google.fi/search?sourceid=navclient&aq=0&oq=TUULIVOIMAN TUOTANTO&hl=fi&ie=UTF-8&rlz=1T4ADFA_fiFI440FI440&q=tuulivoiman tuotantokapasiteetti suomessa
Kymen Sanomien mukaan tuulienergia on lähes ilmaista, mutta sen paska-aviisin väitteet voi tuulivoiman osalta kumota oheisella tietopaketilla helposti.
Kymen Sanomien mukaan tuulienergia on lähes ilmaista, mutta sen paska-aviisin väitteet voi tuulivoiman osalta kumota oheisella tietopaketilla helposti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.vtt.fi/inf/pdf/workingpapers/2011/W178.pdf
Tuulenpuuskat ei rahaa kysele. Yleensä puhdas luonnontuote. Ei säteilyä,ei jälkisäilytysohjelmaa, ei riippuvainen muista valtioista ja energiayhtiöistä.
Paljon hyvää ja toki haittojakin.
Maallikko ei voi asiaan synventyä, koska kaikki kulu ja hyötytiedot on manipuloitu
milloin kenenkin hyväksi.
Tuulivoimalat ja niiden tuottama enrgia, on ohi menevä innostus, millä nyt tehdään rahaa, mutta ei siitä pysyväksi suurenpaan ergian tuotantoon olè?
Koko ajan haetaan muita energian tuotantoon sopivia tapoja. Eiköhän sitä aloiteta aurinkovoimaloilla se suurtuotanto, kun opitaan vaan hallisemaan sen
tuotannontapan?
Aurinkopaneelit saattaisi olla tulevaisuutta.
Kuluttajan kannalta on pahinta,että joutuu maksamaan kaikista
Tuulivoimaan sijoittaminen on viisasta vain ensimmäiset kolme vuotta jolloin saa EU:lta tukea.
Ei tulisi yhtään myllyä ilman tukiaisia ja se on fakta.
Kaikki toki pitää ottaa mitä takaisin on saatavissa yhteisyrityksestä nimeltä EU, muuten nekin rahat katoaisi pohjattomaan kassaan.
T:T
Ne tuulivoimatuet on kylläkin kansallisia, eli ne maksetaan valtion budjetista eli meidän omista veroeuroista.Ei niitä EU maksele.
Tuulivoima saa muuten tukea 8 - 12 c / kWh. Sähköyhtiö saa myyntituloa kWh:sta n. 7 c veroineen. Tuulivoimakilowattitunnin tuotantohinta on siis n. 15 - 19 c / kWh.