Kehittelin tässä ohimennen ovelan tavan hyötyä halvan viinan tuonnista.
Nythän viinaa saa tuoda rajattomasti toisesta EU-maasta vain omaan käyttöön ja sen vähittäismyynti on kielletty muilta paitsi Alkolta. Monet tuovat kuitenkin kymmeniä olutkeisejä ja vodkamäyräkoiria ja myyvät niitä sitten salaa ja laittomasti kavereilleen ja tuntemattomille.
Olen nyt keksinyt paremman tavan ja vieläpä täysin laillisen! Homma menee näin: Menen Tallinnaan ja lastaan pakettiauton täyteen juomia. Lauttamatkan jälkeen moikkaan ohi ajaessani tullimiehiä iloisesti ja kurvaan kämpille. Levitän sanaa, että haluan sijoittaa omia viinojani ihmisille säilytettäväksi. Naapurin Arska tulee hakemaan pari puolen litran pulloa Viru Valgeeta ja laatikon Sakua, kaivaa kuvetta ja antaa 40,- koska sattuu olemaan niin hyvällä tuulella.
Arska säilyttää viinojani ja kohta voinkin taas hakea uuden lastin.
Hyvä bisnesidea viinantuonnista
9
577
Vastaukset
- Halba duodando
Tai ostat sieltä 20L törppöjä denaturoimatonta pirtua, kaivat lasinkeräyksestä pulloja, tiskaat pikaisesti ja lantraat mukavan 30% seoksen, jota myyt kavereille desinfiointiaineena.
- ha ha haa
Tässä äskettäin noita järjettömän suuria lasteja tuoneita (trokareita) pistettiin maksamaan paitsi sakkoja, myös kovauksia valtiolle valtion menettämistä alkoholiveroista. Oikeus ei pitänyt uskottavana, että sellaiset määrät olisivat menneet pelkästään oman käyttöön tai tuliaisiksi.
Joten siihen se kaatuu sinunkin "ovela" ideasi! Sorry vaan!
Pakettiautolasti viina ei vaan ole uskottavaa oma käyttöä!- parempIdea
Laitetaan ne densot hakemaan viinaa itsellemme juomapalkalla, tulli kyllä uskoo juomien tulevan omaan käyttöön kun kuskin näkevät (pitäisi olla tietty ajokortti selvinpäin).
- ha ha haa haa sulle.
Toki voit keksiä jonkin juhlan johon nää juomat tarvitset jos kiinni jäät (Häät tulossa TJSP) Näin saat tuoda viinoja! :)
- ha ha itsellesi
ha ha haa haa sulle. kirjoitti:
Toki voit keksiä jonkin juhlan johon nää juomat tarvitset jos kiinni jäät (Häät tulossa TJSP) Näin saat tuoda viinoja! :)
Ei ne juhlat ole mikään läpihuutojuttu. Sellaiset asiat on hyvin helppo tarkistaa.
- ei toimi ei
ha ha itsellesi kirjoitti:
Ei ne juhlat ole mikään läpihuutojuttu. Sellaiset asiat on hyvin helppo tarkistaa.
Ja rupeeahan ne siellä tullissa ihmettelemään, jos samalla kaverilla on niitä häitä parin viikon välein. Ei toimi tuo "liikeidea".
- rhä
Entä jos ilmoittaa haluavansa varastoida ne vain itseään varten tuleviksi vuosikymmeniksi? Miten "ne" sen tarkistaisivat?
- ideattomia ideoita
Ei mene varastointikaan läpi. Ne pitää käyttää kohtuullisessa ajassa.
Ei ole uskottavaa, että tuot 10000 pulloa olutta, jonka parasta ennen -päiväys on neljän kuukauden päässä. Et juo tuossa ajassa eikä ne säily vuosikymmeniksi.
Usko nyt vaan, että jos liikeideasi oikeasti olisi hyvä, sitä olisi käytetty laajasti jo vuosikausia!
- hyv'Joulua
> Ne pitää käyttää
Haluaisinpa nähdä sen lainkohdan, asetuksen tai viranomaisen ohjeen, jossa suomalainen velvoitetaan käyttämään jokin määrä alkoholia tietyssä ajassa veroseuraamusten uhalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892