Onko yleistä Bemareissa että sivulasien mekanismi hajoaa talvella? Kun on sivulasit ilman karmia, ainakin coupe versioissa on. Itselläni ongelma alkoi heti auton ostettua viime talvena ja sama ongelma tänä talvena, mutta nyt ikkuna systeemi hajosi kokonaan. laskeutui vähän ja jäi siihen. Autossa on takuu voimassa, mutta takuu ei kata noita osia ja tarkemmin luettuna ei paljon muutakaan. Muuten olen tyytyväinen autoon, mutta onko niin ettei laatu kestä talvea. Onko muilla samoja ongelmia ja mikä avuksi?
sähköikkunat+ talvi
kesäautonko ostanut?
6503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi muka takuu ei kata?
Olet ilmeiseti pohjoisesta, sillä muualla ei ole ollut vielä talvea muuta kuin kalenterissa.
Tuo takuuasia vähän haisee.
Mulla hajos e39 takalasin nostin heinäkuussa. En oo jaksanu vieläkään korjata. Sen verran asiaa tutkin että vaijerilla toimiva hissimekanismi pitää sellasta potikkaa hahlossa ja tämä hahlo on nyt vääntynyt niin ettei se potikka pysy paikoillaan. Eli liian heikkoa tekoa.
Nuo karmittomat ikkunat on sellainen juttu, että ei oikein sovellu suomen talveen. Ainoa konsti taata niiden toiminta on säilyttää autoa tallissa ja harvalla siihen on mahdollisuus. Itsekin joskus coupea harkitsin, mutta arvasin että noissa tulee ongelmaa. Sedanissakin vältän ikkunoiden käyttöä talvella. Coupessa mekanismi väkisinkin hajoaa ennen aikojaan, kun kiinni jäätynyttä lasia yritetään liikuttaa aina kun ovea avataan. Ja ei ole yksin Bemarin ongelma.
Höpö höpö höpö. Itselläni on 5 vuotta ollut sama coupe BMW, eikä ole koskaan ollut mitään ongelmia ikkunoiden kanssa. Niin ja tallia minulla ei ole.
Kaikki sähköikkunat pelanneet viimeisen 15 vuotta moitteetta, kesät talvet.
Autona neljä eri BMW:tä. Mukana kaksi e39:ä, yksi E34 ja yksi E61.