Viesti-aselaji täyttä kuraa?

16+9

Onko asia näin? Muiden puheesta saa käsityksen, että aselajissa kannetaan vain raskasta kelaa pitkin metsää selkä kipeänä. Kai tuossa aselajissa nyt edes jotain positiivista on? Laji kiehtoisi muuten kaikkein eniten mennessä armeijaan, koska oma koulutukseni keskittyy digitaaliseen viestintään muutenkin. Kommentteja?

12

31538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viestiupseeri

      Se vähän riippuu mistä viestimiehistä puhutaan. Varsinainen viestiaselaji on rasittavuudeltaan ehkä kaikkein helpoin tapa käydä intti. Jos et jaksa sivarina, mene viestiin.

      Eri aselajeissa on myös viestimiehiä, jotka huolehtivat yhteyksistä etulinjan joukoissa. Siellä toiminta on toisinaan fyysisesti vaativampaakin, mutta silti selvästi kevyempää kuin jalkaväessä. Joskus vedetään hyökkäyksen mukana puhelinyhteyttä, mutta kun jääkärit jatkavat vielä syvemmälle metsään, viestimies istuu jo teltassa sähkövalon loisteessa päivystämässä. Eikä komentopaikkojen kalustoa suinkaan kuljeteta kantamalla.

      • Viestiasiaa_viestihommi

        Taitaa olla niin, että rasittavuus riippuu täysin kalustosta ja tehtävästä (ihan niin kuin muissakin aselajeissa). Mitään "varsinaista" viestiaselajia ei ole. On viestitehtäviä eri joukoille, kuvailen muutamia hommia karttavan viestimosan näkökulmasta.

        Taistelevia komppanioita tukevat viestitehtävät:
        - tulenjohtopartioiden viestimies (jakaa samat huvit kuin tulenjohtajatkin)
        - linjanrankentajat eli telejoukkueet (kaapelinkiskojat, rankkaa puuhaa silloin kuin on tehtävä, milloin ei käytetä linjojen rakenteluun kohteen suojelutehtäviä ts. vähän liikuntaa paljon valvontaa).

        Joukkoyksikköjen viestijärjestelmät (taisteluosastot ja prikaatit)
        - Viestiasemat. Nämä hommat ovat joko oikeasti rankkoja tai oikeasti helppoja -riippuvat paljon kalustosta ja yksiköstä, minkä viestiyhteyksiä asemilla tuotetaan. Omalla kokemus on mallia edellinen, eli rankkaa. Viestiasemat sijaitsevat pääsuunnasta sivussa, mikä ei suinkaan tarkoita makkaranpaistoa kaukana taistelusta, vaan yhdellä ryhmällä selviämistä keskellä ei mitään. Ainoa tuki on oma huolto, joka varusmiesharjoituksissa vierailee paikalla kerran parissa päivässä. Jääkärikomppanioiden kasvatit eivät aina älyä, että toisin kuin heidän maastossaan, viestiasemien ympärillä ei ole oikeasti ketään, mikä tarkoittaa luonnollisesti vartiointia joka suuntaan ja täten korkeintaan parin, kolmen tunnin yöunia normaalitilanteessa. Kun tähän lisätään vielä suuren kalustomäärän aiheuttama kitka siirryttäessä, niin on selvää että tämän tyypin viestihommat ovat kaukana spedeilystä... itse asiassa homma alkaa muistuttamaan epämiellyttävästi sisseilyä, vaikka toki suurena eron sellaiseen viesti marssii aina pyörillä tai teloilla.
        - JYKS-viestijärjestelmien johto. Istumista teltassa tai muussa laitoksessa joukkoyksikön esikunnassa, mutta kellon ympäri vastuu viestin kulkemisesta.
        - Panssariviesti. Samaa kuin edellä, mutta kenties vielä rajumpaa puuhaa johtuen hurjasta liikkuvuudesta. Mutta toisaalta koska PV panssariviestiä voi koulutuksessa joutua leikkimään alueellisen viestin kapineillakin, jolloin liikkuvuushuvi vasta hauskaa onkin.

        Summarum. Löysäillä voi missä hyvänsä aselajissa, kunhan kikkailee itsensä sopivaan tehtävään (hyi sinua). Eli jos et halua sivariin, löysäile itsesi puolen vuoden jakkejääkäriksi tai huoltomuumiksi.


    • Sumo-Liisa

      Viesti on kaapelinvetoa lukuunottamatta aika kevyttä fyysisesti, henkisesti ehkä raskaimmasta päästä. Monessa aselajissa hommat toimivat kun ne tekee kunnolla, viestissä taas voi aselajin teknisyyden takia mennä sormi suuhun yhteyksien kanssa.

