Verenpaine superkorkea 22vuotiaalla?

apuaapua

Hei,

olen omatoimisesti mittaillut verenpainettani. Aloitin viime maaliskuussa syömään Roaccutane aknelääkettä, joka voi nostaa veren triglyseridiarvoja eli (ehkä) sitä kautta verenpainettakin.

Verenpaineeni on ajoittain hyvinkin ok, 118/75 luokkaa.

Ajoittain, ja ehkä valtaosan ajasta, se on todella korkea; mittaan korkeimmillaan arvoja 160/120 p.70.

Olin tänään päivystyksessä korkean verenpaineen vuoksi ja munuaisaltaantulehduksen vuoksi. Jälkimmäistä ei ole. Lääkäri totesi että paineet ovat kovat ja sain verenpainetta alentavaa lääkitystä. En kuitenkaan reseptiä tai kotiin lääkkeitä.

Pitäisikö minun huolestua verenpaineestani? Voisinko saada siihen lääkkeitä terveyskeskuksesta? Voiko syödä e-pillereitä tällaisilla paineilla? Varaanko ajan lääkäriltä terveyskeskuksesta?

Olen 22v. nainen, 165cm 55kg, syön ok terveellisesti. Poltan tupakkaa 0-5päivässä.

10

4563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelen...

      No päivystyksessähän ei pahemmin jatkuvaa lääkitystä määrätä, joten sikäli suosittelisin ajan varausta terveyskeskukseen. Usein päivystyksessä saa vain kertaluontoista verenpaineen alentamista varten lääkkeet.

      Mutta eikä sinulle jo muutenkin määrätty seurantaa, labroja/seurantaa jo pelkästään tuon hoidon vuoksi, koska olet nainen.

      Olethan muuten tehnyt nuo omamittauksesi aina suunnilleen samanlaisessa tilanteessa, siis istunut ennen mittausta rauhoittumassa ja muutenkin ilman jännitystä tai vastaavaa. Verenpainehan vaihtelee paljonkin, jos mittaus tehdään todella vaihtelevissa tilanteissa.

      Miksi sulla muuten on noin pitkäaikainen tuo Roacuttan-kuuri? Pakkausselosteessahan sanotaan, että Roacuttan-kuuri kestää yleensä 12-24 viikkoa ja yleensä yksi kuuri riittää. Eikös sulla jo pitäisi olla se tauko menossa?

    • apuapua

      Hei,

      pitäisi olla loppunut jo lääke, mutta otan sitä pienellä annoksella muutaman kuukauden korkeiden annosten vähentämisen jälkeen. Sovittiin näin lääkärin kanssa.

      Olen mitannut sairaalassa verenpaineeni sairaalan laitteilla ja olen istunut ennen sitä ja ihan ok otettu. Tosiaan on todella kovat paineet ikäiselleni. Minulla on verenpainetautia suvussa. Olen hyvin huolissaan tästä. Tunnen nimittäin päässäni korkeat verenpaineet ja puristavaa tunnetta. En uskalla syödä aspiriinia sen vereä ohentavan vaikutuksen vuoksi, pelkään että verisuonistossani on heikko kohta joka alkaa falskaamaan ja saan aivoverenvuodon. On nimittäin tietty aihetta epäillä että verenpaineeni on paljon suurempi esim. päivän mittaan liikkuessani, nuo siis lepopaineet.

      Noniin eli kysymykseni kuitenkin, määrätäänkö tällaisilla paineilla verenpainelääkitys?

      Kiitos vastauksesta.

    • apuapua

      Niin ja siis päivystyksessä mittasivat 162/129.. sain verenpainetta alentavaa lääkitystä ja pulssi nousi 172.. Kuulemma voi johtua lääkkeestäkin.

    • .............

      Hei,

      sain tänäämn lääkityksen ja epäilivät kilpirauhasen liikatoimintaa tai takykardiaa eli sydänongelmaa mikä harvinaista ikäiselläni. On muitakin syitä, en usko sairastavani ensimmäistä koska minulle ei ole yhtäkään oiretta sairaudesta, pikemminkin päinvastoin.