    • mtp50

      Riippuu harjoituksen luonteesta, joko piuhan vetämistä tai radiolla yhteyden pitoa. Itse suoritin palveluksen Panssari Prikaatissa aikaa sitten ja kertauksen raskaan kenttätykistön harjoituksessa. Saa kyllä kilometritolkulla mennä metsässä.

    • Meetwursti

      Digitaalinen viestintä on ollut puolustusvoimissa jo 30 vuotta. Nokia salauslaitteet olivat jokapäiväisiä viestintövälineitä tulenjohdolta. Mutta vaikka saat siis opetella digitaalista puolta myös armeijassa, niin silti luulen että oikeassa sodassa häirintä on siksi voimakasta että käytännössä palataan kaapelinvetoon ja kommunikoidaan sen avulla suullisesti, koska asemissa ei olla kuutta tuntia kauempaa.
      Tosin en tunne uusinta tekniikkaa onko jotain uutta keksitty.

    • Eikuljeviestiei

      Viesti se on maammepuolustuksen heikoinlenkki.

    • Finnjet

      Kaksi pettynyttä ainakin on Riksun ViestiR:iin. Toinen meni sinne että olisi päässyt RadioK:aan ja oppinut morsettamaan, päätyi varastomieheksi. Toinen meni puhelin-asentajana hakemaan linkki-tekniikka koulutusta, päätyi traktori-kuskiksi. Eli siellä tehdään vain orja työläisiä, jotka tekevät koko palvelus-aikansa 06-16 yöväijyt tahallista ilmaista orjatyötä valtiolle, tämä säästökuuri alkoi jo 90 luvun alussa, nyt ollaan ajettu kasarmeja alas ja vielä pitäisi nipistää.
      Vähän samaa "minulla on unelma"-stooria kuin Lento-sota koululuun hakeutuville, kehutaan filmissä ja mainoksissa että Sinustako lentäjä? ja sitten saat duunin varmasti Finnairilta lentäjänä. Hah, korkeintaan pääset kenttä-huoltoon, tankkaamaan koneita.
      Siinä sitä on unelmaa.

      • Anonyymi

        Josko kannattaisi katsoa peiliin, kun on näin onnettomia kokemuksia??


    • onjaeiole

      Itsekin "kelaperseenä" olleena sanoisin ettei se kelankantolaite parikaapelikeloineen ole raskas normaalikokoiselle ja -kuntoiselle miehelle. Homman rasittavuus johtuu enemmänkin harjoitusten aiheuttamasta univelasta, linjojen rakentamisesta ja purkamisesta lähinnä yöllä säkkipimeässä ja ryhmän hajoilemisesta potutuksensietokyvyn ylittyessä. Pitkillä yhteyksillä pitää tietysti olla useita keloja mukana ja painavathan ne, etenkin kun touhun mielekkyyttä sopii epäillä. Ei sotatilanteessa juuri vedellä kilometreittäin parikaapelia yöllä räntäsateessa umpirisukkoon ryhmän kompastellessa oksiin ja kiviin. Kertaamassa ollessani ei noita lakuja vedetty kuin 50-100 m yhteyksiä vartiopaikoille ym. Valokuitua kyllä vedettiin pidempiä matkoja mutta linkkejä käytettiin enemmän. Kertaus oli kohdallani lähinnä makaamista ja lämpimänä pysyttelyä. Mitään hienoa viestiasemaa ei ollut, teltta ja radiot kaukokäytettynä puun juurella, varajärjestelmänä. Kuitu välitti tulikomennnot.

    • Anonyymi

      V.90-91 P-SVP/Puhk Oulu/Jääkäriprikaati VK Sodankylä 285vrk. En tiedä mitä viestimiehen tehtävät on nykyään. Mutta silloin oli kyllä parikaapelin ja valokaapeli vetoa. Paitsi silloin kun pääsi keskuslinkille, jonne linkk1 ja linkki2 vedettiin kaapelit. On tuosta armeijasta jo kulunut yli 30v ja kerran olen käynyt kertaamassa. Sääli että lopettivat varuskunnat Oulusta. Oulu on kuitenki aina ollut varuskunta kaupunki. Eikö se tämä Jaakonsaari ollut se ratkaiseva tekijä että varuskunta loppui Oulusta.

    • Anonyymi

      Armeija ei tule toimeen ilman viestiä. Todella tärkeää toimintaa. Pidä siinä laitteet ja yhteydet kunnossa kun on metsäpaloja, räjähdyksiä, sadetta kun samaan aikaan johtojen yli kulkee vehkeitä panssareista lähtien edestakaisin ja omat joukotkin liikkuvat jatkuvasti. Tsemppiä viestimiehet ja -naiset, teitä tarvitaan enemmän kuin uskottekaan.

    • Anonyymi

      Viestiaselajissa parasta on palveluskavereiden kesken rakastelu ja yhdessä vietetty aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4292
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3493
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3384
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3328
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2910
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      30
      1766
    Aihe