    • sama vika

      Itsellä on samoja ongelmia. Esim. viime viikonloppuna sain todella pahoja rintakipuja ja hengenahdistusta. Tällöin en päässyt mittaan painetta mutta alku viikosta paineeni oli ollut 133//76 p60 ja tämän jälkeen pysyi parin päivän ajan 148//89 p85-90 (levossa).

      En syö lääkkeitä ja alkohoolin käyttö todella minimaalista. Tänään sitten on 133//92 p69. Mutta olo on parempi kuin viikonlopun aikana.

      Niin minulla on ikää 24v.

    • aloittaja112

      Hei,

      "kiva" kuulla että jollain muullakin. Minulla tosiaan tänään varmistui, ettei ole kilpirauhanen. Oletko käynyt lääkärillä paineistasi? Suosittelen.. Mitä ite epäilet että voisi olla?

    • mitä taustalla?

      Jos on noin korkeat verenpaineet, niin kyllähän tuo vaatii jatkoselvittelyjä.

      Eikö lääkäri määrännyt/ottanut mitään testejä?


      Tupakointi sinun pitäisi ehdottomasti lopettaa. Korkea verenpaine tupakka --> raajat tukkoon (ja pahimmillaan kuolioon) vanhemmiten. Kannattaa _oikeasti_ lopettaa tupakka.

    • painetta on

      mikä korkea verenpaine aloittajalla on?
      oma vp oli kuukausi sitten 230/114

      nyt on lääkkeet,mutta eipä ne paljon ole tippuneet,jatkuvasti 185-195/100

      • vastaan painetta on

        Minullakin on verenpainetta aamulla 188/111. Syön lääketta ja olen jo montaa kokeillut, ei auta. Pelkään aivohalvausta.


      • paineinen
        vastaan painetta on kirjoitti:

        Minullakin on verenpainetta aamulla 188/111. Syön lääketta ja olen jo montaa kokeillut, ei auta. Pelkään aivohalvausta.

        monasti taitavat määrätä liian heikkoja lääkkeitä todella korkeapaineisille ja kun tervarille pääsee vain usean viikon välein niin seuranta/ painemittauksen opastus lääkkeiden sisäänajossa voi olla todella huonoa. Siksi oikean lääkityksen löytyminen lykkääntyy ihan liikaa. kannattaa itse mitata 4--5 kertaa päivässä miten lääke vaikuttaa ja miten sen teho pysyy läpi vuorokauden ja lääkkeet jakaa aamu- ja ilta- annoksiin. homma vaatii systemaattista seurantaa ja aktiviteettia itseltä ja tietenkin säännöllisyyttä lääkkeiden otossa. ruokavaliot ja painonpudotukset yms eivät mitään oleellista vaikuta akuttitilassa, pitkässä juoksussa tietenkin vaikuttavat ainakin hieman.
        minulla Micardis 80 mg Escor 2x 8 mg Carvedilol 25 mg eivätpudottaneet paineita kuin muutamaksi tunniksi. 1/2 mg 1/2 mg Pratsiol ( alfa & beetasalpaaja) edellisten lisäksi muuttivat homman kuin taikaiskusta, ihme ainetta, kun vielä noin pienillä annoksilla. En voi ymmärtää, että lääkityksen kohdilleen saattaminen ei onnistunut alkuunsakaan yli vuoden aikana usean tervarilekurin toimesta, sairaalalääkäri ratkaisi homman laakista 15 min vastaanotolla. kyllä noiden tervareiden hommassa pahasti voi homma olla pielessä, luotto meni täysin. lähettäisivät edes nopeammin eteenpäin, jos kerran eivät osaa. Joku ammattiylpeys vissiin estää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1645
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1432
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1260
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1153
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1028
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      999
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      806
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      763
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      733
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      708
    Aihe